خانه آموزش آموزش در ورزش نکات مهم کوهنوردی : تغذیه در کوهنوردی – خوردن و آشامیدن

نکات مهم کوهنوردی : تغذیه در کوهنوردی – خوردن و آشامیدن

تغذیه در کوهنوردی ،نکات مهم کوهنوردی ، کوهنوردی ، اسپرتان ،خوردن و آشامیدن در کوهنوردی

در این مطلب از اسپرتان به نکات مهم کوهنوردی در خصوص تغذیه در کوهنوردی و خوردن و آشامیدن در کوهنوردی می پردازیم .دربرنامه های کوهنوردی تهیه و مصرف غذا و آب مسئله بسیار مهمی می باشد.  چراکه با توجه به شرایط جوی و صعود به ارتفاعات و پایین بودن میزان اکسیژن نوع غذا ،اندازه و مقدار آن نیز باید تغییر کند زیرا خوردن غذاهای دیرهضم در ارتفاع بالا باعث تهوع و به هم ریختگی مزاج کوهنورد می شودو مانع از اجرای برنامه می گردد.

باید بدانیم، چه مواد غذایی را قبل و در طول برنامه باید استفاده نماییم و مقدار هر کدام از آنها، چقدر باید باشد و تأثیر هر کدام از این مواد بر روی بدن ما چگونه است؟ متأسفانه حجم کم کوله پشتی و توان و بنیه محدود ما اجازه نمی دهند که همه مواد غذایی را که در زندگی روزمره استفاده می نماییم با خود به کوه ببریم، بنابراین رعایت نکات مهم کوهنوردی بلاخص تغذیه در کوهنوردی در شناخت ما از مواد غذایی و این که چه موادی را مصرف یا با خود به کوه ببریم، نکته بسیار مهمی است.

معمولا در کوهستان باید از غذاهای زود هضم و پر انرژی استفاده نمود که هم در بالارفتن و صعود شما را یاری نماید و هم باعث سنگین نشدن معده و کوله پشتی نشود.

انرژی ای که ماهیچه ها از آن استفاده می کنند به شکل چربی و هیدراتهای کربن می باشد. هیدراتهای کربن پس از ذخیره شدن در بدن برای یک فعالیت ۲ تا ۳ ساعت کافی هستند و بعد از آن ذخیره چربی می باشد که سوخت لازم را برای بدن تأمین می کند. در یک کار معمولی هیدراتهای کربن و چربی به طور مساوی مورد استفاده قرار می گیرند. در زمستان بدن ما به چربی بیشتری احتیاج دارد چرا که بخشی از آن باید صرف تولید گرما بشود.

در یک برنامه کوهنوردی تقریباً همه چربی ای که از طریق خوردن کره یا سرخ کردن نیمرو و یا ماهی جذب بدن می شود، صرف سوخت و ساز بدن می شود.

تغذیه در کوهنوردی ،نکات مهم کوهنوردی ، کوهنوردی ، اسپرتان ،خوردن و آشامیدن در کوهنوردی

 نکات مهم کوهنوردی در باره تغذیه در کوهنوردی :

۱-برای اجرای یک برنامه کوهنوردی یک روزه یا چند روزه می توان چند روز قبل از برنامه با یک رژیم غذایی مقوی به ذخیره کردن انرژی در بدن پرداخت.

۲-تغذیه در کوهنوردی باید مقوی ،مغزی ،سبک ،زود هضم و پرکالری باشد.

۳-برای تلاش های سنگین باید به بدن خود مواد کالری زای مخصوص برسانیم ،هر صد گرم گلوکز ۴۰۰ کالری انرژی دارد که به سرعت انسان را گرم می کند و زود هضم و جذب می شود.هر صد گرم بادام و گردو نیز ۳۰۰ تا۴۰۰ کالری انرژی دارند.

۴-هنگام فعالیت های کوهنوردی بدن ما به ۵/۲ تا ۴ لیتر آب در شبانه روز نیاز دارد البته این امر به حرارت محیط و فعالیت بدنی ما و شرایط جوی ارتباط مستقیم دارد.

۵- به علت پیاده روی و کوهنوردی بدن ما مقداری آب ،نمک،پتاسیم و فسفر از دست می دهد .پس لازم است هنگام مصرف آب و غذا کمی نمک نیز استفاده نماییم تا از گرفتگی عضلات و به هم ریختگی تعادل بدن مصون باشیم.

۶- در کوهستان از خوردن برف پرهیز کنید چون به سرعت باعث عفونت در بدن و ریه ها می گردد در صورت کمبود آب و در دسترس بودن برف حتما آن را به صورت مایع در اورده وبرای جلوگیری از عفونت و اسهال و پایین آوردن فشار خون به آن قند،نمک و یا عصاره میوه بیفزایید.

۷- بعد از فعالیت های سنگین و سربالایی های سخت که دمای بدن به شدت بالا می رود آب سرد به دستگاه گوارش و کلیه ها و ریه صدمه می زند بعد از کمی استراحت می توانید به مقدار لازم آب بنوشید و مواد هیدرو کربنات و قندی مصرف نمایید.

🔶 بیشتر بخوانید : نکات ایمنی در کوهنوردی و طبیعت گردی

۸-همیشه مقداری مواد غذایی اضافی در کوله تان به عنوان ذخیره داشته باشید زیرا کوهستان و آب و هوای آن ممکن است شما را از حرکت باز دارد و مجبور باشید یک یا چند روز در کوه بمانید.

۹- از غذاهای کنسرو شده صنعتی استفاده نکنید چون گاهی اوقات باعث مسمومیت شدید شده و به علت دور بودن بیمارستان و کمبود اکسیژن در کوهستان احتمال مرگ کوهنورد بالا می رود .

۱۰-قبل از شروع برنامه و در خلال آن هیچ گاه با شکم پر اقدام به صعود نکنید زیرا احتیاج بدن به اکسیژن برای هضم غذا در ارتفاعات و بخصوص هنگام صعود ممکن است شما را با مشکل مواجه سازد در صورت امکان بعد از صرف غذا یک ساعت استراحت کنید . در غیر اینصورت غذا را به مقدار کم و به طور متناوب بخورید . توصیه های پزشکی کوهستان مبنی بر کم خوردن و استفاده بیشتر از میوه ها و سبزی جات است.

۱۱-هنگام شب با استفاده از سوپ ،آب و املاح و مواد معدنی دفع شده بدن را جایگزین نمایید.

۱۲- هر یک ساعت پیاده روی و کوه پیمایی  ۵ دقیقه استراحت و از میوه جات و بیسکویت (هیدرو کربنات ها) استفاده نمایید تا قند خونتان پایین نیاید و در صعود دچار مشکل نشوید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش در ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…