خانه آموزش آموزش در سلامت پیشگیری و مراقبت از تاول

پیشگیری و مراقبت از تاول

جهت پیشگیری و مراقبت از تاول ، چه چیزی باعث ایجاد تاول میشود ، چگونه از بروز تاول جلوگیری کنیم ،

به احتمال زیاد اولین تاول اندکی پس ازآن که انسانهای اولیه برای محافظت از پاهایشان از زمینهای ناهموار آن دوران، چیزی را روی پاهایشان بستند به وجود آمد. امروزه، تاول پشت ِپا به یکی از معمولترین صدمات ِکوهنوردان تبدیل شده است. خبر خوب این است که دانش ما در مورد تاول نیز گسترش یافته است.

در این مطلب از اسپرتان با ما همراه باشین .

سه نکته مهم در رابطه با تـاول وجود دارد:

 1. بدانید که چه چیزی باعث بروز تاول میشود: فشار، گرما و رطوبت از علل بروز تاول هستند.
 2. از ایجاد تاول جلوگیری کنید: چکمه‌ مناسب و اندازه‌ بپوشید؛ یک جفت جوراب آستردار نازک زیر جورابهای کوهنوردیتان بپوشید، و فورا به نقاط حساس رسیدگی کنید، روی آنها را با باندهای پددار مخصوص تاول، مولسکین (Moleskin) یا نوارهای مخصوص بپوشانید.
 3. پیش از آنکه تاولها بدتر شوند، آنها را درمان کنید: سوراخی به اندازه تاول در یک تکه مولفوم (Molefoam) ایجاد کنید و با آن از تاول مراقبت کنید؛ در صورت امکان از خالی کردن آب تاول خودداری کنید و اگر سر باز کرد، مثل زخم، آن را پانسمان کنید.

مطالب این مقاله تا حدودی از کتاب NOLS Wilderness Medicine چاپ ششم برگرفته شده است که پایه و اساس برنامه‌های آموزشی‌ای است که توسط استادان در NOLS تدریس میشود.

به یاد داشته باشید: سلامت شما به عهده خود شماست. هیچ مقاله یا کلیپ ویدیویی‌ای نمیتواند جایگزین توصیه پزشک یا دستورالعمل و تجارب حرفه‌ای شود. پیش از انجام کمکهای اولیه، اطمینان حاصل کنید که با تکنیکهای درست و ملزومات تامین سلامت، این کار را تمرین کرده‌اید.

بیشتر بخوانید : علت سرد بودن دست و پا

چه چیزی باعث ایجاد تاول میشود؟

جهت پیشگیری و مراقبت از تاول ، چه چیزی باعث ایجاد تاول میشود ، چگونه از بروز تاول جلوگیری کنیم ،

تاول ممکن است بر اثر سوختگی، حساسیت، بیماریهای پوستی و یا حتی نیش عنکبوت بوجود آید اما رایجترین عامل آن ساییدگی است. وقتی در یک نقطه خاص از پوستتان، سایش زیادی صورت گیرد، آسیب سلولی اتفاق می‌افتد. خونابه (مایع) درون تاول از آن محافظت کرده و بافت آسیب‌دیده را درمان میکند. وجود مایع قرمز در تاول خونی به این معناست که مویرگهای موجود در محل تاول هم دچار آسیب دیدگی شده‌اند.

عوامل متفاوتی موجب بروز بیشتر تاول میشوند:

 • فشار: یک نقطه سفت در چکمه‎ یا چین‌خوردگی جورابتان میتواند باعث بروز نقطه فشار سایشی شود.
 • سایش مستقیم: هر جایی که یک نیروی عمودی پوست را گرفته و سُر دهد باعث ایجاد تاول میشود. این مشکل ممکن است داخل پاشنه چکمه‌تان یا درون دستکش که میله باتوم کوهنوردی را گرفته‌اید اتفاق بیفتد. در آخر، لایه روپوست (رویی ترین لایه پوست) جدا شده و مایع وارد فضا میشود که باعث بروز تاول میشود.
 • رطوبت: پوست مرطوب (عرق‌زده) پوست نرمی است که در هنگام سایش، بیشتر مستعد آسیب است.
 •  

   چگونه از بروز تـاول جلوگیری کنیم؟

جهت پیشگیری و مراقبت از تاول ، چه چیزی باعث ایجاد تاول میشود ، چگونه از بروز تاول جلوگیری کنیم ،

نکته مهم در پیشگیری از بروز تاول، آگاهی و آمادگیست. هنگامی که عواملی که احتمال بروز تاول را افزایش میدهند را بشناسید، هدف شما نظارت و به حداقل رساندن این عوامل خواهد بود.

بیشتر بخوانید : آنتی بیوتیک‌ مانع عملکرد صحیح سلول‌های ایمنی می‌شود

جهت پیشگیری از بروز تاول، این راهنماییها را دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که چکمه‌هایتان اندازه و راحت هستند: پایه و اساس پیشگیری از بروز تاول، جهت جلوگیری از بوجود آمدن نقاط فشار، لغزش یا هردو، این است که هنگام خرید چکمه، جکمه‌هایی بخرید که کاملا اندازه پایتان باشند. و سفر آغازینتان نباید همان سفر اصلی کوله پشتی‌ گردی‌ای باشد که شما را برای خرید آن چکمه‌ها ترغیب کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مطلب آشنایی با بوت کوهنوردی  را بخوانید.
 2. جورابهای مناسبی بپوشید: در هنگام کوهنوردی، قانون شماره یک این است که از پوشیدن کتان اجتناب کنید زیرا رطوبت را در خود نگه میدارد. به جای آن، جورابهای پشمی یا دارای الیاف ترکیبی بپوشید و اطمینان حاصل کنید که کاملا اندازه‌تان باشند (اگر جوراب بسیار بزرگتر از پایتان باشد در کفش جمع میشود؛ اگر کوچک باشد باعث ایجاد نقاط فشاری در پا و سر خوردن جوراب میشود). ممکن است بخواهید راهکارهای زیر را نیز امتحان کنید:
 3. جورابهای نازک آستردار بپوشید: این کار یک لایه محافظتی بین پوست و جوراب اصلی کوهنوردیتان ایجاد میکند و میتواند به کاهش رطوبت کمک کند. پوشیدن دو لایه جوراب روی هم نیز همین کار را انجام میدهد.
 4. جورابهایتان را عوض کرده و جورابهای خشک بپوشید: جورابهای تازه پاهایتان را به همان سطح کم رطوبت اولیه که در ابتدای سفرتان داشتید، باز میگرداند. بعلاوه اگر جورابهایتان هنگام عبور از رودخانه خیس شوند نیز به دردتان خواهند خورد.
 5. به نقاط حساس فورا رسیدگی کنید: در هنگام کوهنوردی، خوب توجه کنید که پاهایتان چه حسی دارند. لحظه‌ای که نقطه ناراحتی را حس کردید، توقف کنید، چکمه‌ها و جورابهایتان را درآورید. اگر آن نقطه هنوز هم اندکی قرمز بود، آنجا را خشک کرده و داروی محافظتی مورد نظرتان را به محل قرمز شده بزنید. شرکتهای بسیاری بسته های ضدتاول میفروشند که شامل رنج وسیعی از محصولات درمانی و پیشگیرانه است. بسته‌های پیشگیری از تاول ممکن است شامل وسایل زیر باشند:
 6. نوار: مطالعات نشان میدهد که نوارهای جراحی ارزان و قابل برش در درمان تاول بسیار موثر هستند و چسب ملایمی دارند؛ نوارهای درمانی کشی هم بسیار مفید هستند؛ پارچه و نوارهای طبی ترکیبی نیز دیگر گزینه‌ها هستند، و در مواقع اضطراری نیز نوار چسب به همان شکلی که هست.
 7. باندهای پددار و باندهای گاز مخصوص تاول: برای پیشگیری از بوجود آمدن نقاط حساس و هم برای درمان تاول استفاده شود.
 8. مولسکین: این محصول قدیمی پوشاننده تاول و قابل برش در اندازه دلخواه، بادوام است و به خوبی به پوست میچسبد؛ محصولات مشابه نیز همین کار را انجام میدهند، تنها اسامی متفاوتی دارند.

   چگونه تاول را درمان کنیم؟

جهت پیشگیری و مراقبت از تاول ، چه چیزی باعث ایجاد تاول میشود ، چگونه از بروز تاول جلوگیری کنیم ،

برای درمان تاول، یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

مولفوم دارای سوراخ دوناتی: سوراخی به قدر کافی بزرگ در اندازه تاول ببرید، اسفنج دور تاول، باید مانع سایش و تحریک بیشتر محل تاول، توسط جورابتان شود. برای محافظت بیشتر، میتوانید یک لایه مولسکین یا نوار بر روی هر چیزی اضافه کنید.

باندهای مخصوص تاول حاوی پد و ژل: این باندها یک لایه محافظتی روی پوست ایجاد میکنند که از بدتر شدن تـاول جلوگیری میکند. پدها نقش ضربه‌گیر را ایفا میکنند؛ ژل نیز ناحیه آزرده را از طریق خنک کردن تسکین میدهد.

بیشتر بخوانید : جعبه‌ کمک‌های اولیه شخصی

در صورت لزوم، آب تاول را خالی کنید: بطور کلی، از باز کردن تاول برای خالی کردن مایع داخل آن خودداری کنید: با اینکار فرصت ایجاد عفونت را فراهم میکنید و محافظت و درمانی که سرم بوجود می‌آورد را از بین میبرید. هرچند، برای خالی کردن تاول بزرگی که نگه داشتن آن به همان حالت برایتان دردناک است، مراحل زیر را دنبال کنید، اگر تـاول به خودی ِخود سر باز کرد، گامهای ۴ و ۵ را انجام دهید:

 1. تـاول و محل دور آن را با صابون آنتی‌باکتریال بشویید.
 2. سوزن را با الکل یا گرما، استریل کنید.
 3. سوزن را در نزدیکی پایین تاول فرو کنید.
 4. روی تـاول را مانند هنگامی که یک زخم را پانسمان میکنید، با استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک و گاز یا چسب زخم بپوشانید.
 5. مولفوم دارای سوراخ دوناتی را بریده و دور نقطه‌ی تاول قرار دهید تا از بروز تحریک بیشتر جلوگیری کنید؛ برای محافظت بیشتر، سوراخ را با پماد آنتی‌بیوتیک یا یک پد مخصوص تاول پر کنید، سپس یک لایه نوار روی آن قرار دهید

بیشتر بخوانید : ۶ پیشنهاد سالم برای مبتلایان به سندرم پای بی قرار

بااینکه احتمال عفونت تاول بسیار اندک است، اما مهم است که کاملا مراقب آن باشید. در صورت بروز علائم زیر، برای دریافت مراقبت پزشکی به نزد پزشک بروید: قرمزی، درد، چرک یا رگهای سرخی که به سمت نزدیکترین غده لنفی در جریان است.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

 • جهت پیشگیری و مراقبت از تاول ، چه چیزی باعث ایجاد تاول میشود ، چگونه از بروز تاول جلوگیری کنیم ،

  پیشگیری و مراقبت از تاول

  به احتمال زیاد اولین تاول اندکی پس ازآن که انسانهای اولیه برای محافظت از پاهایشان از زمینه…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس آموزش
بارگذاری بیشتر در آموزش در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…