خانه آموزش آموزش در سلامت ۱۰ ماده غذایی مهم چربی سوز و کاهش وزن

۱۰ ماده غذایی مهم چربی سوز و کاهش وزن

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

در این مطلب از اسپرتان شما را با ۱۰ ماده غذایی که برای چربی سوز ی ، کاهش وزن و لاغری ماثر هستند آشنا خواهیم کرد .

تخم مرغ سالم :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

تخم مرغ حاوی پروتئین مناسبی می باشد که برای چربی سوز ی بسیار مفید بوده و توصیه می شود که در وعده صبحانه به شکل آب پز مورد استفاده قرار گیرد . هر تخم مرغ آب پز حاوی ۷۰ کالری می باشد که سفیده آن تنها ۲۰ کالری دارد ، سفیده تخم مرغ حاویسدیم و پتاسیم است که برای سلامتی مؤثر می باشد . پروتئین برای بدن لازم است و علاوه بر خاصیت چربی سوز ی در عضله سازی نیز پرکاربرد می باشد.

لبنیات کم چرب :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

لبنیات حاوی ویتامین D و کلسیم هستند که برای تقویت عضلات بدن و همینطور کاهش چربی های بدن بسیار مفید است ، البته توصیه می شود که از لبنیات کم چرب استفاده شود تا سرعت متابولیسم بدن افزایش یابد و کاهش وزن راحت تر صورت گیرد .

محققین اعلام کرده اند که افرادی که روزانه از لبنیات کم چرب استفاده می کنند نسبت به افرای که از این ماده مفید و مغذی بهره نمی برند دو برابر بیشتر کاهش وزن دارند .

دانه های کتان :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

دانه های کتان به خاطر وجود امگا ۳ ، فیبر و آنتی اکسیدان بالا در کاهش وزن بسیار مؤثر هستند ویکی از سالم ترین و بهترین غذاهای جهان به شمار می روند ، پلی فنول که برای چربی سوزی و کاهش ۰وزن بسیار مفید است در دانه های کتان به وفور یافت می شود و نسبت به سبزیجات و میوه ها مقدار بیشتری را می توان دانه کتان مشاهده کرد .

دانه های کتان دارای اسید های چرب خوب هستند که برای سم زدایی ، کاهش کلسترول بد بدن وهمچنین افزایش متابولیسم بدن بسیار مؤثر می باشد .

مصرف دانه های کتان :

دانه های کتان را می توان به اندازه یک قاشق چای خوری در آب گرم ریخته و هم بزنید و سپس میل نماید و یا اینکه دانه های کتان را برروی مواد غذایی ریخته و سپس میل نمایید ، البته دانه های کتان را می توان آسیاب نمود و مصرف آن برای افراد سالم تا حدود یک قاشق سوپ خوری مجاز می باشد و بهتر است برای شروع از مقدار کم آن استفاده کرد .

🔶 بیشتر بخوانید : ۱۳ نوشیدنی برای کاهش وزن

 زغال اخته

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

زغال اخته به عنوان منبع بزرگ ویتامین های C ، K و منیزیم شناخته می شود که برای سم زدایی و دفع چربی های بد بدن بسیار مفید است و علاوه بر خواص درمانی بالای که دارد برای چربی سوز ی و کاهش وزن نیز مفید است و به دلیل وجود فیبر و مس برای حفظ تعادل بدن و از بین بردن چربی ها مصرف آن توصیه شده است .شما می توانید از زغال اخته به همراه سایر میوه ها به عنوان سالاد و قبل از غذای اصلی استفاده کنید

سینه بوقلمون :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

بسیار از مردم از گوشت بدون چربی به عنوان یک منبع بزرگ انرژی بهره می برند و اگر شما نیز میخواهید با مصرف گوشت سالم و بدون چربی وزن خود را کم کنید و پروتئین را به اندازه کافی دریافت نمایید توصیه می شود که از گوشت بوقلمون و بخصوص سینه آن استفاده نمایید ، گوشت سینه بوقلمون نسبت به سایر قسمت های بدن بجز قسمت پا دارای چربی کمتر و کالری پایین تری می باشد و مصرف آن می تواند به چربی سوزی و کاهش وزن کمک کند .

ماست یونانی :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

محصولات لبنی دارای خواص بسیار عالی هستند و می توانند به چربی سوزی و کاهش وزن نیز کمک کنند که در این بین ماست یونانی نسبت به ماست های معمولی دارای پروتئین بالا و قند کمتر می باشد .دریافت پروتئین کافی باعث می شود که فرد با وجود سیر بودن و پر انرژی بودن بتواند چربی سوز ی و کاهش وزن خوبی داشته باشد.ماست یونانی نسبت به ماست معمولی دارای آب کمتر و غلظت بیشتر می باشد که خواص آن را خیلی بیشتر کرده است واکنون مصرف آن در بین مردم رواج پیدا کرده است.

ماهی سالمون :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

ماهی دارای امگا ۳ و چربی اشباع شده پایین می باشد و منبع بسیار مناسبی از پروتئین برای رژیم غذایی به شمار می رود که به عنوان یک غذای سالم و مغذی بر سر سفره ها قرار گرفته است و میتواند به عنوان یک غذای سالم و چربی سوز به کاهش وزن نیز کمک کند .

سرکه سیب :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

آنزیم های موجود در سرکه سیب برای تحریک دستگاه گوارش و بالا بردن سرعت چربی سوزی مناسب می باشد و به عنوان یکی از بهترین غذاهای ارگانیک برای چربی سوزی معرفی شده است .توصیه شده است که سرکه سیب را با مقداری آب رقیق کرده و قبل از هر وعده غذایی بنوشید تا هم در کنترل اشتها کمک کند و هم برای هضم غذا کارایی داشته باشد .

چای سبز :

چربی سوز ، اسپرتان ، لاغری ، کاهش وزن ، چای سبز

چای سبز باعث سوختن چربی ها می شود و در کاهش وزن مؤثر است اما این عمل سریع انجام نمیشود که خیلی زود وزن شما را کاهش دهد و دیگر نیاز به سایر فعالیتها و چربی سوزها نباشد ،بلکه ازچای سبز باید به عنوان یکی از چربی سوزها استفاده کرد ونباید به عنوان تنها چربی سوز آن را قلمداد کنید .

چای سبز دارای خاصیت های فراوانی می باشد اما آن چیزی که امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفتهاست خاصیت چربی سوزی آن است ، چای سبز به خاطر داشتن آنتی اکسیدان بالا و همچنین دارا بودنمقدار زیاد کافئین نقش بسزایی در چربی سوزی و کاهش وزن دارد .

چای سبز علاوه بر کافئین و آنتی اکسیدان دارای مقداری پلی فنول است که در برابر خطر تری گلیسیرید مقاومت می کند و باعث از بین رفتن چربی ها می شود . تری گلیسیرید زمانی بوجود می آید که قند و چربی وارد بدن می شود ، بدن به وجود این دو نیازمند هست ولی زمانیکه تری گلیسیرید در بدن بیش از حد معمول باشد باعث اضافه وزن و چاقی می شود و مصرف مداوم چای سبز می تواند با از بین بردن تری گلیسیریدها به روند کاهش وزن و چربی سوزی کمک کند .

همانطور که اشاره شد چای سبز دارای کافئین و آنتی اکسیدان بالا هست که باعث سرعت بخشیدن متابولیسم بدن می شود ، آنتی اکسیدان موجود در چای سبز به همراه کافئین موجود سیستم عصبی مرکزی بدن را تحریک می کنند و باعث آزاد شدن چربی های موجود در خون می شود ، نهایتا بدن می تواند از این چربی های آزاد شده به عنوان سوخت استفاده کند و با سوزاندن آن ها باعث چربی سوزی و کاهش وزن بدن می شود .

آنتی اکسیدان موجود در چای سبز و کافئین هرکدام به تنهایی می توانند متابولیسم بدن را بالا ببرند وباعث از بین بردن چربی ها و آب اضافی بدن شوند ، اما زمانیکه در کنار هم قرار می گیرند و با همترکیب می شوند تأثیر بیشتر و بهتر را خواهند داشت ، به همین علت مصرف چای سبز توصیه می شود

البته طعم و مزه چای سبز ممکن است به مزاج هر کس خوش نیاید و بعضی افراد بعد از مصرف اولین جرعه و یا اولین استکان چای سبز دیگر به سراغ این نوشیدنی مفید و چربی سوز نمی روند ، البته مواد چربی سوز زیاد هستند و چای سبز تنها یکی از آنها می باشد و اگر طعم و مزه چای سبز را دوست ندارید و با این وجود می خواهید از فواید این نوشیدنی بهره مند شوید توصیه می کنم که مصرف چای معمولی که هر روز استفاده می کنید را قطع کرده و به جای قند از کشمش برای میل کردن چای سبز استفاده کنید تا زودتر با مزاج شما هماهنگ شود .

دارچین :

چربی سوز،کاهش وزن ، لاغر شدن ، اسپرتان ، داروهای گیاهی

دارچین دارای خاصیتی است که سطح قند خون را کنترل کرده و در کنترل اشتها نیز موثر می باشد و به همین دلیل خیلی از افراد از دارچین به عنوان طعم دهنده عالی برای چای ، قهوه ، ماست و … استفاده می کنند .

امروزه دارچین را فقط به عنوان یک ادویه نمی شناسند بلکه به عنوان ماده چربی سوز و شگفت انگیز نیز می شناسند ، مصرف روزانه دارچین می تواند نتایج خارق العاده ای را در کاهش وزن شما داشتهباشد .

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
بارگذاری بیشتر در آموزش در سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

خواص فیبر بر بدن

فیبر نوعی کربوهیدرات است که بدن نمی تواند آن را هضم کند. با این که اکثر کربوهیدرات ها به م…