کلسترول

کلسترول خون ، کلسترول خوب و بد کدامند ،
 • ترکیب چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی بیشترین تاثیر را در میزان کلسترول خون می گذارد نه مقدار کلسترولی که از غذا به بدن شما می رسد.
 • اگرچه محدود ساختن کلسترول مصرفی، به خصوص اگر دیابت دارید، مهم است ولی کلستـرول خوراکی برای بسیاری از مردم مثل باورهای گذشته مشکل ساز نیست.
 • بدن از کلستـرول به عنوان سوخت برای ساخت استروژن، تستسترون، ویتامین دی و سایر ترکیبات حیاتی استفاده می کند.
 • کلسترول خون، به خصوص کلستـرول مضر، در تعیین خطرهای سلامت بیشترین اهمیت را دارد.

با ما در این مطلب از اسپرتان همراه باشید .

چربی چطور از غذا به جریان خون می رود

چربی و کلسـترول در آب یا خون حل نمی شود. درعوض، چربی و کلسترول را به صورت ذرات ریز سرشار از پروتئین ذخیره می کند که به آن لیپوپروتئین گفته می شود. لیپوپروتئین ها چربی زیادی حمل می کنند که به راحتی با خون ترکیب شده و همراه آن جریان پیدا می کند. بعضی از این ذرات بزرگ و نرم هستند در حالی که بعضی دیگر کوچک و متراکمند. مهم ترین این ذرات لیپوپروتئین کم چگالی، لیپوپروتئین پر چگالی و تری گلیسیرید است.

 • لیپوپروتئین کم چگالی

لیپوپروتئین کم چگالی کلستـرول را از کبد به سایر نقاط بدن حمل می کند. سلول ها به این ذرات می چسبند و از آن ها چربی و کلسترول استخراج می کنند. اگر کلستـرول کم چگالی در خون بالا رود، این ذرات در دیواره ی عروق قلب و سایر عروق بدن رسوب می کنند. به این رسوب پلاک گفته می شود که رگ ها را باریک کرده و باعث محدود شدن جریان خون می شود. با تجزیه شدن پلاک، حمله ی قلبی یا سکته اتفاق می افتد. به همین دلیل، اغلب به لیپوپروتئین کم چگالی کلستـرول بد یا مضر گفته می شود.

 • لیپو پروتئین پر چگالی

لیپوپروتئین پرچگالی کلسترول را از جریان خون،LDL  و دیواره ی عروق پاکسازی می کن و آن را برای مصرفدوباره به کبد می فرستد. لیپو پروتئین پر چگالی ماشین زباله ی جریان خون است به همین دلیل اغلب به آن کلسترول خوب یا محافظ گفته می شود.

 • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید اکثر چربی خوراکی و جریان خون را می سازد. تری گلیسیرید به عنوان اصلی ترین ماشین انتقال چربی به سلول ها برای سلامت بدن مفید است اما بالا بودن میزان آن مضر است.

در مجموع، هرچه میزان کلستـرول کم چگالی کم تر و میزان کلسترول پر چگالی بالاتر باشد، شانس پیشگیری از بیماری قلبی و سایر شرایط مزمن بالاتر است.

بیشتر بخوانید : کلسترول (چربی خون) و ارتباط آن با دیابتی ها

چربی و کلسترول غذاها چطور به روی میزان کلسترول خون تاثیر می گذارد؟

انواع چربی در رژیم غذایی به تعیین مجموع کلستـرول، کلسترول کم چگالی و پر چگالی در خون کمک می کند. انواع و مقدار کربوهیدرات در رژیم غذایی نیز نقش به سزایی دارد. کلسـترول موجود در غذاها هم مهم است اما نه به اندازه ی موارد قبل.

 • نیم قرن پیش محققان به این کشف رسیده بودند که میزان بالای کلسترول خون به شدت باعث افزایش بروز بیماری های قلبی می شود. به همین دلیل هشدارهای زیادی مبنی بر پرهیز از غذاهای سرشار از کلسترول، به خصوص تخم مرغ، داده می شد اما تحقیقات علمی نشان دهنده ی رابطه ی ضعیفی بین مقدار کلستـرول مصرفی فرد و میزان کلسـترول خون او است.
 • تحقیقات بیش از هشتاد هزار پرستار زن نشان داد که مصرف روزانه یک تخم مرغ منجر به بیماری قلبی نمی شود. با این حال، افرادی که دچار بیماری قلبی یا دیابت هستند باید مواظب مصرف تخم مرغ باشند.

بیشتر بخوانید : خواص تخم مرغ در آخرین تحقیقات

برای اکثر افراد، مقدار کلستـرول خوراکی تاثیر کمی روی کلستـرول موجود در خون آن ها می گذارد اما برای برخی دیگر، میزان کلسترول خون بسته به مقدار کلسترولی که می خورند به شدت بالا و پایین می شود. پرهیز از غذاهای سرشار از کلسترول برای این افراد تاثیر به سزایی در میزان کلسترول خون دارد. متاسفانه، درحال حاضر برای تشخیص این که آیا میزان کلستـرول خون افراد به کلستـرول خوراکی واکنش می دهد یا خیر تنها منوط به آزمون و خطاست.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • کلسترول خون ، کلسترول خوب و بد کدامند ،

  کلسترول

  ترکیب چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی بیشترین تاثیر را در میزان کلسترول خون می گذارد نه مق…
 • قند خون ، دیابت ، کربوهیدرات ، دیابت نوع 2،

  کربوهیدرات و قند خون

  با خوردن غذای حاوی کربوهیدرات، سیستم گوارش کربوهیدرات های قابل هضم را به شکر تجزیه می کند …
 • ملاسما اسپرتان

  ” ملاسما ” چیست و چه علائمی دارد؟

  متخصص پوست و مو با اشاره به این‌که ملاسما در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود، علائم و راهه…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

کلسترول

ترکیب چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی بیشترین تاثیر را در میزان کلسترول خون می گذارد نه مق…