خانه پزشکی و تغذیه آلزایمر نحوه برخورد با بیماران آلزایمری

نحوه برخورد با بیماران آلزایمری

اسپرتان ، برخورد با بیماران آلزایمری
میزان رضایت خود را ، با دادن ستاره با دیگران به اشتراک بگذاری!
خلاصه
نگهداری از بیمار مبتلا به آلزایمر بسیار دشوار و مراقبت از آنها به کسب توانمندی های ویژه نیازمند است .  در این مطلب به نحوه برخورد با بیماران آلزایمری  میپردازیم
0 %
امتیاز کاربری : 0 (0 تعداد رای ها)

نگهداری از بیمار مبتلا به آلزایمر بسیار دشوار و مراقبت از آنها به کسب توانمندی های ویژه نیازمند است .  در این مطلب از اسپرتان به نحوه برخورد با بیماران آلزایمری می پردازیم .

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در خصوص نحوه برخورد با بیماران آلزایمری  : از آنجایی که افراد مبتلا به آلزایمر با مشکلات جدیدی روبرو می شوند، قوه درک آنها تحلیل می رود و حافظه شان دچار مشکل می شود، بنابراین خانواده ها به آموزش در این خصوص نیازمندند.

معصومه صالحی معتقد است که گاهی نگهداری از این افراد به حدی مشکل است که مراقب ممکن است ده ها بار از نگهداری بیمار خسته شود و عکس العمل های ناخوشایند بروز دهد که باعث رنجش خاطر بیمار و حتی خود مراقب شود. در این صورت مراقب، با عذاب وجدان دست و پنجه نرم می کند و پشیمان است از اینکه چرا صبوری نکرده و چرا مثلا با صدای بلند با مادرش یا پدر سخن گفته است.

🔶 بیشتر بخوانید : اصول مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر

مراقبان در چنین شرایطی به گفته صالحی، وقتی می بینند بیمار لجبازی می کند، با عدم تمکین با فرزند خود برخورد می کند، سوال هایی را به کرات می پرسد یا فعل هایی را به دفعات انجام می دهد، بدانند که چگونه لحظه هایشان را مدیریت کرده و با آرامش برخورد کنند.

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در خصوص نحوه برخورد با بیماران آلزایمری خاطرنشان می کند: خانواده بیمار باید تلاش کند با کارهایی مثل لمس کردن بیمار، جلب توجه او به یک رفتار، آماده کردن غذایی که دوست دارد، تکرار اسم نوه یا فرزندی که به او علاقه بیشتری دارد، ذهن او را فعال نگه دارد. در صورت انجام این کارها و البته با مصرف داروهای مناسب می توان از سرعت گسترش فرآیند کهولت ذهن بیمار تاحدی جلوگیری کرد.

در خصوص دیگر فعالیت هایی که در خصوص نحوه برخورد با بیماران آلزایمری می توانند انجام دهند نیز یادآوری می کند: خانواده و مراقبان بیمار می توانند با فعالیت های مختلف مثل برچسب زدن در جاهای مختلف خانه برای یادآوری اینکه چه چیزی، کجا قرار دارد، نقاشی و کلاژ، خاطره گویی، پاک کردن سبزی و سپردن برخی کارها به بیمار، ذهن او را فعال نگه دارند. البته این فعالیت ها در مراحله اول بیماری می تواند کمک کننده باشد.

🔶 بیشتر بخوانید : خوب بخوابید تا آلزایمر نگیرید

او توصیه می کند: خانواده ها سعی کنند حتما تحت آموزش های حمایتی نگهداری از بیماران مبتلا به آلزایمر قرار بگیرند تا بتوانند از آسیب رسیدن به بهداشت روانی خانواده خود پیشگیری کنند. چرا که ۶۵ درصد افسردگی، مشکلات جسمانی و عاطفی که در نتیجه این بیماری به وجود می آید، دامن خانواده و مراقبان بیمار را خواهد گرفت.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده کارشناس پزشکی و تغذیه
بارگذاری بیشتر در آلزایمر

یک دیدگاه

  1. […] نحوه برخورد با بیماران آلزایمری […]

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …