خانه آموزش آموزش در ورزش نکات مهم در مراقبت از کیسه خواب

نکات مهم در مراقبت از کیسه خواب

مراقبت از کیسه خواب ، اسپرتان ، کیسه خواب

بسیاری از ما رابطه گرم و صمیمانه ای با کیسه خواب خود داریم، به طوریکه آرزو می کنیم این رابطه سالها به طول انجامد. در این مقاله از اسپرتان می توانید نحوه مراقبت از کیسه خواب خود را بیآموزید و می توانید سالها، کیسه خوابتان را نگه دارید.

مراقبت از کیسه خواب در چادر:

مراقبت از کیسه خواب ، اسپرتان ، کیسه خواب

کیسه خواب شما از هر جنسی که باشد، باید آن را به هنگام ماندن در چادر، تمیز و خشک نگه دارید. با این کار، کیسه خواب با کارآیی بیشتری عایق باقی می ماند و ط.ول عمر آن بالا می رود.

نکات مهم در مراقبت از کیسه خواب :

 • با لباس تمیز به داخل کیسه خواب رفته و بخوابید: حتی اگر خیلی خسته هستید با لباسی که به کوهنوردی رفته اید، وارد کیسه خواب نشوید. طی گذشت زمان، بدن چرب می شود؛ عرق می کند و کثیف می شود و میتواند به کیسه خواب که ماده عایق دارد نفوذ کند. هنگام خوابیدن، لباس های زیر تمیز پوشیده و جوراب خود را در آورد. اگر هوا گرم است، حداقل یک تیشرت و لباس زیر بپوشید. برای جلوگیری از چرب شدن قسمت سر کیسه خواب، یک کلاه متناسب با فصل به سر کنید. کرم ضد آفتاب روی صورت و گردن میتواند به کیسه خواب شما نفوذ کند، در نتیجه، کرم ضد آفتاب را قبل از رفتن به کیسه خواب کاملا بشوئید. به علاوه، لباس هایی که با آنها آشپزی کرده اید را عوض کنید.اگر لباس شما بوی غذا میدهد با آن به کیسه خواب نروید .حتما تمایلی ندارید، کیسه خواب شما بوی مواد غذایی را به خود بگیرد.
 • از آستر کیسه خواب استفاده کنید: آسترها از جنس پنبه، ابریشم، پشمی یا پلی استر هستند و وزن آنان بسیار کم است. این آسترها کیسه خواب را تمیز نگه می دارند چون میتوانند به عنوان سدی در برابر پوست و کیسه عمل کنند. به علاوه، آسترها دمای کیسه خواب را ۵ الی ۱۵ درجه فارنهایت افزایش می دهند. در انتهای هر سفر، آستر کیسه خواب را کاملا بشوئید.
 • کیسه خواب خود را روی زمین نگذارید: اگر می خواهید زیر آسمان بخوابید، ابتدا زیر انداز کیسه خواب را روی زمین پهن کنید. بعضی کیسه خواب ها در قسمت زیریرن، از مواد ضد آب بادوام تشکیل شده شده اند، اما برای جلوگیری از برخورد با تکه های تیز اشیا نیازمند مراقبت هستند.
 • به آرامی رفتار کنید: هیچوقت بر روی کیسه خواب نایستید و راه نروید . با این کار کیسه خواب پاره می شود. اگر تصمیم دارید در برنامه ای که ترتیب دادید همراه با کیسه خواب خود کنار آتش بنشینید، کیسه خواب قدیمی خود را همراه ببرید و مراقب پریدن جرقه های آتش بر روی آن باشید
 • هرگز کیسه خواب خود را به کسی قرض ندهید: ممکن است دوست شما بخواهد کیسه خوابتان را قرض بگیرد، اما آیا او نیز به اندازه شما به این کیسه خواب علاقه مند است؟ قوانینی وضع کنید، نحوه کارکرد زیپ ها و طناب های کیسه خواب را به وی بیاموزید و از او بخواهید که از آستر استفاده نماید.
 • با زیپ ها به آرامش برخورد کنید: ممکن است وقتی خسته اید، زیپ را در دو جهت باز و بسته کنید؛ گاهی ممکن است با انگشت پای خود آن را بکشید. زیپ کیسه خواب را در خانه شناسایی کنید و چند بار آن را آزمایش نمایید، در نتیجه وقتی می خواهید در چادر یا محلی تاریک آن را باز و بسته کنید، اینکار برای شما راحت خواهد بود و به بافت پارچه کیسه خواب آسیب وارد نمی کنید.
 • هر روز هوا را از کیسه خواب خارج کنید: کیسه خواب را وارونه کنید و اجازه دهید رطوبت از آن خارج شود، حتی اگر اینکار تا نیمه روز به طول انجامد. هیچگاه کیسه خواب را برای مدت زمان طولانی زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چون نور UV به آرامی پارچه را از بین می برد. اما اگر کیسه خواب شما واقعا مرطوب است، باید آن را ساعت ها در معرض هوا قرار دهید. قطعا تا زمانیکه به خانه می رسید، هوا از کیسه خواب خارج شده است.

🔶 بیشتر بخوانید : نکات مهم در نحوه صحیح سایز کردن کوله پشتی

چگونگی کار و نگهداری از کیسه خواب:

مراقبت از کیسه خواب ، اسپرتان ، کیسه خواب

وقتی در طبیعت گردی یا کوهنوردی هستید یا به سمت کمپ با ماشین حرکت می کنید، بهتر است کیسه خواب خود را کاملا درون ساک آن جای دهید. ساک ها در انداره های متفاوت وجود دارند و فشردگی و ضد آب بودن ساک وسایل نیز حائز اهمیت است.

نکات استفاده از ساک وسایل:

 • برای مدیریت ساک وسایل، نخست، زیپ کسیه خواب را به صورت نیمه ببندید. قاعده کیسه خواب را به پایین ساک وسایل فشار دهید. با این کار، هوا از قسمت بالایی کیسه خواب خارج می گردد و فشار کمتری به درزها وارد می شود.
 • اگر کیسه خواب شما پوشش ضد آب دارد، قبل از بستن آن، کیسه خواب را را پشت و رو کنید. پوسته بیرونی میتواند به عنوان یک بالون عمل کند و هوا را به دام اندازد، که هنگام بستن کیسه خواب مشکل آفرین است.
 • برای اینکه کیسه خواب خود را آسانتر باز و بسته کنید، بهتر است از ساک بزرگتری استفاده نمایید.
 • ساک های وسایل متراکم شونده، فضای بیشماری را برای شما فراهم می آورد؛ شما کیسه خواب را داخل آن قرار می دهید، بندها را می بندید و با اینکار کیسه خواب فشرده شده و حجم کمتری را اشغال می نماید.

“هیچگاه کیسه خواب را برای مدت طولانی فشرده نگه ندارید چون اینکار از باد آن می کاهد.”

 • ساک های وسایل ضد آب برای تبدیل شدن به کوله پشتی در شرایطی که احتمال بارش باران وجود دارد، مناسب هستند، به ویژه وقتی کیسه خواب خارج از وسایل حمل می گردد. یا میتوان یک کاور پلاستیکی مخصوص کوله پستی همراه داشته باشید که در صورت لزوم آن را بر روی کوله پشتی و لوازم بیرون آن بکشید .

” کیسه خوابهایی که از جنس طبیعی هستن  در صورت خیس یا مرطوب شدن هم دیرتر خشک میشوند و هم شما را گرم نمیکنند اما کیسه خواب مصنوعی حتی اگر مرطوب باشد، خاصیت عایق بودن خود را حفظ می کند.”

نگهداری کیسه خواب:

چگونگی مراقبت از کیسه خواب بر طول عمر آن تاثیر دارد. وقتی از سفر کوهنوردی به خانه بر می گردید، زیپ کیسه خواب را باز کنید و آن را در معرض هوا بگذارید تا کیسه خواب به طور کامل خشک گردد. سپس آن را در یک ساک پنبه ای توری نگهداری کنید، این ساک هنگام خرید کیسه خواب در وسایل مربوطه وجود دارد، اما به صورت مجزا نیز میتوان آن را تهیه کرد. یا میتوانید از یک رویه بالش بزرگ استفاده کنید تا آن را به ساک پنبه ای متصل نمایید.

هیچگاه کیسه خواب خود را در ساک وسایل مچاله نکنید، چون اینکار به بافت آن آسیب وارد می کند. کیف های نگهداری سبک وزن نیز گزینه خوبی نیستند. داخل این کیف فشار تولید می شود.

🔶 بیشتر بخوانید :نکات مهم کوهنوردی برای مبتدیان

چگونگی شست وشو و  خشک کردن کیسه خواب:

مراقبت از کیسه خواب شما به جنس آن بستگی دارد. کیسه خواب های ساخته شده از الیاف طبیعی به زمان و دقت نگهداری بیشتری نیاز دارند، به همین دلیل است که اکثر کوهنوردان شخصی را مامور تمیز کردن آن می کنند، البته شما خود نیز می توانید اینکار را انجام دهید.

پاکسازی لکه های کیسه خواب:

گاهی همه آن چیزی که شما به آن نیاز دارید، یک TLC کوچک است، نه یک حمام پر از کف. از آنجاییکه شستشوی کیسه خواب از پف آن می کاهد، پاکسازی لکه ها نخستین خط دفاعی شماست.

یک خمیر از صابون غیر شوینده کوچک و آب ایجاد کنید و با استفاده از یک مسواک به آرامی پوسته را تمیز نمایید. بر ناحیه سر و کلاهک تمرکز کنید، جاییکه چربی پوست و موی شما انباشته می گردد. با جدا کردن پوسته یا پارچه آستر از محل عایق، میتوانید این ناحیه را بدون تر شدن بخش داخلی آن تمیز کنید.

“اگر کیسه خواب تمیز است، نیازی به پاکسازی آن نیست.”

شستن کیسه خواب:

اگر باد کیسه خواب شما کم شده است و رنگ آن کدر گردیده است، بهتر است آن را کاملا تمیز کنید.

نخست این نکته را مورد بررسی قرار دهید که آیا دستورالعمل شستشو بر روی کیسه خواب وجود دارد یا نه. اگر دستورالعمل وجود دارد بهتر است از آن پیروی نمایید.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند کیسه خواب خود را به خشکشویی دهند. اسپرتان نیز سرویس خشکشویی کیسه خواب را توصیه می کنند. این روش، روشی مفید برای حفاظت از کیسه خواب شماست.

اگر تمایل دارید کیسه خواب را خودتان شسته و خشک کنید، به خاطر داشته باشید که خشک کردن به تنهایی حداقل دو الی سه ساعت به طول می انجامد( زمان خشک کردن برای الیاف طبیعی بیشتر است). شستشو و خشک کردن در ماشین های تجاری بزرگ خشکشویی آسانترین راه برای اینکار است.

” از صابون غیر شوینده ملایم که مخصوص کیسه خواب طبیعی یا مصنوعی است استفاده نمایید. “

آنچه نباید انجام دهید:

 • هیچگاه کیسه خواب خود را به روش خشک تمیز نکنید. حلال های مورد استفاده در روش شستشوی خشک ممکن است چربی های طبیعی پارچه را به دام اندازند و این امر به حفظ پف کیسه خواب کمک می کند.
 • هچگاه از نرم کننده، سفید کننده یا محصولات مشابه استفاده نکنید.
 • هیچوقت کیسه خواب را در ماشین لباسشویی که از بالا می چرخد قرار ندهید.

شستشوی دستی کیسه خواب:

 • تشت آب گرم یا سرد را پر کنید و پاک کننده مناسب را برای کیسه خواب خود انتخاب و به تشت بیافزایید. از صابون زیادی استفاده نکنید؛ چون شستن کیسه خواب را با مشکل مواجه می سازد.
 • کیسه خواب را داخل آب بیاندازید و صابون را همه بخش های کیسه خواب بزنید. همه نواحی خاکی را کنار هم جمع کنید. اجازه دهید به مدت یک ساعت غوطه ور گردد.
 • آب تشت را خارج کنید و آب اضافی را با فشار بیرون بریزید.
 • تشت را با آب سر یا گرم پر کنید، صابون را به آرامی خارج نمایید، کیسه خواب را ۱۵ دقیقه به حال خود گذارید و آن را تخلیه کنید. آب اضافی را با فشار خارج کنید. فرآیند شستشو را تا زمانی که صابون به طول کامل خارج نشده است تکرار کنید.
 • کیسه خواب را فشار دهید تا آب از آن خارج شود. سپس، دست های خود را پایین آن قرار داده و کیسه خواب را جمع کنید تا به شکل یک توپ درآید، آن را بر روی بازوی خود قرار دهید و داخل خشک کن بیاندازد. اینکار مانع از کشیده شدن کیسه خواب می شود.
 • اگه خشک کن بزرگتری در خانه دارید، از آن برای خشک کردن کیسه خواب استفاده نمایید. اگر خشک کن شما کوچک است و کیسه خواب در آن مچاله می شود، بهتر است کیسه خواب را برای خشک کردن به خشک شویی ببرید.
 • اگر تمایل ندارید برای خشک کردن کیسه خواب آن را به داخل خشک کن بیاندازید، آن را روی یک سطح صاف تمیز در معرض خورشید یا زیر سایه بان قرار دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن کیسه خواب، گیره های عایق را از آن جدا کنید.

نحوه شسشتوی کیسه خواب با ماشین لباسشویی:

 • اکثر کیسه خواب ها با ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند، به خاطر داشته باشید که از ماشین هایی که از جلو باز می شوند، استفاده نمایید .
 • شستشو را با دور آرام آب گرم( یا سرد) و صابون مناسب انجام دهید. از حداقل صابون ممکن استفاده کنید.
 • اگر نیاز به شستشوی بیشتر است، از گزینه آب بیشتر ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • برای اطمینان از خارج شدن صابون باقیمانده، شستشو را حداقل دوبار تکرار نمایید. یا یک بار دیگر شسشتوی کامل با چرخه شستن-خشک کردن را اجرا کنید.

خشک کردن کیسه خواب:

 • درجه حرارت خشک کن را پایین انتخاب کنید، آن را هر چند دقیقه بررسی نمایید. اگر دمای خشک کن خیلی زیاد باشد، ممکن است الیافت کیسه خواب را ذوب نماید.
 • وقتی کیسه خواب در حال خشک شدن است، دو یا سه توپ تنیس تمیز را به خشک کن اضافه کنید. اینکار به جدا کردن گره ها هنگام چرخیدن کمک می کند و پف آن را حفظ می نماید.
 • اطمینان حاصل کنید که کیسه خواب شما قبل از قرار دادن در کیف نگهداری کامل خشک شده است. می توانید کیسه خواب را تمام شب روی تخت قرار دهید یا آن را با حلقه های انگشتی ببندید.

🔶 بیشتر بخوانید :چند نکته اساسی برای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب

دیگر نکات نگهداری کیسه خواب:

مراقبت از کیسه خواب ، اسپرتان ، کیسه خواب

کیسه خواب را هر از چند گاهی از نظر زیپ ها و طناب های آن بررسی کنید. توزیع عایق را بررسی نمایید. ممکن است طی گذشت زمان الیاف طبیعی روی هم انباشته گردند و پف کیسه خواب کم شود، چرخه شستشو و خشک کردن میتواند این روند را تعدیل نماید. در اینجا به بعضی نکات نگهداری اشاره شده است:

بازیابیDWR :

DWR اصلی( دافع آب پایدار) از پوسته کیسه خواب حفاظت می کند. اگر از این دافع استفاده کنید، کیسه خواب مرطوب نمی گردد. محصولات زیادی برای بازیابی DWR از الیاف کیسه خواب وجود دارد.

نشت الیاف طبیعی:

بسیاری از کیسه های خواب ساخته شده از الیاف طبیعی، نه همه آنها ، آستر دارند و پوسته ها از پارچه در هم تنیده بسیار سبک تشکیل شده اند که مانع از نشت مواد می شود. اگر قسمتی از پارچه از درزها بیرون زد، نگران نشوید. این امر طبیعی است، به ویژه وقتی کیسه خواب نو است و هنوز به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است. بهتر است مواد را به داخل فشار دهید.

پارگی پارچه و شکسته شدن زیپ:

برای سوراخ ها یا پارگی های کوچک که در پوسته کیسه خواب پدیدار می گردند، گزینه هایی وجود دارد:

 • سوراخ را با دست ببندید( با استفاده از سوزن و نخ). وقتی به منزل رسیدید، میتوانید با چرخ خیاطی آن را محکم کنید.
 • یک نوار ترمیم چسبنده روی محل سوراخ قرار دهید. با این حال اگر بعدا بخواهید آن را جدا کنید به کیسه خواب آسیب وارد می شود.
 • در شرایط اضطراری، میتوایند از بانداژ زخم استفاده کنید.

گردآوری و تدوین: واحد ورزش اسپرتان

 • مراقبت از کیسه خواب ، اسپرتان ، کیسه خواب

  نکات مهم در مراقبت از کیسه خواب

  بسیاری از ما رابطه گرم و صمیمانه ای با کیسه خواب خود داریم، به طوریکه آرزو می کنیم این راب…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش در ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…