خانه آموزش آموزش در ورزش ده نکته مهم که هنگام دوچرخه سواری باید در نظر گرفت

ده نکته مهم که هنگام دوچرخه سواری باید در نظر گرفت

نکات مفید دوچرخه سواری ، دوچرخه سوار

اگر قصد دارید که از این پس برای ورزش یا تفریح، دوچرخه سواری کنید و یا به محل کار خود و یا حتی مسافرت بروید به شما توصیه می­کنیم که این مطلب از اسپرتان را حتما مطالعه کنید. این مقاله حاوی ۱۰ نکته مهم درباره­ ی دوچرخه و استفاده از آن است و به شما کمک می­کند که یک رانندگی ایمن با این وسیله داشته باشید.

۱ . کدام دوچرخه؟

دوچرخه فروشی که قصد خرید از آن را دارید ممکن است سعی کند شما را مجاب کند که برای رفت و آمد خود یک دوچرخه کوهستان را انتخاب کنید. نه، قطعا این انتخاب صحیح نمی­باشد. آنچه شما احتیاج دارید یک دوچرخه­ ی جاده­ای با وزن کم و یک سبد در قسمت پشتی آن و یا یک دوچرخه سفری محکم با گارد محافظ ، چرخ­های دندانه دار و یک استند برای آن است.

می­توان گفت که نوع جاده­ای آن بهتر است و برای کسانی مناسب است که دارای شغل­های با درآمد بالا هستند.! شاید به این خاطر که اگر چنان چه دوچرخه آنها به خاطر خوب بودنش به سرقت بردند بتوانند آن را جایگزین کنند. !!!

البته نوع دوچرخه­ای که انتخاب می­کنید کاملا به وضعیت مالی شما مرتبط است و هنگام خرید آن باید کاملا حساب شده و با تفکر این کار را انجام دهید.

🔶 بیشتر بخوانید : فواید دوچرخه سواری در هفت قدم

۲ . پنچر شدن

دوچرخه سواری

به عنوان یک دوچرخه سوار باید مراقب باشید که چرخ­های آن  پنچر نشود. پنچری یعنی ایجاد یک سوراخ در چرخ­ها و خالی شدن باد لاستیک دوچرخه، مخصوصا هنگامی که در هوای بارانی قرار داشته باشد. البته این مشکل به راحتی قابل پیشگیری است و راه حل آن استفاده از لاستیک­های عاج دار  است مانند لاستیک­های کورال آمریکایی. چنان چه لاستیک­های دوچرخه شما صاف و بدون عاج باشد مقاومت آن بسیار کم شده و به راحتی در معرض ترکیدن قرار می­گیرد.

۳ . امنیت

شما باید به فکر امنیت دوچرخه خود نیز باشید زیرا سرقت آن برای دزدان قطعا کار مشکلی نخواهد بود. برای این منظور شما به دو نوع قفل نیاز دارید. یکی قفل دی شکل که در ادامه عکس آن را مشاهده می­کنید و ممکن است از خود دوچرخه نیز سنگین تر باشد و یک قفل کابلی که در مواردی از خود دوچرخه نیز گرانتر خواهدشد.! اما چاره­ای نیست برای جلوگیری از سرقت  این قفل­ها می­توانند کارگشا باشند.

دوچرخه سواری

 ۴ . لباس­

بله پوشش شما هم یک نکته بسیار مهم در هنگام دوچرخه سواری است که باید به آن توجه کنید.بازهم دو گزینه پیش رو دارید. راه اول اینکه ، لباس کار خود را بپوشید و با خیال راحت مسیر را طی کنید و راه دو ، لباس­های مخصوص دوچرخه سواری را که از جنس لاکرا بوده و جذب می­باشند  بپوشید که ممکن است ناخوشایند به نظر بیاید.

راه اول به مراتب ساده تر است. نه نیازی به دوش هست، نه تعویض لباس و نه لباس اضافه در صندوق دوچرخه. فقط تنها مشکل آن این است که ممکن است در جلسات کاری اول صبح  در مقایسه با رانندگان مرتب ماشین، شما عرق کرده و نا مرتب دیده شوید که باعث خجالت شما بشود.

🔴 همچنین بخوانید : راهنمای دوچرخه سواری در زمستان

اما راه دوم به نسبت کار شما را سخت تر و طولانی­تر می­کند ولی خیال شما از نظر ظاهر خود در محل کار راحت است. اما نیازمند آن است که شما در محل کار خود امکانات لازم برای دوش گرفتن و تعویض لباس را داشته باشید.

توصیه میکنیم از راه دوم استفاده کنید ولی در صورتی که امکانات در محل کار شما برای دوش گرفتن و لباس عوض کردن وجود ندارد پس دوچرخه سواری در صبح برای رفتن به محل کار در صورتی که مسیر طولانی را باید بپیمایید را فراموش کنید چون همکاران شما گناه نکردن تا بوی بد شما رو تحمل کنن. و دوچرخه سواری رو به عصر یا روز های تعطیل آخر هفته موکول کنید .

۵. چراغ­ها و بازتاب­دهنده­ها
دوچرخه سواری

اگر چنان چه قصد دارید در شب رانندگی کنید استفاده از بازتابنده­ها و رنگ­های روشن در دوچرخه به شما توصیه می­شود. استفاده از این امکانات باعث می­شود که شما از خطر تصادف و یا دیده نشدن و برخود تا حد زیادی درامان بمانید. البته متاسفانه بازتابنده­ها در دوچرخه ها به طرز عجیبی ناشناس هستند و استفاده چندانی از آن­ها نمی­شود اما همین جا به شما توصیه می­کنیم که هر چه سریعتر دوچرخه­ ی خود را به منور مجهز کنید.

مورد دیگری که در مورد ایمنی ضروری است استفاده از لامپ است. امروزه استفاده از لامپ در جلو و عقب دوچرخه درخیلی از کشور ها مانند انگلستان و آمریکا و …  ضروری است و به شکل یک قانون در آمده است ولیکن در ایران این قوانین وجود ندارد و چه بهتر آن است که ما نیز در دوچرخه­ های خود از چراغ برای دید بهتر مخصوصا در شب­ها استفاده کنیم.

“بهتر است که از دو نوع لامپ استفاده کنیم یکی با نور ثابت و یکی چشمک زن. “

همیشه سعی کنید این دو مورد را همراه خود داشته باشید چون معلوم نیست که کار شما چقدر به طول بی انجامد و ممکن است برگشت شما به خانه به شب برخورده که در اینصورت چراغ­ها می­توانند راهنمای خوبی برای شما باشند.

۶. دوچرخه­ ی تاشو
دوچرخه سواری

جادوی قرن، هشتمین عجایب جهان ، بله تعجب نکنید یک دوچرخه که می­تواند در یک کیف دستی جا بگیرد! این مورد جالب به شدت توصیه می­شود. شما ممکن است مجبور باشید که گاهی با دوچرخه خود سوار اتوبوس، مترو، تاکسی و … شوید و با داشتن نوع تاشو آن دیگر نیازی نیست که نگران ساعات شلوغی رفت و آمد ها باشید و با این ابتکار خلاقانه دنیای جدیدی در حمل و نقل ایجاد می­شود.

امروزه انواع مختلفی از دوچرخه­ های تاشو در بازار موجود است اما هنوز آنچنان مورد استقبال قرار نگرفته­اند و مردم برای رفت و آمد خیلی از آنها استفاده نمی­کنند زیرا اگرچه این نوع دوچرخه­ ها از لحاظ کم جایی و سبکی ارزشمند هستند اما به راحتی قابل سرقت نیز می­باشند و از این رو مجبوریم در هر کجا که هستیم حتی جایی مانند رستوران آن را همراه خود داشته و در زیر میزمان قرار دهیم. شاید همین علتی باشد که اقبال زیادی برای استفاده از آن ها وجود ندارد.

۷ . پانیر ( سبد دوچرخه)

دوچرخه سواری

می­توان مشخصه­ی بارز یک دوچرخه­ سوار حرفه­ای که با دوچرخه­اش سفر می­کند را صندوق پر آن دانست. صندوقی که پر از وسایلی مانند خرید­ها، ابزارها، نقشه­های راه، دوربین، کتاب برای خواندن در مواقع انتظار ، نوت بوک، تجهیزات مربوط به آب و هواهای مختلف و یک چاقوی نظامی است( چاقویی که ۲۴ کاره است و البته شما تنها از  قیچی و چاقوی آن استفاده می­کنید. ) پانیرها در طول روز به کرات مورد استفاده قرار می­گیرند، بنابراین بهتر است که نوع با کیفیت و مقاومی از آن را انتخاب کنید.داشتن یک کوله ­پشتی با تجهیزات کافی می­تواند بسیار مفید باشد.

🔶 بیشتر بخوانید : هفت مهارت ضروری برای دوچرخه سواری در جاده

۸ . باران

دوچرخه سواری
دوچرخه سواری

بهتر است خیلی نگران این موضوع نباشید. آمارها نشان می­دهد که اگر شما شخصی باشید که هر روز با دوچرخه رفت و آمد می­کنید تنها ۱۲ بار ممکن است به هوای بارانی برخورد کنید که حتی اگر این آمار درست باشد تنها یک بار از ان می­تواند شما را کاملا خیس کند و در بقیه موارد جایی برای نگرانی وجود ندارد و تنها ممکن است کمی لباس شما مرطوب شود.

با این حال اگر می­خواهید در این مورد خیالتان راحت باشد هنوز هم استفاده از یک سقف برای جلوگیری از باران ارزش خرید را دارد. البته در این صورت بازهم خیس شدن پاها اجتناب ناپذیر است که شما می­توانید با پوشیدن یک شلوار از جنس لاکرا این مشکل را نیز حل کنید. در واقع جنس این شلوارها به گونه­ای است که هرچقدر هم که خیس شده باشند هنگامی که در پای شما هستند سریعتر خشک می­شوند، درست مثل اینکه آن­ را روی یک رادیاتور قرار داده باشید.

۹ . آداب دوچرخه سواری

شما به عنوان یک دوچرخه سوار همانند یک راننده ماشین موظف به رعایت کردن یک سری آداب و قوانین هستید. به عنوان مثال هرگز چراغ قرمز را رد نکنید حتی اگر برای شما نباشد. موضوعی که این روزها بسیار شاهد آن هستیم. بر روی مسیرهای مخصوص به خود حرکت کنید. در هنگام دوچرخه سواری با تلفن صحبت نکنید. گوشی را در جیب شلوار خود بگذارید و آن را روی ویبره قرار دهید، زیرا زنگ موبایل می­تواند حواس شما را پرت کند. قوانین دوچرخه­ سواری را بیاموزید. لطفا این تذکرات را پشت گوش نیندازید. زیرا اگرچه ممکن است بی اهمیت به نظر بیایند اما می­توانند ضامن سلامت شما باشند.

دوچرخه سواری

۱۰ . رانندگی بد

اگر چنان چه شما نیز به دلیل رفتار غلط رانندگان دیگر دچار مشکل شدید خونسردی خود را حفظ کنید و در نظر داشته باشید که همیشه کسانی هستند که با رانندگی بد خود موجب آزار دیگران شوند.چنان چه این شخص راننده یک ماشین قابل پیگیری مانند اتوبوس، تاکسی  و یا ون باشد مراتب را به ارگان مربوطه گزارش دهید.

گردآوری و تدوین : واحدورزش اسپرتان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش در ورزش

یک دیدگاه

  1. نودی

    ۱۰اردیبهشت,۱۳۹۸ در ۰۸:۵۹

    بسیار زیبا

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…