خانه پزشکی و تغذیه مصرف الکل در ارتفاعات کوهستان خطرناک است

مصرف الکل در ارتفاعات کوهستان خطرناک است

مصرف الکل در ارتفاعات ، کوهستان ، اسپرتان

به نقل از پزشکان کوهستان : مصرف الکل در ارتفاع، می تواند عوارض جدی در کوهنورد ایجاد کند.

حمید مساعدیان عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی افزود: مصرف الکل در ارتفاع و درشرایط کمبود اکسیژن یعنی در ارتفاع بالاتر از ۲۷۰۰ متر از سطح دریا که علائم بیماری های ارتفاع نظیر بیماری حاد کوهستان، اِدِم ریوی و اِدِم مغزی بوجود می آید، می تواند عوارض جدی در کوهنورد ایجاد کند.

وی تصریح کرد: اثرات الکل در انسان بیشتر ناشی از اثرات آن در سیستم مغزی-عصبی است، همچنین الکل در سایر سیستم های بدن انسان از جمله سیستم گوارشی و کلیه و مجاری ادرار اثرات سوئی دارد.

مساعدیان در خصوص استفاده از الکل در ارتفاع و اثرات سوء و مضر ات آن عنوان کرد: مصرف الکل در انسان با اثر بر سیستم مغزی عصبی باعث کاهش تمرکز و هوشیاری می شود. این اثر در ارتفاع بالا که فرد نیاز به هوشیاری و تمرکز بیشتر دارد باعث اختلال در تصمیم گیری و قضاوت می گردد و می تواند شرایط خطرناکی را برای فرد بوجود آورد.

عدم تعادل و توجه از اثرات دیگر الکل در ارتفاع است.

این شرایط می تواند در هنگام صعود و فرود بسیار خطرناک باشد و در مواقعی که نیاز به توجه بیشتر را می طلبد باعث سقوط فرد شود. مصرف الکل می تواند باعث افت فشار خون در فرد شود. این افت فشار خون به حدی است که فرد به سختی می تواند صعود کند و در مواقعی در فرود نیز فرد احساس ناتوانی می کند.

مصرف الکل در ارتفاعات ، کوهستان ، اسپرتان

الکل باعث افت قابل توجه قند خون می شود. در چنین مواردی نیز فرد احساس خستگی مفرط می کند. همراهی افت فشار خون با افت میزان قند خون فرد باعث احساس ناتوانی در صعود و حتی در فرود در فرد می شود.

الکل ماده ای دیورتیک یعنی ادرارآور است این اثر در فرد می تواند باعث دفع مایعات بدن و در نتیجه کم آبی مفرط در کوهنورد شود که خصوصا در صعودهای زمستانی می تواند بسیار خطرناک باشد که می تواند زمینه ساز حوادث جدی نظیر سرمازدگی، هیپوترمی، یخ زدگی اندان ها و افزایش غلظت خون و خطرات بروز لخته های خومی در بافت های حساس فرد شود.

🔶 بیشتر بخوانید : نکات ایمنی در کوهنوردی و طبیعت گردی

مصرف الکل در ساعت یا ساعت های اول باعث ایجاد گرما در فرد می شود، ولی بعد از گذشت ۲ تا ۳ ساعت برعکس با بروز انبساط عروقی باعث از دست دادن گرمای بدن و در نتیجه افت دمای بدن شده و فرد را مستعد هیپوترمی می کند که چنین شرایطی در فصل زمستان می تواند بسیار خطرناک باشد.

در گذشته از الکل جهت امدادرسانی به کوهنوردان گرفتار در سرما در اروپا استفاده می شد ولی امروزه با توجه به مضراتی که در بالا بیان شد چنین چیزی رواج ندارد.

در هنگام مصرف الکل فرد بطور ناخودآگاه دچار فراموشی موقت می شود که به آن «بلاک اوت» می گویند.

در این مرحله فرد چیزی بیاد نمی آورد و بعد از پایان اثرات الکل فرد صحنه ها و شرایطی که داشته را فراموش می کند. این مرحله می تواند در وضعیت قضاوت و تصمیم گیری منطقی فرد خصوصا در شرایط خطرناک آب و هوایی بطور مستقیم تاثیر گذاشته و خطرآفرین باشد.

الکل می تواند با اثراتی که در سیستم مغزی – عصبی انسان می گذارد باعث اختلال در سیستم بینایی و شنوایی فرد شده و باعث بروز توهم هایی در فرد شود که در شرایط حساس کوهنورد که نیاز به هوشیاری کامل دارد می تواند بسیار خطرناک باشد.

الکل بعلت اثرات سوء آن روی سیستم مغزی – عصبی باعث کاهش تعداد تنفس و کاهش اکسیژن گیری در ارتفاع و تشدید ارتفاع زدگی در کوهنورد می شود در نتیجه مصرف الکل در ارتفاع و حتی در شب قبل از اجرای برنامه های کوهنوردی (در ارتفاع پایین) به هر دلیل و عنوان ممنوع است.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

 • قلاب کوهنوردی

  چگونه یک قلاب کوهنوردی بسازیم

  قلاب کوهنوردی یک سیستم ساخته شده از نقاط جداگانه است که به یکدیگر میپیوندند و یک نقطه ی مر…
 • آموزش کوهنوردی

  چگونه برای کوهنوردی آموزش ببینیم

  کوهنوردی چند روزه یا حتی فنی یک چالش بزرگی است که خاطرات مادام العمر ایجاد خواهد کرد. با ا…
 • نکات کوهنوردی ، اسپرتان ، کوهنوردی ، نکان مهم کوهنوردی

  نکات مهم کوهنوردی

  کوهنوردی برای افرادی که عاشق فعالیت بیرون از خونه هستن و همیشه میخواهند به تجربه های شان ا…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …