خانه ورزش ها کوهنوردی چگونه یک قلاب کوهنوردی بسازیم

چگونه یک قلاب کوهنوردی بسازیم

قلاب کوهنوردی

قلاب کوهنوردی یک سیستم ساخته شده از نقاط جداگانه است که به یکدیگر میپیوندند و یک نقطه ی مرکزی میسازند تا طناب و یا کوهنوردرا به طور ایمن به صخره متصل کند. اگر در حال بالارفتن از طناب باشید دانستن چگونگی ساختن یک قلاب کوهنوردی محکم برای ایمن ماندن بسیار مهم است. هنگام ساختن قلاب کوهنوردی چیز های مهمی هست که باید در نظر گرفت. با این حال میتوان آنرا در دو مرحله ی اصلی خلاصه کرد.

گام اول : آشنایی و ساختن نقاط قلاب کوهنوردی برای استفاده در یک مجموعه ی بزرگتر.

گام دوم : وصل کردن نقاط قلاب.

انواع مختلفی از قلاب کوهنوردی وجود دارد به همین دلیل نمیتوان یک راه برای ساختن آن برای استفاده در همه ی زمینه ها ارائه داد. هدف ما در این مطلب از اسپرتان آشنایی با قواعد قلاب ها و همچنین معرفی راه های رایج ساختن آن میباشد.

مرحله ی اول: آشنایی با نقاط قلاب کوهنوردی

قلاب کوهنوردی

🔶 بهتر است بخوانید : چگونه برای کوهنوردی آموزش ببینیم

قبل از ساختن قلاب کوهنوردی شما نیاز دارید بدانید که از چه چیزی به عنوان قلاب استفاده میکنید. چیزی که شما برای استفاده انتخاب میکنید به طور عمده به جایی که هستید و وسایلی که در اختیار دارید بستگی دارد.

نقاط قلاب طبیعی مانند درخت و تخته سنگ میتوانند نقاط بسیار خوبی باشند و کمک کنند که از دیگر تجهیزات خود محافظت کنید. با این حال شما نیاز دارید قبل از استفاده از آنها در قلاب کیفیت آنها را ارزیابی کنید.

درختان: قبل از استفاده از درخت مطمئن شوید که درخت دارای ریشه ی قوی و محکم باشد. همیشه مراقب درخت هایی که بیرون از پرتگاه می رویند باشید و درخت را همیشه  با پا هل دهید تا آنرا امتحان کنید. یکی از بهترین روش ها استفاده از یک درخت سالم با ضخامت حداقل دوازده اینچ است. برای استفاده از درخت به عنوان نقطه ی قلاب میتوانید یک طناب متحرک را دور تنه ی درخت بپیچید و دو قسمت انتهایی آنرا به هم وصل کنید یا دور کمر گره بزنید.

صخره ها: سنگ های فشرده شده معمولا در ساخت قلاب ها استفاده میشوند. هنگام بررسی کیفیت آنها مطمئن شوید که محکم هستند و به خوبی متصل شده اند. به دنبال ترک ها و سنگ های شکننده باشید تا ضعف آنها را نشان دهد. برای متصل کردن طناب به سنگ میتوانید یک طناب متحرک دور آن قرار دهید و انتهای آنها را با قلاب  کوهنوردی به هم وصل کنید یا دور کمر گره بزنید

قلاب های ثابت هر نوع وسیله ی مصنوعی هستند که بعد از قرارگرفتن در سنگ بطور همیشگی ثابت باشند. برای متصل کردن به آن ، طناب متحرک را به تجهیزات متصل کنید. دو مثال رایج از قلاب های ثابت، مهره و میخ میباشد.

درست مانند قلاب های طبیعی، قلاب های مصنوعی نیز نیاز به بررسی دارند تا ضعف های آنان مشخص شود. اگر دارای ترک ها و فرسودگی های زیاد باشند قابل اعتماد نیستند. اگر مهره یا میخ به هر طرفی حرکت میکنند نباید از آنها استفاده کنید. در مورد وسایل تاریخ گذشته بسیار محتاط باشید به خصوص مهره های ۱/۴اینچی و چنگک های فلزی ورق مانند. ضخامت استاندارد مهره ها از ۳/۸تا۱/۲اینچ میباشد.

قلاب های قابل تغییر مانند کمربند ها و متوقف کنده ها هنگامی استفاده میشوند که قلاب های طبیعی و ثابت در  دسترس نباشند..

🔶 بیشتر بخوانید : آغاز کوهنوردی: آنچه که باید برای شروع کوهنوردی بدانید

مرحله ی دوم: متصل کردن نقاط قلاب کوهنوردی

برای ساختن  قلاب باید نقاط مجزا را بهم وصل کنیم. یک قلاب کوهنوردی استاندارد دارای دو یا سه نقطه ی قلاب است که از کشیده شدن به سمت پایین و بالا جلوگیری میکند. برای ساختن قلاب کوهنوردی باید نقاط قلاب را به یکدیگر متصل و آنها را همسان کرد تا بار به طور مساوی میان آنها تقسیم شود. برای همسان کردن آن میتوان از یک طناب متحرک یا قسمت بلندی از یک طناب یدک استفاده کرد .دو روش ابتدایی برای همسان سازی:  همسان سازی ثابت و خود همسان سازی است.

قلاب کوهنوردی

همسان سازی ثابت:

به مجموعه ای از قلاب ها اشاره دارد که بهم پیوسته اند و گره خورده اند. هنگامیکه سیستم بسته میشود دیگر جای تنظیم و توقف وجود ندارد. قلاب ها با همسان سازی ثابت برای کوهنوردی های دارای مسیر مشخص مثلا مستقیم به سمت پایین مناسب اند. اگر پیش بینی میکنید که مسیر عوض نمیشود باید از خود همسان سازی استفاده کنید.

قلاب طناب: استفاده از یک طناب یک راه بسیار خوب برای وصل کردن دو، سه یا تعداد بیشتر نقطه ی قلاب برای ساختن قلاب کوهنوردی با همسان سازی ثابت است. برای ساختن قلاب کوهنوردی به یک طناب ۱۸تا۲۰فوتی با ضخامت ۷تا۸میلی متر نیاز دارید که آن را با یک گره ماهیگیری دوگانه به یک طناب بزرگتر گره بزنیم.

همسان سازی سه نقطه ی قلاب کوهنوردی بوسیله ی طناب :

 • طناب را بوسیله ی قلاب کوهنوردی به هر یک از قسمت ها وصل کنید و قسمت بالایی را  به میان هر قطعه بکشید.
 • قسمت ها را کنار هم قرار داده و با قسمت پایینی طناب و بوسیله ی یک قلاب قفلی بهم وصل کنید.
 • قلاب را به پایین بکشید تا کشش را در همه لایه ها همسان کنید.
 • گره ماهیگیری دوگانه را زیر بلندترین نقطه ی قلاب قرار دهید
 • تا جایی که میتوانید متوجه فشار بر روی روی قلاب باشید و قلاب را در آن جهت بکشید.
 • تمام قسمتها را با هشت گره وصل کنید تا یک نقطه اصلی تشکیل شود. اگر به اندازه کافی طناب برای یک گره اضافی بزنید. هر دو گره موثر هستند. ولی گره ماهیگیری سخت تر باز می شود.
 • قلاب را بکشید تا مطمئن شوید وزن هر سه نقطه ی قلاب با هم برابر است.
قلاب کوهنوردی

حلقه تشکیل شده با هشت گره نقطه اصلی نامیده می شود و باید حدود ۳ تا ۴ اینچ ضخامت داشته باشد این نکته اصلی اتصال به قلاب است و جایی است که شما و هم تیمی تان به آن متصل میشوید. ایراد طناب این است که اگر جهت کشیدن عوض شود قسمتی از قلاب تمام بارها را نگه می دارد.

خود همسان سازی

 یک روش ساختن قلاب کوهنوردی است بنابراین می تواند تغییر مسیرها را تنظیم کند تا بار به طور مساوی روی نقاط قلاب تقسیم کند. اگر میدانید جهت کشیدن هنگام بالا رفتن تغییر میکند از یک قلاب خود همسان ساز استفاده کنید.

قلاب چهارگانه یک انتخاب بسیار خوب در ورزش کوهنوردی می باشد که شما دو مهره کنار هم دارید.

 برای ساختن قلاب چهارگانه:

 • یک طناب را دولا کنید بنابراین شما چهار لایه مساوی خواهید داشت
 • یک قلابقفلی را به دو لایه از حلقه که به نقطه خم شدن نزدیک اند متصل کنید
 • همان قلاب را به یکی از مهره ها  متصل کنید
 • انتهای  مخالف طناب دور مهره دیگر حلقه کنید
 • قسمت پایین تر طناب را با مشت محکم بگیرید
 • یک گره روی یک طرف از مشت خود بزنید
 • یک قلاب قفلی را به گلایه انتهای آزاد حلقه طناب نصب کنید
 • همان قلاب را به مهره باقی مانده. وصل کنید.
 • قدرت قلاب را با وصل کردن دو قلاب قفلی به سه لایه بین گره ها تشکیل دهید و لایه ی چهارم را آزاد بگذارید. این مجموعه قلاب کوهنوردی را زمانی که یک طرف قلاب در حال افتادن است نگه میدارد.
قلاب کوهنوردی

متحرکx  یک روش خوب برای متصل کردن دو نقطه ی قلاب ساختن مجموعه ایست که جهت کشیدن را تنظیم میکند.

برای ساختن xمتحرک:

 • یک بند مجزا به قلاب هر یک از نقاط قلاب متصل کنید.
 • قسمت بالایی بند را بگیرید و با آن یک پیچ درست کنید و یک قلاب به قسمت پایینی بند متصل کنید.

مسئله ی xمتحرک این است که اگر یکی از نقاط قلاب بیفتد فضای کافی برای نگه داشتن بار بر روی نقطه ی قلاب دیگر وجود دارد. برای محدود کردن فضا درست بالای نقطه ی اتصال یک گره بزنید. گره ها به مجموعه اجازه ی تنظیم شدن میدهند ولی اگر یک نقطه ی قلاب بیفتد فضا را محدود میکنند.

قلاب کوهنوردی

برابری یک راه دیگر برای ساخت قلاب کوهنوردی خود همسان ساز با جستجوی عناصر اصلی و xمتحرک میباشد و باعث تنظیم قلاب میشود و برای کوهنوردی با شیب های زیاد مناسب است.

برای ساخت آن:

 • بیست فوت از طناب نایلونی هفت یا هشت میلیمتری که با یک گره به یک حلقه وصل شده اند.
 • یک طناب را به شکلu در بیاورید.
 • گره را ۱۸اینچ دور تر از انتهای شکلuقرار دهید.
 • از قسمت پایینی شکل uشروع کنید و دو گره محدود کننده با فاصله ده اینچ از هم بزنید تا نقطه ی اصلی برابری را تشکیل دهید.

برای ساختن یک قلاب کوهنوردی  با برابری قسمت میانی را به طرف مسیر احتمالی قرار دهید. گره محدود کننده ی سمت راست را حدود دو تا شش اینچ زیر پایینترین نقطه ی قلاب قرار دهید. دسته های راست را به قسمت سمت راست نقطه ی قلاب کوهنوردی بوسیله ی  نوعی گره روی حلقه ی طناب متصل کنید. حالا گره محدود کننده ی سمت چپ را همانند سمت راست به قسمت چپ نقطه ی قلاب متصل کنید. لایه هایی که به نقطه ی قلاب میروند را تنظیم کنید تا هر کدام فشار یکسانی را متحمل شوند. استفاده از گره برای وصل کردن به نقطه ی قلاب به شما این اجازه را میدهد تا به سرعت و به راحتی طناب را تنظیم کنید تا هر لایه فشار یکسانی را دریافت کند. خود را به وسیله دو قلاب قفلی که هر یک به لایه های مجزا بین گره های محدود کننده وصل هستند متصل کنید.

قلاب کوهنوردی

نکاتی درمورد قلاب کوهنوردی :

قلاب کوهنوردی

هر  قلاب کوهنوردی با هم تفاوت دارند. با این حال نکاتی وجود دارد که درمورد همه ی آنها درست است. برای آسان کردن یادآوری اصول آن کوهنوردان کد هایی را درست کرده اند مانند ernest وserenen . هیچ فرقی ندارد از کدام روش استفاده کنید. همه آنها به شما یادآوری میکنند از چه روشی برای ساخت قلاب کوهنوردی استفاده کنید.

تمام  استحکام: اجزای سازنده ی قلاب باید محکم باشد

همسان کردن: قلاب را مجهز کنید تا بار به طور مساوی روی نقاط قلاب تقسیم شود.

🔷 جالبه بخوانید: باتوم کوهنوردی ونحوه انتخاب و استفاده از آن

وسایل یدک: شما باید همیشه از وسایل اضافی در ساخت قلاب استفاده کنید تا اگر یکی از آنها از کار افتاد قلاب به طور اتوماتیک از  کار نیفتد. حداقل از دو نقطه ی قلاب محکم استفاده کنید. حتی سه یا بیشتر نیز توصیه میشود. مطمئن شوید در ساخت قلاب از هر جزیی یک یدک داشته باشید بخصوص قلاب ها و طناب ها.

استفاده ی موثر: هنگام ساخت قلاب از زمان و تجهیزات بطور موثر استفاده کنید و هرگز وسیله ای بیش از حد پیچیده نسازید.

بزرگ شدن: قلاب را طوری بسازید گه اگر یکی از نقطه های قلاب از کار افتاد به قلاب بار ناگهانی وارد نشود.

زاویه ها: زاویه های تشکیل شده در سیستم قلاب بوسیله ی طناب ها را در نظر بگیرید. زاویه های بزرگ فشار بیشتری به نقاط قلاب وارد میکنند پس بهتر از زاویه ها حدود شصت یا کمتر باشد.

قلاب های چند جهتی:

قلابهای بالای طناب معمولا برای مقاومت در برابر کشیده شدن به پایین ساخته میشوند. اگر در حال کوهنوردی در سرازیری های مختلف هستید از قلاباستفاده کنید که فشار را از هر سمت متحمل شود. برای فهمیدن این موضوع به این فکر کنید چه اتفاقی میافتد برای کسی که به طناب متصل شده میافتد اگر کوهنورد اول بیفتد. فشار سقوط فرد متصل به طناب  را به طرفی که کوهنورد درحال بالارفتن بود میکشد در نتیجه یک کشش ناگهانی در آن جهت به قلابوارد میشود. این نه تنها میتواند باعث برخورد فرد با صخره ها و صدمه زدنش شود بلکه ممکن است اگر قلابکوهنوردی برای کشیده شدن در یک جهت طراحی شده آنرا از کار بیندازد.

قلاب کوهنوردی

 از آنجایی که معمولا کوهنوردان به سمت بالا میروند اکثر قلابها برای تحمل فشار از بالا و پایین ساخته میشوند. انجام اینکار به آسانی قرار دادن یک کمربند یا مهره که به سمت بالا نشانه گیری شده و همسان سازی با دیگر جاهای خالی بوسیله ی طناب میباشد. بهتر است این جایگذاری ها را در قسمت های پایین تر قلابانجام دهیم تا کشش از بالا را قبل از اینکه به قسمت های دیگر قلابفشار وارد شود متوقف کند. امکان این وجود دارد که نقطه ی قلابهم کشش از بالا و هم پایین را متحمل شود. مهره ها، درخت های محکم و کمربند  های افقی اگر به درستی استفاده شوند میتوانند کشش از هر دو جهت را تحمل کنند.

زاویه ها و نیروی قلاب کوهنوردی

فضاهای افقی بین نقاط قلابو طول طناب استفاده شده برای متصل کردن این نقاط برای ساختن یک قلابقابل اعتماد بسیار مهم اند. این به این دلیل است که نیروی وارد شده به نقاط قلاب کوهنوردی بستگی به زاویه هایی دارد که طناب ها میسازند. هر چه زاویه کوچکتر باشد فشار کمتری به هر نقطه ی قلابوارد میشود و برعکس هر چه زاویه بزرگتر باشد فشار بیشتری به هر نقطه قلاب وارد میشود. برای مثال در یک قلاب دو قسمتی با زاویه ی ۶۰درجه ،هر کدام از نقاط قلابحدود ۵۸%نیرو را متحمل میشود اگر زاویه را تا ۹۰درجه افزایش دهیم این نیرو به ۷۱%میرسد و اگر زاویه ۱۲۰درجه باشد نیروی وارده ۱۰۰%خواهد بود.

“برای جلو گیری از وارد شدن سطح خطرناکی از نیرو باید زاویه ی طناب ها حداکثر۶۰درجه باشد. “

این به این معنا نیست که شما نمیتوانید از نقاط قلاب که از هم فاصله دارند استفاده کنید. برای ساختن زاویه ی کمتر از ۶۰درجه میتوانید نقاط قلاب را با استفاده از طناب های بلند باز کنید.

نقطه ی اصلی بالا

بعد از اینکه قلاب کوهنوردی ساخته شد نقطه ی اصلی در وسط قفسه ی سینه و درست بالای سر شما قرار میگیرد. این به شما این امکان را میدهد که بطور مناسب و در وضعیت درست به طناب متصل شوید. اگر شما در حال ساختن قلاب کوهنوردی با استفاده از طناب هستید، میتوانید نقطه ی اصلی را با یک گره نه تایی به جای هشت تایی بالا ببرید. گره نه تایی بیشتر از طناب استفاده میکند. برای گره نه تایی همانند گره هشت تایی شروع کنید اما قبل از کامل کردن طناب را یک دور اضافه بپیچید.

همیشه به یاد داشته باشید که حفظ امنیت شما وظیفه ی شماست. هیچ مقاله یا ویدیویی نمیتواند جای دستورالعمل صحیح و تجربه را بگیرد. قبل از کوهنوردی مطمئن شوید که به اندازه ی کافی مهارت های لازم را تمرین کرده اید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در کوهنوردی

بررسی کنید

نکاتی که در کوهنوردی زنان تاثیر‎گذار است

امروزه کوهنوردی زنان  نسبت به گذشته رشد بسیاری داشته . ما زن ها  کوهنورد های خوب…