خانه آموزش لوازم کوهنوردی : کلاه ایمنی

لوازم کوهنوردی : کلاه ایمنی

2
0
1,214
لوازم کوهنوردی ، تجهیزات کوهنوردی ، کلاه ایمنی

کلاه ایمنی  خود را به صورت نادرست بر سر میگذارید ؟

کلاه  ایمنی یکی از مهمترین لوازم کوهنوردی است که برای محافظت از ما در برابر  ضربه طراحی شده است اما اگر از آن به طور نادرست استفاده کنید، نوع طراحی آن اصلا اهمیتی ندارد.

در این مطلب از اسپرتان  قصد داریم در خصوص کلاه ایمنی در کوهنوردی ، سنگنوردی و حفاظت در مقابل آسیب هایی که ممکن است به آن  وارد شده  و در نتیجه جان ما را در حین فعالیت ها به خطر بیندازد ،بپردازیم.با مطالعه دقیق این مطلب می توانید درک بهتری از ابعاد مختلف یک کلاه ایمنی سالم و قابل اطمینان پیدا کرده و باید ها و نباید های نگه داری و استفاده از آن را فرا بگیرید.

کلاه ایمنی کوه نوردی خود را اشتباه استفاده می کنید اگر…..

کلاه ایمنی یکی از وسایل مهم تجهیزات حفاظت فردی (PPE) بوده که به طور کلی جهت حفاظت بالای سر در مقابل ضربات و اثرات ناخواسته استفاده می شود.البته باید گفت بسیاری از کلاه های ایمنی امروزی، حفاظت گسترده ای را در اطراف ،جلو و پشت سر فراهم می کنند.به عنوان یک کوهنورد ،ما زمانی از اثرات محافظتی آن  در مقابل آسیب های احتمالی بهره خواهیم برد که آن را به درستی استفاده کنیم، آن را به خوبی بر روی سر قرار داده و متناسب با سر تنظیم کنیم.اگر شما هر یک از کار های زیر را انجام میدهید، باید گفت آن را اشتباه بر سر گذاشته اید و ایمن نیستید:

دور انداختن دستورالعمل ها و نخواندن آنها و عدم درک صحیح نحوه استفاده از آن ها

لوازم کوهنوردی ، تجهیزات کوهنوردی ، کلاه ایمنی

دستورالعمل هایی که برای نحوه استفاده از کلاه ایمنی ارائه می شوند،نحوه استفاده صحیح از آن و خطرات احتمالی استفاده را  شرح می دهند. این توضیحات باعث می شوند شما با قابلیت ها،امکانات ،طرز استفاده صحیح و ایمن و همینطور محدودیت های استفاده آشنا شوید.

باید بدانید هر گونه استفاده اضافی و خارج از دستورالعمل می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد

استفاده از کلاه ایمنی فرا تر از کوهنوردی و استفاده از آن در سایر ورزش های عمودی مشابه(ورزش هایی که مانند کوهنوردی صعود عمودی دارند)

از کلاه ایمنی  خود در فعالیت هایی که برای  آن  منظور طراحی نشده استفاده نکنید.استفاده از آن می تواند به طور چشمگیری از آسیب های سر جلو گیری کند  اما  اطمینانی برای حفاظت در مقابل همه ضربات نمیدهد.در یک ضربه بزرگ، برای جذب حداکثر مقدار انرژی ممکن است تغییر حالت داده و یا  گاهی ممکن است به شکستن آن منجر شود.نباید بیش از حد مجاز اعلام شده و استاندارد به آن ها فشار وارد شود و همینطور نباید برای هیچ منظوری جز فعالیتی که برای آن طراحی شده است استفاده شوند.

🔶 بیشتر بخوانید:۱۰نکته برای کوهنوردی

قبل از گذاشتن بر روی سر آن را مورد بازرسی قرار نمیدهید

قبل از هر استفاده، شرایط پوسته و خطوط را برای هر گونه ترک یا تغییر شکل در داخل یا خارج بررسی کنید. حضور برچسب ها می تواند عاملی محدود کننده بر میزان توانایی بازرسی های شما  برای یافتن شکستگی ها و یا تغییر شکل ها از کلاه ایمنی شود.قسمت باز و بسته شدن قفل زیر چانه را به جهت سالم بودن و عملکرد بازبینی کنید. در طول مدت زمان استفاده لازم است مرتبا از سالم بودن و عملکرد صحیح کلیه اجزا ،اطمینان حاصل کنید. توصیه می کنیم که حداقل هر ۱۲ ماه یکبار،یک بازرسی کامل و دقیق توسط یک فرد متخصص از کلاه ایمنی انجام شود.

فشار زیاد از حد آوردن

مراقب باشید تا بیش از اندازه بر روی کلاه ایمنی خود ضربه یا فشاری وارد نکنید،بر روی آن خود ننشینید،بیش از اندازه به طور محکم بسته بندی نکنید و آن را در معرض اشیای تیز و یا اره قرار ندهید

قرار دادن در معرض دمای زیاد

 کلاه ایمنی خود را  در معرض دمای بیش از ۱۲۲ درجه فارنهایت (۵۰ درجه سلسیوس)  که می تواند به وسیله قرار دادن کلاه ایمنی در خودرو و یا نور مستقیم خورشید ایجاد شود ،قرار ندهید.همینطور از قرار دادن در معرض دمای زیر منفی ۲۲ درجه فارنهایت (۳۰ درجه زیر صفر سلسیوس) اجتناب کنید

گذاشتن کلاه ایمنی بدون تنظیم صحیح بر روی سر،آن را به طور مناسب پوشش نمیدهد

لوازم کوهنوردی ، تجهیزات کوهنوردی ، کلاه ایمنی

 موقعیت قرار گیری بر روی سر را  را طوری تنظیم کنید تا جلو،عقب و هر دو طرف سرتان را  پوشش دهد.از سفت و محکم نبودن chinstrap اطمینان حاصل کنید.مطمئن شوید که نوار زیر کلاه در پایین ترین موقعیت خود تنظیم شده است تا بتوانید آن را در مقابل لغزش و یا تکان خوردن اطرف سرتان کنترل کنید و ثابت بماند.اگر قادر به تنظیم آن نیستید و یا در تنظیم کردن دچار مشکل است از آن استفاده نکنید و با کلاه های ایمنی دیگر با مدل های متعدد در اندازه های مختلف استفاده کنید

قرار دادن در معرض مواد شیماییی

 از اعمال کردن رنگ ها،حلال ها و چسب ها بر روی  کلاه ایمنی خود بپرهیزید .برخی از مواد شیمیایی به ویژه  حلال ها می توانند باعث آسیب جدیبه آن شود.چسب های آبکی می توانند ب مورد استفاده قرار بگیرند.

تعویض نکردن پس از اتمام مدت زمان مجاز استفاده

لوازم کوهنوردی ، تجهیزات کوهنوردی ، کلاه ایمنی

کلاه ایمنی کوهنوردی پس از سپری شدن ۱۰ سال از زمان استفاده بایدجایگزین شود.

چون در طی این زمان ،در معرض بار زیاد و یا سقوط از ارتفاع بوده است بنابرین بعد از ۱۰ سال استفاده مداوم در بازرسی ها رد می شود چرا که شما هیچ چیزی در خصوص تاریخچه مصرف این کلاه،نحوه استفاده در طی سال های گذشته،قابلیت اطمینان آن ندارید.بنابرین بر اساس استاندارد ها،تکنیک ها و یا عدم تطابق با سایر تجهیزات عمر آن پس از سپری شدن ۱۰ سال منسوخ می شود.کلاه ایمنی را پس از سپری شدن مدت زمان استاندارد خود، نابود کرده تا در آینده مورد استقاده قرار نگیرد.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

 • آمادگی برای کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ،

  آمادگی برای کوهنوردی

  زمانی در زندگی هر گردشگر فرا می رسد که به یک قله برفی نگاه می کند و با خود فکر می کند برای…
 • اصول سنگنوردی برای مبتدیان ، سنگ نوردی

  شروع سنگنوردی برای مبتدیان

  اگر به دنبال تناسب اندام ، سرگرمی و مقدار مناسب آدرنالین در بدن خود هستید، ورزش سنگنوردی ر…
 • لوازم کوهنوردی ، تجهیزات کوهنوردی ، کلاه ایمنی

  لوازم کوهنوردی : کلاه ایمنی

  کلاه ایمنی  خود را به صورت نادرست بر سر میگذارید ؟ کلاه  ایمنی یکی از مهمتر…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش

2 نظرات

 1. فائزه

  15می,2019 در 10:36

  بسیار عالی

  پاسخ

 2. […] لوازم کوهنوردی : کلاه ایمنی […]

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…