خانه آموزش پنج گام برای دستیابی به اهداف دوچرخه سواری

پنج گام برای دستیابی به اهداف دوچرخه سواری

اهداف دوچرخه سواری

آیا می­خواهید دوچرخه سواری ورزش اول شما باشد و به طور حرفه ­ای آن را دنبال کنید. آیا می­خواهید در مسابقات اندرو شرکت کنید یا در یک تایم تریل انفرادی بهترین باشید؟ می­خواهید یک صعود کننده­ی خوب باشید و یا کسی باشید که با دوچرخه در سراشیبی بهتر حرکت می­ کند و یا شاید هدف شما کسب آمادگی برای رقابت­های دوچرخه سواری کوهستان باشد. قطعا هر چه باشد همه­ی شما در دوچرخه سواری به دنبال یک هدف هستید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی می­ کنید. در این مطلب از اسپرتان به شما خواهیم گفت که چرا داشتن هدف ضروری است و چگونه می­ توانید به اهداف خود دست یابید.

  1. چرا باید برای خود یک هدف قرار دهید؟
اهداف دوچرخه سواری

“برای اینکه به شما انگیزه بدهد.”

 زمانی که کار برای شما سخت شود داشتن یک هدف و چشم انداز می­تواند محرک شما برای ادامه باشد. آیا شما دوچرخه سواری می­کنید چون آن را دوست دارید؟ یا اینکه قصد دارید وزن کم کنید و می­خواهید در کمتر از ۳۰ دقیقه ۵ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید؟! آیا واقعا می­دانید که چرا دوچرخه سواری می­کنید؟

قطعا پشت هر هدف یک دلیل قرار دارد. و همین دلیل است که به شما قدرت ادامه می­دهد هنگامی که دوچرخه سواری دشوار می­شود یا آب و هوا بد است و یا حتی هنگامی که احساس بدی دارید باز هم مقاومت می­کنید.

آلیس توماس مربی دوچرخه سواری یک لیست از اهدافی که برای دوچرخه سواری می­تواند وجود داشته باشد آماده کرده است. مانند؛ “حس موفقیت” ، “رشد جسمی”، ” تناسب اندام ” ، و یا ایجاد تعادل و داشتن زندگی بهتر. اما نکته مهم آن است که هدف باید طوری باشد که شما را به نقطه­ی اوج برساند و این موضوع شامل هر جنبه ­ای از زندگی نیز می­باشد و نه فقط دوچرخه سواری.

  • برای خود یک هدف ویژه و مشخص تعیین کنید.

شما ممکن است در ابتدا که دوچرخه سواری را شروع می­کنید یک نیت کلی داشته باشید. مثلا اینکه بخواهید به تناسب اندام برسید ، یا اینکه دوچرخه سوار بهتری شوید.این اهداف کلی بعد از مدتی باعث تحلیل رفتن قوای شما و دلسردی می­شوند. توصیه این است که روی یک هدف خاص متمرکز شوید.

به عنوان مثال به جای آنکه تنها بگویید بهتر شوم بگویید بتوانم ۱۴ مایل با دوچرخه جاده­ای سواری کنم و یا اینکه بتوانم سه روز در هفته و هر روز به مدت ۲ ساعت دوچرخه سواری کنم و یا حتی این اعتماد را به خود داشته باشید که می­توانید در مسابقات اندرو شرکت کنید.  

نیازی به اهداف بزرگ نیست. همین که هدف شما کسب مهارت خاصی باشد و یا شیوه­ی زندگی شما را بهبود ببخشد کافی است. به عنوان مثال اگر در محل کار خود تنش و استرس دارید هدف شما از انجام دوچرخه سواری می­تواند برای سرگرمی و بودن با دوستان آن هم هفته ­ای یک بار باشد.

دبی برادلی می­گوید: دوستانم به من می­ خندیدند وقتی که می­گفتم می­خواهم قهرمان جهان شوم اما من هر روز با صدای بلند آرزویم را تکرار می­کردم و عمیقاً باور داشتم که به آن می­رسم. شما نیز باید همینطور باشید.

🔶بیشتر بخوانید : ده نکته مهم که هنگام دوچرخه سواری باید در نظر گرفت

داشتن یک هدف خاص می­تواند محرک شما باشد. به عنوان مثال امیلی یانگ می­گوید که تصمیم گرفتم امسال نفر اول مسابقات مردان آهنی در رده­ی سنی خود شوم و سپس آن را به قهرمانی جهان تبدیل کنم. راه حل آن را در تمرین کردن در استخر و شنا یافتم و از این رو به شدت تمرینات خود افزوده و اصلا از اینکه باید وقت زیادی در استخر بگذرانم ناراحت نبودم زیرا برای هدفم می­ جنگیدم و می­خواستم برنده باشم.

داشتن یک هدف خاص به شما کمک می­کند که به نقطه­ ی پایان برسید و از تمام زمان و امکاناتی که دارید برای رسیدن به آن استفاده کنید.

  • یک برنامه ­ریزی منطقی داشته باشید.
اهداف دوچرخه سواری

بن پلانگ که یک مربی است می­گوید: “برنامه ریزی برای یک رویداد نیازمند درک دو نکته ­ی مهم است. اول اینکه هدف از این برنامه ریزی چیست و دوم اینکه ابزار لازم برای رسیدن به هدف چیست و اینکه شما کجای کار ایستاده ­اید و چقدر تا شرایط آرمانی فاصله دارید. “

او همچنین می­گوید: ” وقتی که متوجه ضعف خود شدید که می­ تواند این ضعف مربوط به قدرت بدنی شما ، سرعت شما و یا حتی مهارت شما  باشد، باید برای برطرف کردن آنها یک برنامه­ ی منظم و سخت تنظیم کنید و زمان را تا رسیدن به رویدادی که قصد دارید در آن شرکت کنید از دست ندهید.”

برای خود یک برنامه­ ی واقع گرایانه تنظیم کنید. با خود رو راست باشید. زمانی را که دارید و نیز کم و کاستی های خود را در نظر بیاورید و مشخص کنید که برای رفع آنها باید چه نوع آموزش ­هایی ببینید.

“به صورت معکوس کار کنید یعنی هدف اصلی را به عنوان نقطه­ ی عطف زندگی خود قرار دهید و ابتدا برای هدف­های کوچکتری که می­تواند مسیر شما را برای رسیدن به هدف اصلی هموار کند تلاش کنید.”

شما باید تعادل در زندگی را حفظ کنید. باید به نوعی برنامه ریزی کنید که تمرین زیاد روی زندگی و روابط خانوادگی و دوستانه­ ی شما تاثیری نداشته باشد. شاید بتوانید برخی از برنامه­ های روزمره را کنار بگذارید اما قطعا همه آنها را نمی­توانید ترک کنید. بنابراین باید طوری برنامه­ریزی کنید که هم بتوانید تمرین دوچرخه سواری کنید و هم به امورات زندگی برسید.

🔷 جالبه بخوانید : هفت مهارت ضروری برای دوچرخه سواری در جاده

داشتن یک برنامه همچنین کمک می­کند که روی مسیر حرکت خود باقی بمانید.

یانگ در این مورد می­گوید: ” اگر بدون برنامه ریزی برای یک هدف بزرگ تلاش کنید و مشخص نکنید که چگونه می­توانید به آن برسید قطعا خیلی زود انگیزه­ی خود را از دست خواهید داد.”

یانگ پیشنهاد می­کند یک برنامه­ ی تمرینی منظم برای دوچرخه­ سواری خود بنویسید و یا از یک مربی بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. زیرا قطعا هیچ چیز بدتر از آن نیست که شما بدون هیچ انگیزه و یا هدف خاصی به باشگاه بروید و فقط قصد آن را داشته باشید که صرفا چند تمرین ساده انجام دهید.”

  • مراحل پیشرفت خود را ثبت کنید.

اگر می­خواهید مطمئن شوید برنامه­ تان به خوبی عمل می­کند باید پیشرفت خود را مرحله به مرحله ثبت و پیگیری کنید. این ایده می­تواند شما را به هدف بزرگتری که می­خواهید در آینده برسید نزدیک کند. زیرا دیدن پیشرفت­ه ای کوچک باعث ایجاد انگیزه می­شود.

پیلانگ می­گوید: ” هدف شما ممکن است در ابتدا دور از دسترس به نظر برسد اما اگر آن را به بخش­ های مختلف تقسیم کنید و به مجموعه­ ای از اهداف کوچکتر تقسیم کنید قطعا واقعی تر به نظر می­رسد.

یانگ نیز می­گوید: ” هیچ چیز برای از دست دادن انگیزه بدتر از آن نیست که فکر کنید به هیچ جا نمی رسید. او پیشنهاد می­کند که پیشرفت­های خود هرچند کوچک را ثبت کنید و به خاطر آن خوشحال باشید و آن را مقدمه ­ای برای پیشرفت­ه ای بعدی بدانید.

کاهش وزن خود، افزایش زمانی که ورزش می­کنید، بالا رفتن ضربان قلبتان و خلاصه هر پیشرفت کوچکی را که مشاهده می­کنید یادداشت کرده و بابت آنها جشن بگیرید.!

دلیل اصلی برای پیگیری پیشرفت­ ها ایجاد انگیزه و آرامش ذهن است. توماس در این مورد چنین توضیح می­دهد: ” بله هیجان انگیز است که شما یک هدف بزرگ در دوچرخه سواری یا هرچیزی داشته باشید اما قطعا رسیدن به یک هدف بزرگ بدون پیشرفت در اهداف کوچکتر قطعا دشوار خواهد بود.”

🔶 بیشتر بخوانید :  ویژگی های مهم دوچرخه کوهستان

ربکا اسمیت دوچرخه سوار کوهستان نمونه خوبی برای موضوعی است که توضیح دادیم . او در سال ۲۰۱۷ تصادف کرد و دچار آسیب دیدگی شد به نحوی که قادر به ورزش کردن نبود.اما او مصمم بود که در مسابقات دوچرخه سواری انگلیس (MTB) در سال ۲۰۱۸ شرکت کند.

اسمیت می­گوید: کوک کردن ساعت برای من تبدیل به یک چالش شده بود. اما هدف من شرکت در مسابقات و سوار شدن دوباره بر دوچرخه بود. من عاشق باشگاه و دوچرخه سواری هستم و هنگامی که به آنجا میرفتم به سختی کار می­کردم و آرام آرام توانستم خود را برای رسیدن به هدفم آماده کنم و هر روز بهتر از قبل شوم.

  • فراموش نکنید، شما قطعا به هدفتان می­رسید.
اهداف دوچرخه سواری

شما ممکن است خود را با کسانی مقایسه کنید که در دوچرخه سواری کوهستان یا جاده مهارت یا سرعت بیشتری نسبت به شما دارند و یا با قهرمانانی که مدام مورد توجه رسانه ­ها هستند. اما هرگز این کار را نکنید زیرا باعث ایجاد ترس و وحشت در خود می­شوید و همیشه به خود بگویید که من این کار را تنها به خاطر لذت و آرامش خودم انجام می­دهم.

یانگ می­گوید: باید این نکته را مد نظر داشته باشید که  دوچرخه سواری را تنها برای دل خودتان انجام می­دهید. هر روز آنچه را که می­خواهید به دست آورید ( چه در دوچرخه سواری و یا هرچیز دیگری)با خود مرور کنیدو تصور کنید که به هدفتان رسیده ­اید و آن را در ذهن خود مجسم کنید. اگر به خودتان باور داشته باشید قطعا لذت رسیدن را در خود احساس خواهید کرد.

هنگامی که به هدف خود برسید قطعا احساس خوبی خواهید داشت و از اینکه انتظارات خود را برآورده کرده ­اید احساس پشیمانی نخواهید داشت. قطعا قهرمانی  و رسیدن به هدف و احساس خوشایندی که در آن لحظه خواهید داشت پاداش کار سخت و تمرین فشرده و برنامه ریزی درست شما خواهد بود.

همانطور که اسمیت مصمم بود که نفر اول مسابقات دوچرخه سواری بریتانیا شود. یکسال تمرین سخت و برنامه­ریزی درست او دست به دست هم دادند تا  نفر اول رتبه بندی مسابقات MTB  شود. قطعا تلاش و کوشش و پشتکار شما نیز بی پاداش نخواهد ماند.

گردآوری و تدوین : واحد آموزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…