خانه پزشکی و تغذیه تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

دیابت و ورزش

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت مبتلا هستند و برخی از بهترین جوایز ورزشی موجود در این سیاره را به دست آورده‌اند. دستاوردهای ورزشی مشهور بریتانیا در زمینه دیابتی شامل استیو ردگریو (Steve Redgrave)، است که در بازی‌های المپیک، موفقیت‌های فراوانی کسب کرد از جمله آخرین مدال طلای او که پس از تشخیص دیابت نوع ۲، موفق به کسب آن شد.در این مطلب از اسپرتان، ارتباط دیابت و ورزش برای افراد مبتلا به دیابت آشنا خواهیم کرد.

دیابت و ورزش

آیا ورزش به دیابت کمک می کند؟

ورزش و یا نوع خاصی از تمرین‌ها برای همه افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود؛ زیرا فواید زیادی برای سلامتی را به همراه می‌آورد، مثلاً حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. فرقی نمی‌کند که شما در ورزش به دلایل رقابتی و یا صرفا برای سرگرمی شرکت کنید، این یک راه عالی برای سلامتی است.

ورزش‌های متفاوت اثرات متفاوتی روی قند خون می‌گذارند

ورزش های مختلف می توانند به روش های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، پیاده روی سریع و دویدن مداوم معمولا باعث کاهش قابل ملاحظه در میزان قند خون می شوند. در مقابل، دویدن سرعتی و برخی فعالیت های فوقانی بدن می تواند در ابتدا باعث افزایش سطح قند خون شود که اگر جلسه تمرینی به اندازه کافی بلند باشد کاهش می یابد. با آزمایش میزان قند خون در حین ورزش، می توانید یاد بگیرید که چگونه ورزش‌های مختلف و طول جلسه بر سطح قند خون شما تاثیر می گذارد.

افت قند خون (Hypos)

اگر در حال مصرف هر یک از داروهای دیابتی زیر هستید، باید مراقب افت قند خون (سطح قند خون پایین) باشید:

 • انسولین (Insulin)
 • سولفونیل اوره (Sulphonylureas)
 • تنظیم کننده‌های گلوکز وعده غذایی (گلینیدها)

اگر هر یک از این داروها را مصرف کنید، مهم است که اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از افت قند خون انجام دهید، ممکن است شامل مصرف کربوهیدرات کافی قبل و یا در حین ورزش یا کاهش دوز دارو قبل از ورزش باشد. اگر در حال تغییر دوز دارو هستید، اطمینان حاصل کنید که دکتر شما از انجام این کار راضی است. سطح قند خون خود را به طور مرتب در حین ورزش آزمایش کنید تا بدانید که چگونه تمرین روی میزان قندتان تاثیر می‌گذارد. یک جلسه شدید یا نسبتا طولانی ورزش می‌تواند سطح قند خون را تا ۴۸ ساعت بعد از تمرین کاهش دهد.

دیابت و ورزش

کارایی

داشتن سطح بالای قند یا بیش از حد آن می تواند تاثیر منفی روی سطح انرژی شما داشته باشد، بنابراین بهترین راه برای حفظ سطح قند در محدوده‌ی هدف است. در افراد مصرف کننده‌ی انسولین اگر سطح قند خون بین ۵ تا ۱۱ میلی مول در لیتر باشد، معمولا سطح خوبی از انرژی دارند. افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، ممکن است در صورت امکان از یک بازه‌ی قند خون مفیدتر استفاده کنند. پزشک شما می تواند در هنگام ورزش به شما توصیه کند که قند خونتان در چه سطوحی قرار داشته باشد، بهترین محدوده بستگی به دارو (در صورت وجود) و همچنین شرایط شخصی شما دارد.

کودکان مبتلا به دیابت و ورزش

کودکان که در ورزش به طور مستقل از والدینشان شرکت می کنند باید بدانند چگونه علائم افت قند خون (hypoglycemia) را تشخیص دهند و همیشه باید در گلوکز در دسترس داشته باشند.

🔵همچنین بخوانید : ورزش چگونه به بچه‌های مبتلا به دیابت کمک می‌کند

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…