خانه آموزش  ۵ نکته برای آموزش کوهنوردی و ورزش

 ۵ نکته برای آموزش کوهنوردی و ورزش

0
0
1,288
آموزش کوهنوردی، قدرت بدنی ، برنامه کوهنوردی ، آمادگی جسمانی

کوهنوردی یک ورزش سرگرم کننده و جالبی است اما به نیروی فیزیکی قوی نیازمند است. پس بهتر است قبل از برنامه کوهنوردی ، آموزش های لازم برای کوهنوردی را ببینید.

“به این نکته بسیار مهم توجه نمایید که هر روز ورزش کنید و فقط کافیست با برنامه روزانه خود تطبیق دهید.   “

هر فردی میتواند از این نکات آموزشی در زندگی خود استفاده کند. در ادامه این مطلب از اسپرتان با  ۵ نکته ی آموزشی برای  آمادگی بدن و ذهن برای کوهنــوردی آشنا خواهید شد.

تمرینات متغیر برای آموزش کوهنوردی بسیار مفید است:

مسلما با یک تمرین، کوهنورد نمی‌شوید. برای کوهنوردی نیازمند به توانایی و قدرت بدنی بالایی است.

تمرینات هوازی

این نوع تمرینات بسیار حائز اهمیت هستند و در طی مدت زمان طولانی می توانید کوهنـوردی کنید. باید قلب و ریه خودتان را برای این نوع تمرینات آماده کنید.

 پاها

پاهای شما بیشترین کار در زمان کوهنوردی انجام میدهند. این تمرینات شامل کشیدن پشت ساق، خمیدن پاها و جهش کشیدن پاها است.

کل بدن

از مهم ترین موارد ،کار کردن چندین قسمت بدن در یک زمان است. در زمان کوهنوردی شما از تمام عضلات خود استفاده می کنید تا روی سنگها، زمینهای ناهموار حرکت کنید.

فرم مناسب

از ویژگی های مهم دیگر آموزش کوهنوردی داشتن فرم مناسب است.  مهم نیست چه کاری انجام می دهید،  مطمئن شوید آن را به درستی انجام میدهید. تمرینات غلط باعث آسیب های جدی می شود.

آموزش کوهنوردی ، قدرت بدنی ، آمادگی جسمانی ، برنامه کوهنوردی

 در هوای آزاد تمرین کنید :

قبل از کوهنوردی بدن و ذهن خودتان را با آب و هوای بیرون عادت دهید .آموزش کوهنوردی شامل سطح معینی از تمرینات در کوه ها است. پیاده روی یک شروع عالی می‌تواند باشد .آخر هفته با چند تن از دوستانتان در جنگل های محلی و یا پارک ها، پیاده روی کنید. به مسیر های شیبدار و تپه ها بروید و بدنتان را برای کوهنـوردی آماده کنید و کوله پشتی با خود ببرید این کار به شما کمک میکند که حمل وسایل و تجهیزات سنگین هم تجربه کنید .

از دیگر فعالیت ها در فضای باز شامل پیاده روی تند ، دوچرخه سواری ، شنا و یا اسکی میتواند باشد. تمام این فعالیتها نه تنها سرگرم کننده است بلکه به بدن شما در زمان کوهـنوردی کمک می‎کند.

🔶 بیشتر بخوانید : اصول هم هوایی در ارتفاع کوهستان چیست

 در آموزش کوهنوردی خودتان را فراموش نکن :

به هنگام بحث در مورد ورزش و قدرت بدنی تاکید و تمرکز زیاد بر روی خودتان است . وقتی از خودتان صحبت می کنید منظور شکم ،کمر ،پشت و قفسه سینه می باشد. درون قوی به  تراز بودن بدن‎تان کمک می‎کند. یعنی هرگونه فشار و استرس را در بدن شما به حداقل میرساند. از آنجا که کوهنوردی فشار بسیاری در مناطق مختلف بدن شما ایجاد می کند، این کار باعث حفاظت از شما می شود. طیف وسیعی از تمرینات وجود دارد که می تواند برای نیروی اصلی استفاده شود.

آشنایی با اصول خود 

کلید اصلی هر برنامه کوهنوردی ، آماده سازی قبل از آن  است. اطلاعات به بهتر آماده شدن شما قبل از سفر کمک میکند. بهترین کار قبل از کوهنـوردی بازدید، مطالعه و  برنامه ریزی کوهنـوردی است. اگر اولین تجربه شما است ، به مکانهایی با فاصله کم با زمین هموار بروید.

مسیر و ارتفاع خود را ارزیابی کنید .

همانطور که به ارتفاعات بالا تر میروید ،هوا رقیق تر و  تنفس دشوارتر میشود. برای آماده شدن برای ارتفاعات بالاتر، بدنتان بهتر است با تغییرات سازگار شود.

🔷 جالبه بدانید : تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی با قانون نایسمیت

آموزش کوهنوردی روحی روانی است

البته که آموزش کوهنوردی فقط آماده کردن بدن نیست بلکه آماده کردن ذهن هم نیز میتواند باشد .بله شما به  بدن قوی نیاز دارید اما عبارت معروف” تلقین فکری “هم کمک شایانی به کوهنـوردی شما می کند. گاهی اوقات چالش های ذهنی با ورزش های فیزیکی برابری می کند. برخی از ترفندها می تواند به شما کمک کند تا از پیش روند های روانی جلوگیری کنید.

 تمرکز بر دستاوردهای کوچک

کوهنـوردی را به عنوان یک چالش بزرگ و غیر قابل تحمل ننگرید ،به یک نقطه کانون متمرکز شوید، مانند یک تخته سنگ، درختان بلند، و یا فلات.

 توجه خود را به یک نقطه در کوهنـوردی متمرکز کنید

با پیدا کردن و لذت بردن از دست آورد های کوچک ، این فاصله کوتاه به سرعت جای خود را به صعود در کوهنوردی میدهد.

به تحرک های خود متمرکز شوید

گاهی اوقات تمرکز به حرکات و احساسات بدنتان، کمک شایانی می کند.  البته این تمرکز نباید به اشتباهات بدنتان باشد، در عوض برای خودتان یک هدف بیابید.  به پاهای خود نگاه کنید و ببینید کجا قدم می گذارید. برای جلوگیری از آسیب دیدن ، حفظ تعادل تان را در کوه نوردی بیشتر کنید. تمرکز بر  تکنیک های کوهنوردی به بهبودی آن کمک میکند .

چشم انداز

احتمالا کوه نوردی در یک منطقه زیبا است. اگر ذهنیت منفی، در حال تاثیر گذاری بر شماست ، به اطراف خود بیشتر توجه کنید. به آسمان، ابر ها ، طبیعت سبز نگاه کنید. گاهی اوقات  یک حواس پرتی کوچک تنها چیزی است که بدنتان نیاز دارد تا به حرکت ادامه دهید.

🔴 همچنین بخوانید : آمادگی قبل از کوهنوردی

موارد قبل از رفتن

هرگونه آموزش برای کوهنوردی مهم است. چه فعالیت جسمانی چه روتین.  هم بدنتان هم ذهن تان باید در بالاترین شرایط قبل از کوهنوردی باشد. بر قسمتهای بدنتان و تمرینات ذکر شده توجه کنید.

آیا الان فکر می کنید برای کوهنوردی آماده هستید؟  این موارد را برای لذت بردن و ایمن بودن از ماجراجویی های بعدی در زندگی تان برای خودتان داشته باشید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…