خانه آموزش آموزش در سلامت ورزش چگونه به بچه‌های مبتلا به دیابت کمک می‌کند

ورزش چگونه به بچه‌های مبتلا به دیابت کمک می‌کند

دیابت ، ورزش برای بچه های مبتلا به دیابت ، قند خون بالا ، ورزش برای دیابتی ها

ورزش، تمرین و دیابت

دیابت مانعی در مسیر ورزش و رقابت های ورزشی نیست. تعدادی از ورزشکاران بزرگ در حین رقابت و تمرین با دیابت دست و پنجه نرم می‌کنند. فرزند شما نیز می‌تواند همینطور باشد. بچه های مبتلا به دیابت مثل هر کس دیگری، سالم هستند، اگر بتوانند مقدار زیادی ورزش را انجام دهند که واقعا می‌تواند به آنها کمک کند تا شرایط خود را کنترل کنند.

دیابت ، ورزش برای بچه های مبتلا به دیابت ، قند خون بالا

ورزش چگونه به بچه‌های مبتلا به دیابت کمک می‌کند؟

ورزش می‌تواند برای بچه های مبتلا به دیابت موارد زیر را به ارمغان داشته باشد:

سلامتی بهتر برای زندگی. ورزش باعث تقویت استخوان‌ها و عضلات می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و انواع سرطان را کاهش می‌دهد.

توانایی های جسمی زیاد. با ورزش، بچه ها می توانند هماهنگی، تعادل، قدرت و استقامت را به دست آورند. ورزش همچنین می تواند سطح انرژی را افزایش دهد.

پاسخ بهتر به انسولین و کنترل قند خون بهتر. ورزش باعث می شود کار انسولین در بدن بهتر شود، که به افراد دیابتی کمک می کند سطح قند خون خود را در محدوده‌ی سالم نگه دارند.

مدیریت وزن. برای رسیدن و حفظ وزن سالم، تغذیه‌ی سالم کافی نیست – مردم باید ورزش کنند. ورزش، کالری ها را می سوزاند و عضله را تولید می کند، که به نوبه خود به بدن کمک می کند کالری بیشتری بسوزاند. و در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ نوعی، چربی بیش از حد بدن، مانع کار انسولین برای کنترل سطح قند خون می‌شود.

تجربه زندگی. هنگامی که بچه ها از خانه بیرون می روند و فضای آزاد می روند یا از یک سالن ورزشی بازدید می کنند، فرصتی برای دیدار با افراد جدید و تجربیات جدید و جالب دارند. اگر آنها یک ورزش را امتحان کنند، آنها همچنین در مورد کار گروهی، ورزش و رقابت یاد می گیرند.

افزایش اعتماد به نفس. ورزش به تقویت عزت نفس و اطمینان کودکان کمک می کند. با تسلط بر یک مهارت، بهبود توانایی های جسمانی و یا کمک به یک تیم، بچه ها می بینند که قادر به دستیابی به چه چیزهایی هستند.

تقویت ذهنی. ورزش می تواند به کاهش تنش و استرس، تشویق آرامش و بهبود روحیه کمک کند. ورزش حتی می تواند به پاک کردن ذهن کمک کند و تمرکز آن را آسان تر کند.

همه ورزش ها عالی هستند – از پیاده روی آرام یا دوچرخه سواری برای بازی در تیم های ورزشی. برای به حداکثر رساندن مزایا، یک هدف را برای فرزندتان برای مثال ۶۰ دقیقه در روز برای ۵ تا ۶ روز در هفته تنظیم کنید. مثل هر قسمت دیگر از یک شیوه زندگی سالم، ممکن است عادت های ورزشی جدید برای بچه ها در ابتدا سخت باشد، اما مزایای ورزش کمک می کند بچه ها برنامه‌های خود را وضع کنند.

آماده سازی برای ورزش

همه بچه ها قبل از اینکه شروع به ورزش کنند، باید بدنشان را گرم کنند. برای بچه های مبتلا به دیابت، قبل از شروع هر گونه تمرین جدید، مهم است که قبل از شروع تمرین، با پزشک صحبت کنید، که واقعا سطح فعالیت فرزند شما را افزایش می دهد. پزشک شما در مورد هرگونه تغییر در برنامه آزمایش، دارو یا سایر مواردی که ممکن است برای ورزش و تمرین بدانید، به شما اطلاعات لازم را می‌دهد. به احتمال زیاد دکتر به هر فعالیتی که کودک شما می خواهد شروع کند چراغ سبز می‌دهد- در هر صورت، ورزش بخش مهمی از مدیریت دیابت است. با این وجود ممکن است ملاحظات خاصی در مورد فرزندتان در برخی از فعالیت های مفرح مانند کوهنوردی، هواپیمای بدون سرنشین یا غواصی وجود داشته باشد. این ورزش ها نیاز به تمرکز زیادی دارند، و باید در وضعیت فیزیکی خوب و دیابت کنترل شده، انجام شوند. اگر مشکلات دیابت رخ دهد و توانایی‌های فردی را در طول ورزش‌های ماجراجویی کاهش دهد، آسیب جدی می تواند وجود داشته باشد، بنابراین اجازه پزشک و آماده سازی مناسب مهم است. اگر کودک شما به تازگی یک تمرین یا ورزش را شروع کرده است حمایت احساسی شما بسیار مهم است.

“اگر والدین ترسو باشند و کودک را از مشارکت منع کنند، می توانند احساس متفاوت، بیمار یا شکننده بودن کودک را تقویت کنند. “

یک نگرش مثبت داشته باشید و اجازه دهید کودک شما بداند که تا زمانی که چند اقدام احتیاطی اضافی انجام شود، می تواند همانند هر بچه دیگر در تیم در ورزش‌های سخت موفق شود.

🔴 همچنین بخوانید : ۲۱ نکته اساس برای بیماری دیابت

هنگامی که کودکان مبتلا به دیابت ورزش می کنند

هنگامی که کودکان مبتلا به دیابت ورزش می کنند، می توانند دچار افت قند خون شوند، که هیپوگلیسمی نامیده می‌شود یا دچار قند خون بالا شوند، که هیپرگلیسمی نام دارد.

دیابت ، ورزش برای بچه های مبتلا به دیابت ، قند خون بالا

افت قند خون می تواند در طول ورزش یا بعد از آن رخ دهد. این اتفاق زمانی می‌افتد که بدن از مقدار زیادی شکر ذخیره شده خود استفاده می کند، به خصوص اگر سطح انسولین پس از تزریق باقی بالا مانده باشد. علائم قند خون پایین عبارتند از عرق کردن، سرگیجه، ناتوانی، ضعف، اضطراب، گرسنگی، سردرد، مشکلات تمرکز و سردرگمی. موارد شدیدتر می تواند موجب غش یا تشنج شود.

کودکان مبتلا به دیابت ممکن است نیاز به بررسی سطح قند خون خود داشته باشند و یک میان وعده غذایی اضافی برای جلوگیری از کاهش سطح قند خون خود داشته باشند. یا اگر کودک شما برنامه تمرینی دقیق، مانند تمرین ورزشی را شروع می کند، پزشک ممکن است یک مقدار کاهش انسولین را برای جلوگیری از هیپوگلیسمی توصیه کند.

قند خون بالا همچنین ممکن است قبل و یا در حین از تمرین، اتفاق بیافتد. عضلات در طول ورزش به انرژی بیشتری نیاز دارند، بنابراین بدن با آزاد کردن گلوکز اضافی به خون پاسخ می دهد. اگر بدن به اندازه کافی انسولین را برای استفاده از گلوکز نداشته باشد، قند در خون می ماند. این باعث می شود که فرد بیشتر ادرار کند، که می تواند منجر به کم آبی بدن شود، به ویژه هنگامی که آب بدن فرد از طریق عرق کردن و تنفس در طول ورزش از بین می رود. سایر علائم قند خون بالا عبارتند از: تشنگی بیش از حد، خستگی، ضعف و دید تار. یکی از دلایلی که موجب ممنوعیت ورزش کودکان دیابت نوع ۱ زمانی که انسولین در خون ندارند می‌شود، احتمال ایجاد کتون‌ها است. اگر سطح کتون بسیار بالا باشد، یک کودک می تواند در معرض خطر کتواسیدوز دیابتی یا DKA باشد. اگر کودک شما دارای دیابت نوع ۱ باشد، پزشک در مورد چگونگی آزمایش کتون ها و در صورت لزوم نحوه تزریق انسولین اضافی برای بارگرداندن ورزشکار به ورزش به شما توصیه‌های لازم را خواهد گفت. پزشک احتمالا‌ می‌خواهد قند خون فرزند شما قبل از شروع تمرین، چک شود. گروه مراقبت های بهداشتی دیابت سطح قند خونی که قبل و در حین، و یا بعد از تمرین نیاز به توجه دارد، و همچنین اقدامات لازم برای بازگشت به تمرین را توضیح می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می داند چگونه علائم هیپوگلیسمی و هیپرگلیسمی را تشخیص دهد، به این معنی است که بداند چه زمانی وقت آن است که تمرین را متوقف کند و دستورالعمل های دکتر را دنبال کند.

نکات ورزشی برای کودکان مبتلا به دیابت

در اینجا چند راهنمایی ورزشی عمومی آمده است:

برنامه های آزمایش خون را تنظیم کنید. وقتی کودک شما تمرین می کند، پزشک شما هر تغییری را در فرکانس یا زمان آزمایش های قند خون اطلاع می دهد.

انسولین را طبق برنامه دریافت کنید. پزشک شما ممکن است تنظیم میزان انسولین برای ورزش یا تمرین را اطلاع دهد. اگر کودک شما تزریق انسولین را انجام می‌دهد، سعی کنید از تزریق در بخشی از بدن که در آن ورزش بیشتر استفاده می شود اجتناب کنید (مانند تزریق کردن در پا درست قبل از تمرین فوتبال). این امر باعث می شود که انسولین به سرعت جذب شود و شانس هیپوگلیسمی افزایش یابد. اگر کودک شما یک پمپ انسولین مصرف می کند، مطمئن شوید که این کار مانع انجام ورزش نخواهد شد و قطع نمی‌شود و یا آسیب نمی‌بیند. اگر کودک شما نیاز دارد یا می خواهد پمپ را در حین ورزش بگذارد، با پزشک صحبت کنید.

🔶 بیشتر بخوانید : نقش ورزش در رشد کودکان

تغذیه‌ی سالم. تیم مراقبت های بهداشتی نیز به شما در تنظیم برنامه غذایی، غذای کودک کمک می کند تا انرژی اضافی مورد نیاز در طول ورزش را تامین کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است تنقلات اضافی قبل، در طول و یا بعد از ورزش توصیه کنند. فرزندتان را تشویق کنید که به توصیه هایتان بپردازد و عواقب ناشی از عدم انجام آن مانند افت قند خون را توضیح دهید. هیپوگلیسمی می تواند عملکرد ورزشی و توانایی مشارکت شما را درگیر کند. کودکان و نوجوانان – به ویژه نوجوانان – ممکن است وسوسه شوند تا راهکارهایی نظیر بارگذاری کربو را پیش از شروع تمرین یا کاهش کالری یا آب برای کاهش وزن برای کشتی گرفتن را انجام دهند. این رفتارها می تواند مشکلاتی را ایجاد کند زیرا می توانند احتمال ابتلا به هیپرگلیسمی یا هیپوگلیسمی را افزایش دهند.

خوردن تنقلات و آب. فرقی نمی‌کند که در مدرسه فوتبال بازی کند یا در حیاط خلوت خودتان شنا کند، فرزند شما همیشه باید تنقلات و آب را در دسترس داشته باشد. برخی از قندها با جذب سریع زمانی که قند خون پایین بیاید می‌توانند کمک کننذ و آب آشامیدنی به جلوگیری از کم آبی کمک می‌کند.

وسایل را به صورت یک پکیج آماده قرار دهید. اگر کودک شما دور از خانه تمرین می‌کند، مواد آزمایشگاهی، داروها، دستبند هشدار پزشکی، اطلاعات تماس اضطراری و یک نسخه از برنامه مدیریت دیابت را بسته بندی و آماده کنید. این کمک می کند تا این چیزها را در یک کوله پشتی ویژه یا کیسه های دیگر نگه دارید تا مجبور نباشید هر بار که فرزند شما به تمرین می‌رود مجدداً بسته بندی شود.

به مربیان بگویید. اگر فرزند شما به طور منظم ورزش می‌کند، به مربیان درباره دیابت کودک خود بگویید و دستورالعمل های لازم را به آنها بدهید تا بتوانند به مشکلات پاسخ دهند. آنها همچنین باید درک کنند که ممکن است کودک شما برای کنترل قند خون قبل، در طول و یا بعد از یک بازی، قصد داشته باشد که برای خوردن یک میان وعده یا مصرف انسولین اقدام کند.

کنترل کنید. کودکان مبتلا به دیابت نیاز به کنترل سلامت خود دارند. زمانی که آنها در یک گروه از بچه ها تحت نظارت یک شخصیت سازمانی مانند یک معلم یا مربی هستند، این می تواند یک چالش باشد. اما مدیریت دیابت به درستی ممکن است به معنی قطع کردن کار یک معلم یا مربی باشد، و این درست است. کودکان باید احساس راحتی کنند تا ورزش کنند یا تمرین کنند تا به نیازهای دیابتشان برسند، مثل خوردن میان وعده برای نشانه های کم قن د خونی و یا بررسی قند خون.

اما مهم نیست که والدین و فرزندان دچار دودستگی باشند، بچه های مبتلا به دیابت در بعضی موارد دارای قند خون پایین هستند. بنابراین بچه ها و نوجوانانی که مبتلا به دیابت هستند، همیشه باید نوعی از شناسه پزشکی (مانند دستبند یا گردنبند) را پوشانده و یا حمل کنند. علاوه بر شناسایی آنها به عنوان بیمار دیابتی، این می تواند اطلاعات تماس اضطراری را نیز فراهم کند.

با تایید پزشک خود، یک برنامه روشن برای پیشگیری و مدیریت مشکلات، و بعضی از پیش آماده سازی‌ها، فرزند شما می تواند از مزایای زیادی که ورزش و تمرین به ارمغان می آورد لذت ببرد!

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

 • قند خون ، دیابت ، کربوهیدرات ، دیابت نوع 2،

  کربوهیدرات و قند خون

  با خوردن غذای حاوی کربوهیدرات، سیستم گوارش کربوهیدرات های قابل هضم را به شکر تجزیه می کند …
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
 • آلزایمر ، فوتبال ، بازیکنان فوتبال

  بازیکنان فوتبال درمعرض افزایش خطر آلزایمر

  مطالعات جدید نشان می دهد که بازیکنان حرفه ای فوتبال در معرض خطر مرگ در اثر بیماری آلزایمر …
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
بارگذاری بیشتر در آموزش در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…