خانه ورزش ها کوهنوردی نکاتی که در کوهنوردی زنان تاثیر‎گذار است

نکاتی که در کوهنوردی زنان تاثیر‎گذار است

کوهنوردی ، کوهنوردی زنان ، نکات مهم کوهنوردی زنان ، کوهنوردی زنان در دوران قاعدگی

امروزه کوهنوردی زنان  نسبت به گذشته رشد بسیاری داشته . ما زن ها  کوهنورد های خوبی می شویم چون از لحاظ بیولوژیکی و جسمی کاملا مجهز هستیم.اسقامت فوق العاده ای داریم، در برابر درد صبر زیادی داریم، بهتر از مرد ها چربی ذخیره می کنیم، باسن قوی تری داریم ( که برای حمل کوله پشتی عالی است) ، با بدن خود هماهنگ تر  هستیم و می دانیم چه زمانی باید استراحت کنیم و در طول راه بهتر با بقیه ارتباط برقرار کرده و از یکدیگر حمایت می کنیم.

لیز مسچیوـ مربی فعالیت درهوای آزاد

با هر انگیزه ای که برنامه کوهنوردی خود را شروع می کنید ، به یاد داشته باشید که  بیشتر افرادی که کوهنوردی کرده اند، آن را تجربه ای توانمند کننده ، موثر در غنی سازی روح و حتی متحول کننده دانسته اند. شما چه تنها سفر کنید چه با دیگران، چه به مدت چند روز و چه به مدت  یک ماه، کوهنوردی درحالیکه تمام وسایل مورد نیاز خود را حمل می کنید و با طبیعت به یگانگی می رسید کاملا با دیگر جنبه های زندگی متفاوت و بی همتا است.

فرقی نمی کند جوان باشید یا پیر ، برای اولین بار بخواهید کوهنوردی کنید یا یک کوه پیما ی با سابقه باشید، دیدن افراد ی که به کوهنوردی علاقه مندند برای شما الهام بخش خواهد بود.

دراین مطلب از اسپرتان چند پیشنهاد آورده شده تا به شما در آماده شدن برای برنامه  بعدی تان کمک کنند.اکثر این نکات برای تمام افراد فارغ از جنسیت آنها قابل استفاده است.

اگر تا به حال کوهنوردی نکرده اید، یا نیاز به یادآوری اصول آن دارید، حتما مقاله ما با عنوان ” نکات مهم کوهنوردی برای مبتدیان ” را بخوانید .

آماده کردن لباس و تجهیزات مناسب

کوهنوردی ، کوهنوردی زنان ، نکات مهم کوهنوردی زنان ، کوهنوردی زنان در دوران قاعدگی
نکات کوهنوردی زنان

صرف نظر از جنسیتتان، حتما باید از داشتن لباس و تجهیزات مناسب برای رفتن به مناطق دوردست  مطمئن باشید. همچنین به این  10 مورد ضروری حتما توجه کنید:

از به اندازه بودن و درست کار کردن وسایلتان اطمینان حاصل کنید: از راحت بودن کوله پشتی خود مطمئن باشید و کیسه خواب و تشک با کیفیتی همراه خود ببرید. روش نصب چادر را بلد باشید و بدانید اجاق گاز و دستگاه فیلتر آبتان چگونه کار می کنند. حتی می توانید چند ابزار برای تعمیر وسایلی که ذکر شد همراه خود داشته باشید. بعضی افراد ممکن است که کوله پشتی ها و کیسه خواب های  طراحی شده مخصوص خانم ها را به مدل های مردانه  ترجیح دهند.

برای راحتی بیشتر چند وسیله ی بهداشتی مفیدبا خود داشته باشید: علاوه بر وسایل اصلی مانند ضد عفونی کننده دست و دستمال مرطوب شخصی،به چند مورد دیگر نیز در زیر اشاره شده که ممکن است نظر شما را جلب کنند:

مطمئن باشید لباس و کفش مناسبی تهیه کرده اید: حتما لباسی مناسب آب و هوا و مقصدتان بپوشید. لباس زیر هایی که زود خشک می شوندبرای کونوردی زنان بسیار مورد اهمیت است زیرا  انتخاب خوبی برای جلوگیری از رشد کپک و عفونت های ادراری هستند. همچنین، دقت کنید کفش ها و پاهایتان راحت باشند. برای اطلاعات بیشتر مقالات ما با عنوان ” آشنایی با انواع جنس بوت کوهپیمایی  ”  و “بررسی خواص الیاف پوشاک کوهنوردی” را مطالعه کنید.

وسایل مربوط به دوران قاعدگی که مخصوص کوهنوردی زنان است : فکر خوبی است که یک ساک سبک  برای وسایل بهداشتی خود بردارید و یک  کیف جداگانه برای زباله ها همراهتان داشته باشید.

توصیه میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر ، مقاله ” تاثیر کوهنوردی بر زنان ” را نیز مطالعه نمایید .

وسایل ایمنی را فراموش نکنید:

سوت ایمنی: این وسیله هم باعث ترس حیوانات و انسان ها می شود و هم روشی برای درخواست کمک است.

اسپری ضد خرس: این وسیله حین حمله ی خرس یا انسان ( در صورت لزوم)  به درد می خورد.

 ( مکان یاب شخصی)PLB اگر تنها سفر می کنید یا به مکان های دوردست می روید، بهتر است با قابلیت پیام رسانی ماهواره ای همراه خود داشته باشید تا هر روز در یک زمان مشخص یک پیام  ” ارسال کنید. SOS” “من خوبم” بفرستید یا زمانی که در خطر هستید پیام قبل مسافرت مسیر دقیق سفر خود را با فردی قابل اعتماد در میان بگذارید.

آمادگی ذهنی و روحی

کوهنوردی ، کوهنوردی زنان ، نکات مهم کوهنوردی زنان ، کوهنوردی زنان در دوران قاعدگی
نکات کوهنوردی زنان

یادتان باشد که علم  قدرت است، پس قبل از سفر تحقیق کنید و در ذهن خود تجسم کنید که در صورت مواجه شدن با هر یک از سناریو های زیر چه عکس العملی نشان خواهید داد:

خود را برای تعاملات ناخوشایند انسانی آماده کنید: معمولا افرادی که برای مدت طولانی سفر می کنند انسان هایی خونگرم، کمک کننده و دست و دلباز هستند اما نمی توان گفت که امکان ندارد اتفاق های بد رخ دهند. در زیر به نکاتی اشاره شده که شما را برای دوری کردن از این قبیل موقعیت های آزاردهنده آماده می کنند:

  • از اردو زدن در یک مایلی راه ها و جاده ها خودداری کنید و در اردوگاه ها بمانید.
  • در محل زندگی حیوانات اردو نزنید چون قطعا روبه رو شدن با حیوانات یا شکارچی ها جالب نخواهد بود.
  • به غریزه ی خود اعتماد کنید. اگر تازه با کسی دیدار کرده اید و نسبت به او حس خوبی ندارید،مجبور نیستید به سوالات او درمورد اینکه کجا می روید جواب دهید. خیلی راحت می توانید بهانه ای جور کنید و از او دور شوید. 
  • قرار دادن یک چاقو در محلی مطمئن از کمربندتان  در نظر بگیرید. این کار باعث می شود کسی که قصد اذیت کردن شما را دارد به شک بیفتد.
  • اگر باعث می شود احساس امنیت بیشتری کنید، می توانید اسپری فلفل مخصوص دفاع شخصی همراه خود داشته باشید.
  • هنگامیکه در خطر هستید در استفاده از سوت ایمنی خود تردید نکنید. ۳ سوت پیاپی نشانه ی جهانی درخواست کمک است.

بدانید هنگام مواجهه با حیوانات خطرناک چه کاری باید انجام دهید: آیا در مکانی که قصد سفر به آن را دارید خرس و حیوانات وحشی وجود دارد؟ یاد بگیرید چطور در حالیکه از خرس ها دوری می کنید غذا ی خود را ذخیره کنید و هنگام روبه رو شدن با یک حیوان خطرناک چه کاری باید انجام دهید. اگر قرار است  در طول مسیر از محلی عبور کنید که خرس دارد حتما تعدادی اسپری ضد خرس پیش خود داشته باشید و در گروه های سه یا چهار نفره یا بیشتر کوهنوردی کنید.

برای خطرات احتمالی کوچک تر، مانند مارها ، درباره ی وجود گونه ای سمی در محلی که به آن خواهید رفت پرس و جو کنید. درمورد روش های شناسایی آن ها، دوری کردن از آن ها و اینکه اگر با آنها روبه رو شدید یا شما را نیش زدند چه کار باید بکنید تحقیق کنید.

بیشتر بخوانید : از لباس کوهنوردی و طبیعت گردی بیشتر بدانید

روش های اجتناب از گم شدن و چگونگی رسیدگی به آسیب دیدگی

یک نقشه ی مسیرنمای دقیق، داشته باشید و نحوه ی استفاده از آن ها را یاد بگیرید تا گم نشوید. البته توصیه میکنیم حتما “چند روش جهت یابی توسط طبیعت” را نیز فراگیرید .در کوهنوردی هایی با مسیر های طولانی، راه های “فرار”  منتهی به شهر یا روستا را بدانید تا اگر مریض شدید یا آسیب دیدید یا خواستید سفر خود را زود تمام کنید به شما کمک کنند.

تنهایی را در آغوش بکشید: تنها بودن به مدت چند روز ممکن است چالش برانگیز باشد ولی در عین حال باعث پیشرفت  شما می شود. مشکلاتتان را خودتان حل می کنید وبرای خودتان تصمیم میگیرید بدون اینکه دیگران به شما کمکی کنند. اگر مایل هستید با فرد دیگری کوهنوردی کنید، مخصوصا اگر تازه کار هستید، بهتر است این فرد یکی از دوستانتان  یا عضوی از گروه های کوهنوردی محل سکونتتان باشد. اگر تنها سفر می کنید، اجتماعی با سایر افرادی که تنها سفر می کنند ایجاد کنید. و در آخر اگر مسیر مناسب باشد یک همراه قابل اعتماد می توانید با خود ببرید: یک سگ !

بیشتر بخوانید : نحوه استفاده از قطب نما

آمادگی جسمی

کوهنوردی ، کوهنوردی زنان ، نکات مهم کوهنوردی زنان ، کوهنوردی زنان در دوران قاعدگی
نکات کوهنوردی زنان

بدن خود را آماده کنید: سپری کردن چند روز درحالیکه کوله پشتی حدودا ۱۵ کیلویی را در مسیر های ناهموار حمل می کنید شما را  به روش های مختلفی به چالش می کشد. بدن شما باید از سر تا پا قوی باشد و سیستم قلبی-عروقی  قوی داشته باشید. یک برنامه ی تمرینی ایده آل  پیش از سفر به شرح زیر است:

  • تمرین های هوازی (  کوهنوردی، دوچرخه سواری، پله نوردی و غیره)
  • کوهنوردی های تمرینی با کوله پشتی پر( با گذشت زمان، وزن کوله پشتی را بیشتر و مسیر را طولانی تر کنید تا استقامتتان بیشتر شود)
  • تمرین های استقامتی برای افزایش قدرت و تعادل
  • همچنین  قبل از کوهنوردی هایی با مسیر های طولانی، به سفر های کوتاه  حداقل ۲ روزه بروید.

امیدواریم این مقاله بتواند به کوهنوردی زنان کمکی شایان توجه کرده باشد .

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در کوهنوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…