خانه ورزش ها آفرود نکاتی برای یک ماجراجویی آفرود بی خطر

نکاتی برای یک ماجراجویی آفرود بی خطر

آفرود

آیا در مورد انجام دادن اولین ماجراجویی آفرود فکر می‌کنید؟ صرف نظر از اینکه به منطقه‌ی ماهیگیری مورد علاقه‌تان در انتهای یک جاده‌ی ناهموار می‌روید یا خانواده‌تان را برای رانندگی کنار ساحل به بیرون می‌برید، آمادگی برای یک ماجراجویی آفرود لازم و ضروری است. برای موفقیت در یک سفر آفرود با این مطلب از اسپرتان همراه باشید و این نکات را بررسی کنید.

یک خودروی چهارچرخ دو دیفرانسیلی انتخاب کنید.

قبل از هر چیزی، نوع ماجراجویی آفرودی که می‌توانید انجام دهید به وسیله نقلیه چهار چرخ (۴WD) شما بستگی دارد. بسیاری از ۴×۴های امروزی برای فعالیت‌های خارج از جاده‌ طراحی شده‌اند. برای ماجراجویی‌های آفرود جدی‌تر، شما به یک ۴×۴ با یک قاب شاسی که برای عبور از موانع جاده‌ای ساخته شده باشد، احتیاج دارید. به عبارت دیگر، ناهمواری‌های جاده باعث شکستن آن نشود.

قبل از اینکه خانه را ترک کنید

قبل از نشستن پشت فرمان، بررسی نکات زیر می‌تواند شما را مطمئن کند که سفر ایمنی خواهید داشت:

جزئیات خودرو:

 • باید بدانید که سیستم ۴×۴ شما چگونه کار می‌کند و نحوه استفاده از کنترل‌ها را بدانید.
 • باید بدانید که لاستیک و جک‌های یدکی کجا قرار گرفته‌اند و چگونه باید از آنها استفاده کنید.
 • ابعاد وسیله نقلیه خود را از جمله ارتفاع، عرض، طول، زاویه ی مسیر، زاویه‌ی خروج و زاویه‌ی رمپ را بدانید تا بتوانید از مناطق تنگ بدون آسیب عبور کنید.
 • باید بدانید که کمترین فاصله‌ی ایمنی چقدر است.
 • باید به رانندگی با ماشین ۴×۴ خود عادت داشته باشید تا اندازه‌ و ویژگی‌های آن دستتان بیاید.
 • تمرین کنید که از دنده سنگین استفاده کنید.
 • اگر وسیله نقلیه شما با هاب‌های دستی قفل شده باشد، سعی کنید آنها را خارج کنید.
 • باید بدانید که دریچه ورودی هوا و کامپیوتر موتور شما کجا قرار گرفته است، بنابراین شما حداکثر عمق آبی که می‌توانید از آن عبور کنید را می‌دانید.

بیشتر بخوانید : آشنایی با آفرود و انواع آن

تعمیر و نگهداری:

 • لاستیک‌های خود را (از جمله یدکی) را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها در وضعیت خوبی قرار دارند و به درستی پرباد شده‌اند. به دنبال نشت یا مشکلات مکانیکی زیر وسیله نقلیه خود بروید. اطمینان حاصل کنید که تمام سیالات خودرو مانند آب و روغن بالا هستند. وضعیت فرمان و ترمز را بررسی کنید. تمام تعمیرات قبل از خروج از خانه و شروع یک سفر ماجراجویی آفرود باید انجام شود.
 • تعمیر و نگهداری در فیلترها، کمربندها و شیلنگ ها را پیگیری کنید و آب رو روغن را چک کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از سفر آفرود:

 • همه لوازم مناسب “کمک های اولیه” را بسته بندی کنید.
 • از تغییر شرایط آب و هوایی قبل از رفتن مطلع شوید.
 • حداقل همراه یک مسافر دیگر و یک وسیله‌ی دیگر به آفرود بروید. به نزدیکان خود بگویید کجا می‌روید و زمانی را برای تماس با آنها تنظیم کنید تا آنها بدانند که شما سالم هستید. فراموش نکنید که شماره تلفن خود و شماره تلفن دفتر مرکزی پلیس را همراه داشته باشید.
 • به نحوه بارگذاری وسیله نقلیه خود توجه کنید. در صورت امکان بارها باید در داخل خودرو توزیع شود. بارهای بسته شده پشت خودرو، محور عقب خودرو را کاهش می دهد و  زاویه خروج و ترخیص را محدود می‌کنند.
 • اگر باربند دارید، از وزن و نحوه توزیع آن مطلع شوید. بارهای بیش از حد می‌تواند مرکز ثقل را تغییر دهد، در نتیجه باعث می شود که وسیله نقلیه پایدار نباشد. همچنین، وزن اضافی خودرو به دلیل باربند را در نظر داشته باشید.

بهتر است بیشتر بدانید : جعبه‌ کمک‌های اولیه شخصی

قوانین جاده

در اینجا چند دستورالعمل برای زمانی که در حال سفر در جاده یا آفرود هستید، وجود دارد:

محیط:

 • در سفر آفرود هیچ مسیر جدیدی را امتحان نکنید. در عوض از مسیر مشخص شده حرکت کنید. SUV سنگین شما می تواند به زمین و خاکریزها آسیب برساند و باعث شود که با هر بار باران، ساییده‌تر شوند.
 • آشغال نریزید – حتی یک ته سیگار یا پاکت شکلات
 • تایرهای خود را نچرخانید و خاک را پاره نکنید زیرا پوسته سطحی را شکسته و هنگام بارش باران باعث فرسایش خاک می‌شود.
 • اگر به ستون‌های سنگی برای عبور از یک مانع نیاز دارید، مطمئم شوید آنها را بعدا سر جای خود می‌گذارید.
 • مزاحم حیات وحش نشوید؛ این شامل حیوانات و گیاهان می‌شود. شما در ملک آنها حرکت می‌کنید.

بیشتر بخوانید : در طبیعت گردی هیچ ردپایی از خود به جا نگذارید!

ایمنی در سفر آفرود:

 • به آرامی رانندگی کنید.
 • مانند رانندگی در خیابان، در هنگام آفرود نیز برای جلوگیری از ایجاد ترافیک در سمت راست جاده متوقف شوید. اگر عقل سلیم به شما می‌گوید که اگر به چپ بروید ایمن تر است تا به راست، پس این کار را انجام بدهید. اگر مسیر فقط به اندازه‌ی یک وسیله‌ی نقلیه جا دارد، قانون این است که وسیله‌ی نقلیه با قدرت مانور بیشتر یا راننده‌ی با تجربه‌تر باید مسیر درست را طی کند.
 • اگر دو وسیله‌ی نقلیه در یک مسیر به هم برسند حق تقدم با وسیله‌ی نقلیه‌ی در حال حرکت است. اگر مسیر شیبدار باشد برای راننده‌ای که به سمت پایین می‌رود ایمن‌تر است که به عقب برگردد. 
 • سمت چپ خودرو را در نزدیک ترین حالت ممکن به مانع نگه دارید تا بتوانید فاصله را تخمین بزنید.
 • هنگام عبور از مسیرهای تنگ، مسیر را بررسی کنید. مسیرهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً دارای شیارهای عمیق در کف جاده هستند.
آفرود

نکات آفرود برای موقعیت‌های بحرانی

در سفرهای آفرود دیر یا زود، وسیله نقلیه شما به احتمال زیاد گیر می‌کند یا خرابی مکانیکی را تجربه می‌کند. اگر ابزارها و ابزارهای اولیه همراه داشته باشید ، دوباره می‌توانید راه بیافتید.

در صورت ترکاف، گیر کردن یا سقوط، چه کار میکنید؟

ترکاف:  اگر وسیله نقلیه شما در حال ترکاف کردن بر روی یک سطح شیب دار است، کلاچ را فشار ندهید! این کار می‌تواند وسیله نقلیه را به پدیده‌ی “چرخ آزاد” دچار کند و خیلی سریع کنترل ماشین را از دست بدهید.

  در عوض، ابتدا سوپاپ را خاموش کنید و خیلی سخت ترمز کنید. سپس ترمز دستی را بکشید. پس از انتخاب مسیر مناسب به پایین تپه، به آرامی کلاچ را بگیرید، دنده معکوس بگیرید، کلاچ را رها کنید، و به طور همزمان به آرامی ترمز دستی و ترمز پایی را آزاد کنید. سپس موتور را روشن کنید.

 با دنده اتوماتیک، هرگز چرخش اهرم دنده را به “پارک” تغییر ندهید، زیرا این ممکن است دنده را قفل کند و قادر نباشید بدون وینچ آن را آزاد کنید.

بهتر است این مطالب را نیز مطالعه کنید :

اگر گیر کرده‌اید: اگر پشت یک سنگ یا داخل یک گودال گیر کرده‌اید، ابتدا وضعیت را بررسی کنید تا بهترین راه برای آزاد کردن وسیله نقلیه را بدون آسیب رساندن آن تعیین کنید. اگر روی شیئی گیر کرده‌اید که می‌تواند حرکت کند، چرخ را با جک بالا ببرید و مانع را از زیر ماشین بردارید. اگر روی جسمی که قابل حمل نیست گیر کرده‌اید، وسیله نقلیه را جک کنید و زیر تایرها پر کنید تا بتوانید روی مانع رانندگی کنید. سعی کنید کمی از باد لاستیک را خارج کنید (حدودا PSI ۱۰) – فقط به یاد داشته باشید که هر چه زودتر آنها را دوباره به حالت اولیه بازگردانید (به خاطر داشته باشید که فشار پایین تایر باعث کاهش ارتفاع کلی خودرو و همچنین کاهش فاصله خودرو از زمین نیز می‌شود.) قفل کردن قفل دیفرانسیل (در صورت نصب) و استفاده از آن به عنوان یک چرخ دنده بالا در صورتی که امکانپذیر باشد. پس از خارج کردن گل، خاک، شن و یا برفی که تایرها را مسدود کرده، مسیری را که می خواهید حرکت کنید، تمیز کنید تا تایرها بتوانند به راحتی حرکت کنند. نوارهای فرش، چوب، تشک‌های کف، سنگ، لباس، یا کیسه های خواب می توانند به عنوان کمک‌های کششی زیر لاستیک در جهت حرکت قرار گیرند.

اگر هنوز نمی‌توانید بیرون بروید: زیر ماشین جک بزنید و چرخ‌ها را توسط جک بالا ببرید و زیر تایرها را با شن و ماسه، سنگ و یا ترکیبی از آنها پر کنید. اگر جک داخل زمین فرو رفت، از یک قطعه چوب به عنوان پایه استفاده کنید.

“هرگز زیر یک وسیله نقلیه که توسط یک جک پشتیبانی می شود نروید! “

بهترین راه برای درآوردن خودرو ،استفاده از وینچ است. وینچ کار سختی را برای بازیابی خودرو انجام می‌دهد. این وسیله همچنین امکان اینکه یک خودرو به تنهایی خودش را از مخمصه خلاص کند فراهم می‌کند. وسیله نقلیه دیگر می تواند به عنوان یک لنگر استفاده شود، اما لنگرهای طبیعی، مانند درختان، کنده‌ها و سنگ‌ها، مفید تر هستند.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

 • آفرود ،کمک فنر ، مسیریابی تایر ،

  ۲۵ نکته آفرود که باید بدانید

  اصول اولیه درباره آفرود را بررسی کنید. تمام مایعات اتوموبیل از جمله روغن موتور، روغن ترمز،…
 • آفرود

  نکاتی برای یک ماجراجویی آفرود بی خطر

  آیا در مورد انجام دادن اولین ماجراجویی آفرود فکر می‌کنید؟ صرف نظر از اینکه به منطقه‌ی ماهی…
 • کنترل لغزش در آفرود

  اگر در حال رانندگی در سطح لغزنده هستید، باید انتظار داشته باشید که گه گاهی دچار لغزش شوید.…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آفرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…