خانه آموزش آموزش در ورزش با نحوه نگهداری چادر کوهنوردی آشنا شوید

با نحوه نگهداری چادر کوهنوردی آشنا شوید

0
0
1,830
نگهداری چادر کوهنوردی

زمان برگشتن از یک ماجراجویی بزرگ به خانه ممکن است وسوسه شوید تا کمی استراحت کنید و مدتی سراغ وسایل استفاده شده نروید و آنان را تمیز یا مرتب نکنید. اما با صرف زمان برای بازکردن وسایل و مرتب گذاشتن آنها سرجایشان، مطمئناً میتوانید سالها از تجهیزات خود به خوبی استفاده کنید. این موضوع به طور خاص در مورد چادر کوهنودری تان نیز صادق است: نگهداری غیر مناسب میتواند به سرعت باعث رشد کپک و خراب شدن جنس آن شود. با ما در این مطلب از اسپرتان همراه باشید تا با نکات مهم برای نحوه نگهداری چادر کوهنوردی آشنا شوید .

به منظور نگهداری چادر کوهنوردی، این دو گام آسان را رعایت کنید:

۱-از کاملاً خشک بودن چادرتان اطمینان حاصل نمایید.

۲-آن را به صورت آزاد در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید.

گام اول: چادرکوهنوردی تان را خشک کنید

نگهداری چادر کوهنوردی
نگهداری چادر کوهنوردی

حتی اگر کار دیگری انجام ندهید، مطمئن شوید که چادرکوهنوردی شما قبل از قرار گرفتن در محل نگهداری خشک است. درنحوه نگهداری چادر کوهنوردی باید توجه داشته باشید، قرار دادن چـادر مرطوب در جایش، باعث  کپک زدن چادر و در نتیجه بوی بد آن خواهد شد. همچنین امکان دارد رطوبت پوشش ضد آب پلی یورتانی را بطور غیر قابل تعمیری خراب کند. اگر تا به حال چادری داشته اید که پوسته پوسته و چسبناک  شده و یا بوگرفته احتمالاً به دلیل این بوده که قبل از گذاشتن در محل نگهداری خشک نبوده است.

برای جلوگیری از این اتفاق، چادر را در محیط خانه و یا محیط سایه دار بیرون از خانه برپا کرده و آن را خشک کنید. اگر فضای کافی برای برپا کردن چادر ندارید، آن را آویزان کنید تا خشک شود.

تمیز نگهداری اش کنید: درنحوه نگهداری چادر کوهنوردی باید توجه داشته باشید، اگر با چادر کثیف از گردش به خانه برگشتید، صرف زمان برای تمیز کردن آن به طول عمر آن کمک می کند؛ مخصوصاً اگر چادر در معرض شن، خاک نرم، فضولات پرندگان  و صمغ درخت قرار گرفته باشد.

برای تمیز کردن ناحیه ی کثیف پارچه، از آب سرد و صابونِ اصیلِ بدون مواد شوینده (شیمیایی) و ملایم استفاده کنید. برای تمیز کردن صمغ درخت، اجازه دهید صمغ خشک شود و سپس سعی کنید ناحیه را با روغن معدنی و یا دیگر محصولات بر پایه الکل مانند ضدعفونی کننده ی دست یا دستمال مرطوب تمیز کنید. سپس حتماً به خوبی با آب شستشو دهید.

بیشتربخوانید : چادر زدن در طبیعت برای مبتدیان

برای نرم نگه داشتن زیپ، از یک مسواک قدیمی برای از بین بردن  ماسه سنگ ها استفاده کنید.

گام دوم: چادرتان را به صورت آزاد در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید

در فضای باز ، نگهداری چادر کوهنوردی ،
نگهداری چادر کوهنوردی

چادر را بصورت آزاد نگهداری کنید: گرچه کیسه وسایل مخصوص چـادر شما برای سفر خوب و جمع و جور است ولی برای نگهداری چادر کوهنوردی به مدت طولانی گزینه ی مناسبی نمی باشد. پارچه های چـادر نیاز به رها بودن و تنفس دارد. یک روبالشی قدیمی یا کیسه ای توری در همان سایز برای این کار مناسب است. میتوانید چادرتان را منظم تاکرده و یا به سادگی آن را در کیسه قرار دهید.

بیشتر بخوانید : نحوه نگهداری از چادر کوهنوردی

فشار را کم کنید: در مورد ستون های چادر، میتوانید عمر طناب کشسان را با نگهداری ستون های نیمه باز شده به منظور برداشتن فشار از روی طناب کشسان طولانی تر کنید.

چادر را در جای خنک نگهداری کنید: وقتی دنبال جایی برای نگهداری چادر کوهنوردی تان در خانه هستید، سعی کنید محلی خشک و خنک برای این کار پیدا کنید. یعنی از نگهداری چادر در مکان های  مرطوب یا گرم مانند زیرزمین، اتاق زیر شیروانی و یا صندوق عقب ماشین  خودداری کنید. انباری یا گاراژ هر دو گزینه های مناسبی برای این کار هستند.

گردآوری و تدوین : واحد آموزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آموزش در ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…