خانه پیشنهاد اسپرتان نحوه انتخاب تایر مناسب دوچرخه

نحوه انتخاب تایر مناسب دوچرخه

0
0
1,331
تایر مناسب دوچرخه ، اسپرتان

آیا شما جز افرادی هستید که هرروز مجبور به طی کردن مسافتی هستید  و از مسیرهای صاف دوری می‌کنید؟ آیا شما نیز جزء علاقه‌مندان به زمین هستید که به عشق دوچرخه‌سواری زندگی می‌کنند؟ یا هرازگاهی دوچرخه‌سواری کرده و به دنبال سواری راحت هستید؟

با توجه به نوع سواری که شما انجام می‌دهید؛ می‌توانید یک تایر مناسب دوچرخه انتخاب کنید. علاوه بر بدیهی‌ترین مسئله که تایر باید متناسب با اندازه ی لبه ی چرخ یا طوقه باشد، شما گزینه‌های متعددی دارید. در این مطلب از اسپرتان شما را با انواع تایر مناسب دوچرخه آشنا می کنیم .

علیرغم این‌که چه نوع دوچرخه‌سواری هستید، لبه‌های عاج تایر باید تیز باشند. وقتی تایر ساییده و مندرس شود، کنترل دوچرخه مشکل می‌شود یا راندن دوچرخه نامناسب و ناهموار به نظر می‌رسد؛ برای تجربه ی یک دوچرخه‌سواری سرگرم‌کننده‌تر و ایمن‌تر تایرها را تعویض کنیدو تایر مناسب دوچرخه خود را انتخاب کنید .

اندازه تایر دوچرخه

اندازه تایر کنونی دوچرخه ی شما چقدر است؟ بسیار ساده است، جداره ی تایر را بررسی کنید.

تایرهای دوچرخه‌های کوهستان: در تایرهای دوچرخه‌های کوهستان شما دو عدد ۲۷٫۵*۲ را مشاهده می‌کنید. این عدد نشان می‌دهد قطر بیرونی تایر ” ۲۷٫۵ و عرض ” ۲ است.

عرض تایر دوچرخه‌های کراس کانتری[۱] ” ۱٫۹ تا ” ۲٫۲۵ است. عرض تایر دوچرخه‌های تریل و کوهستان ” ۲٫۲۵ تا ” ۲٫۴ می‌باشد. اما دوچرخه‌های دانهیل[۲] که باید برای بالا رفتن و سقوط از صخره‌ها مقاومت کافی را داشته باشند، تایرهایی با عرض ” ۲٫۵ دارند.

تایر مناسب دوچرخه برای تورهای جاده‌ای و مسابقات

در تایر مناسب دوچرخه های جاده‌ای شما دو عدد ۲۳*۷۰۰را ممکن است ببینید. عدد اول (۷۰۰)، اندازه‌ای است که تقریباً با قطر خارجی تایر به میلی‌متر مطابقت دارد. عدد دوم (۲۳) پهنای واقعی تایر را به میلی‌متر نشان می‌دهد.

موارد استثناء عبارتند از: ۶۵۰ S (در چرخ‌های جلو برای شتاب بیشتر و یا برای کاهش فواصل ایستادن در دوچرخه‌سواران کوچک‌تر به کار می‌رود) و اندازه ” ۲۷ در دوچرخه‌های قدیمی به کار می‌رود.

حروف انتهای اندازه تایر بازمانده ی یک سیستم فرانسوی است که در آن حروف b, a و c قطر داخلی تایر را نشان می‌دهد. این حروف گاهی اوقات در اندازه‌های تایر دیده می‌شوند.

معمولاً امروزه اندازه تایر ۷۰۰ اساساً به همان اندازه تایر ۷۰۰c قدیمی است. شما می‌بینید که ۶۵۰b مشابه با تایر دوچرخه‌های کوهستان ” ۲۷٫۵ امروزی است؛ همچنین ۶۵۰c قطر درونی کوچک‌تری نسبت به تایرهای ۶۵۰b دارد و در دوچرخه‌های جاده‌ای معدودی دیده می‌شود.

اکثر تایرهای مسابقه‌ای ۷۰۰، عرض ۱۸ تا ۲۳ میلی‌متر دارند که باریک‌ترین عرض است. کسانی که در تورهای ماجراجویی شرکت می‌کنند بیشتر تایرهایی با عرض ۲۵ تا ۲۸ میلی‌متر را به خاطر پایداری و راحتی بیشتر انتخاب می‌کنند.

[btn btnlink=”https://sporton.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/” btnsize=”full”

bgcolor=”#f39c12″ txtcolor=”#ffffff”

btnnewt=”1″]بیشتر بخوانید : انواع دوچرخه های کوهستان[/btn]

🔶 بیشتر بخوانید : انواع دوچرخه های کوهستان

تایرهای سیکلوکراس

این تایرها برجستگی‌های کوچکی دارند؛ اما با اندازه ۷۰۰ و پهنای کم طراحی‌شده‌اند که متناسب با هندسه فریم‌های مسابقه‌ای سیکلوکراس است.

۲۹er ها: دوچرخه‌های کوهستانی ۲۹er تایرهایی با برجستگی و پهنای بیشتر از تایرهای ۷۰۰ مورداستفاده برای سیکلوکراس دارند؛ اما شبیه به تایر دوچرخه‌های معمولی کوهستان به نظر می‌رسند. ۲۹er ها برای چرخش راحت‌تر در میان گل و ماسه طراحی‌شده‌اند. به دلیل افزایش تماس آن‌ها با مسیر، کنترل آن راحت‌تر است.تایرهای BMX معمولاً ” ۲۰ قطر دارند.

عاج تایر[۳] دوچرخه

عاج بیشتر معمولاً به معنای چسبندگی بیشتر است اما به معنای مقاومت در برابر چرخیدن بیشتر نیز است. بنابراین شما باید بین سرعت موردنیاز خود و میزان چسبندگی موردنظر خود تعادل برقرار کنید.

تایر مناسب دوچرخه ، اسپرتان

تایرهای اسلیک:

این تایرها برای دوچرخه‌سواری در جاده‌ها، شهر/ رفت‌وآمدهای مکرر، تورهای دوچرخه‌سواری، دوچرخه‌های کوهستان طراحی‌شده‌اند؛ اسلیک‌ها تقریباً صاف به نظر می‌رسند و الگوی مقاومت قابل‌توجهی دارند. اسلیک‌ها برای سطوح صافی مانند آسفالت، ماسه‌سنگ صاف و مسیرهای خاکی[۴] (عرض تایر نوع کاربرد را تعیین می‌کند) طراحی‌شده‌اند. شیارهای V شکل امکان حرکت در جاده‌های خیس را فراهم می‌کنند.

تایر مناسب دوچرخه ، اسپرتان

تایرهای نیمه اسلیک:

این تایرها با مرکزی صاف طراحی‌شده‌اند تا حداقل مقاومت چرخشی[۵] و سریع‌ترین شتاب و بیشترین عاج را برای کمک به کنترل دوچرخه داشته باشند. این تایرها اغلب در سطوح صاف و خارج از جاده به کار می‌روند.

تایر مناسب دوچرخه ، اسپرتان

تایرهای با عاج معکوس:

این تایرها با عاج معکوس برای چسبندگی بیشتر و مقاومت چرخشی بالاتر در مقایسه با اسلیک‌ها طراحی‌شده‌اند؛ اما نسبت به تایرهای برجسته مقاومت کمتری در برابر چرخش دارند. درصورتی‌که قصد دوچرخه‌سواری بر روی آسفالت یا جاده‌های پر از چاله و دست‌انداز رادارید از این تایرها استفاده کنید.

🔶 حتما ببینید :حرکات نمایشی با دوچرخه کوهستان / دنی و دوچرخش

تایر مناسب دوچرخه ، اسپرتان

تایرهای برجسته:

انواع مختلفی از تایرهای برجسته با کاربردهای خاص طراحی‌شده‌اند:

 • برجستگی‌های کوچک سریع‌تر بوده و برای مسیرهای خاکی مناسب هستند.
 • برجستگی‌های بلندتر در زمین‌های خاص مانند صخره‌ها و زمین‌هایی که ریشه گیاهان در آن قرار دارد؛ چسبندگی بیشتری ایجاد می‌کنند.
 • تایرهای پهن‌تر با برجستگی‌های محکم پدالی شکل که برای جاده‌های صاف مناسب هست.
 • برجستگی‌هایی که از انتها پهن برخوردار است و در گوشه‌ها بهتر عمل می‌کنند.
 • تایرهایی با برجستگی‌های بلند و فاصله‌دار که موجب تطابق بهتر در شرایط سخت می‌شوند.
 • تایرهایی که برای گل‌ولای طراحی‌شده‌اند و برجستگی‌های پهن با فواصل زیاد دارند؛ بنابران گل‌ولای از تایر خارج می‌شود. (زمانی که گل‌ولای بین برجستگی‌ها می‌چسبد؛ شما اساساً آرام‌تر می‌رانید).

🔶 بیشتر بخوانید : راهنمای دوچرخه سواری در زمستان : نکاتی مفید که به شما کمک می‌کنند

روکش چرخ‌های جلو یا عقب

هنگام خرید تایر برای دوچرخه‌های کوهستان، به دنبال روکش مخصوص تایرهای جلو یا عقب باشید. تایرهای جلو برای کشش در جلوی دوچرخه هنگام چرخش طراحی‌شده‌اند. تایرهای عقب امکان انتقال قدرت بهینه و کنترل چرخ عقب را فراهم می‌کنند.

آن‌ها را در جهت درست قرار دهید. برای این کار، به دیواره جانبی نگاه کنید تا جهت صحیح چرخش را ببینید.

تایرهای جاده‌ای پیچیدگی کمتری دارند. روکش مخصوص تایرهای جلو و عقب اغلب باهم به فروش می‌رسند و به دلیل اینکه این تایرها به سطوح ناهموار سنگ‌فرش‌ها می‌چسبند، مانند تایر دوچرخه‌های کوهستان تغییرات زیادی را در عاج مشاهده نخواهید کرد.

دریچه‌های (والو) تایرهای دوچرخه

دریچه‌های پرستا باریک‌تر هستند و درپوش داخلی دارند که شما می‌توانید برای باد کردن تایر آن‌ها را شل کرده و بعدازآن سفت کنید. پرستاها معمولاً درانتهای بالاتر دوچرخه‌ها دیده می‌شوند، به‌ویژه در دوچرخه‌هایی که برای دوچرخه‌سواری در جاده طراحی‌شده‌اند. از تیوب پرستای هم‌اندازه با سوراخ شریدر[۶]در جداره تایر استفاده نکنید زیرا ممکن است جابجا شده و دریچه را جدا کند.

دریچه‌های شریدر از شیر پرستا بزرگ‌تر و شبیه دریچهی شریدر موجود در تایر ماشین‌ها هستند.

این‌ها دانسته‌های رایج در مورد دوچرخه‌های معمولی و ارزان‌قیمت است. شریدرها حتی با اندازهی سوراخ پرستا تناسب ندارند. اگر چرخ دوچرخه شما یک سوراخ شرایدر دارد؛ می‌توانید با استفاده از یک آداپتور با خیال راحت از شیرهای پریستا استفاده کنید.

[۱] cross-country bike

[۲] downhill

[۳] Tire Tread

[۴] Single track

[۵] rolling resistance

[۶] Schrader hole

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

 • تایر مناسب دوچرخه ، اسپرتان

  نحوه انتخاب تایر مناسب دوچرخه

  آیا شما جز افرادی هستید که هرروز مجبور به طی کردن مسافتی هستید  و از مسیرهای صاف دوری…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در پیشنهاد اسپرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…