خانه پیشنهاد اسپرتان لیستی از لوازم ضروری همراه کوهنورد 

لیستی از لوازم ضروری همراه کوهنورد 

لوازم ضروری همراه کوهنورد ، اسپرتان ، کوهنورد

همراه داشتن لوازم ضروری همراه کوهنورد ویا در هر زمان که به سفرهای کوتاه یا گردش می روند ، یک عادت خوب است. درست است که در سفر معمولی شما فقط یکسری از آنها را همراه دارید ولیکن تا زمانیکه واقعا به این ده لوازم ضروری نیاز پیدا نکنید ارزش واقعی آن را نخواهید دانست .

فهرست ده لوازم ضروری همراه کوهنورد  اصلی در سال ۱۹۳۰ توسط سازمانی در سیاتل آمریکا برای صخره نوردی و ماجراجوئی در فضای باز که به مردم کمک می کرد تا خود را برای موقعیتهای ضروری در خارج از منزل و فضای باز آماده کنند تهیه شد.

در سال ۲۰۰۳، این گروه این لیست را به یک  رویکرد “سیستمی ”  به روزرسانی کردند تا لیستی از آیتمهای جداگانه در اختیار کوهنوردان و… قرار دهند  (به عنوان مثال، نقشه و قطب نما در حال حاضر در سیستم “مسیریابی یا ناویگیشن” قرار می گیرند).

لیست به روز شده ده لوازم ضروری همراه کوهنورد در رویکرد “سیستمی “

 • مسیریابی (نقشه و قطب نما)
 • محافظت در برابر اشعه خورشید(عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب)
 • عایق ها (لباس اضافی)
 • نور و روشنایی (چراغ جلو / چراغ قوه)
 • کمک های اولیه
 • آتش (کبریتهای ضد آب / فندک / شمع)
 • کیت تعمیر و ابزارآلات
 • تغذیه (مواد غذایی اضافی)
 • آب رسانی (آب اضافی)
 • پناهگاه اضطراری

در لیست زیر نیز ده لوازم ضروری کلاسیک را مشاهده می کنید :

 • نقشه
 • قطب نما
 • عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب
 • لباس اضافی
 • چراغ قوه / چراغ قوه
 • کمکهای اولیه
 • روشن کننده اتش
 • کبریت
 • چاقو
 • غذای اضافی

🔶 بیشتر بخوانید : نکات مهم کوهنوردی : تغذیه در کوهنوردی – خوردن و آشامیدن

در ادامه به توضیح هر یک  از لوازم ضروری همراه کوهنورد در لیست سیستمی می پردازیم :

مسیریابی

در حال حاضر نقشه و قطب نما به عنوان ۲ جزء یک سیستم مسیریابی در نظر گرفته می شود. ارتفاع سنج مچی  به  GPS اضافه شده و می توانید ببینید که چگونه رویکرد سیستمی نسبت به ده چیز ضروری به راحتی بیش از ۱۰ مورد خاص را شامل می شود.

در مسافرتهای طولانی نقشه توپوگرافی باید همراه شما باشد بدین ترتیب گم کردن مسیر و رد پا غیر ممکن خواهد بود.

چنانچه در حومه شهر گم شوید، قطب نما، همراه با دانش نقشه خوانی، ابزار حیاتی محصوب میگردد . با وجود گیرنده های GPS  که دارای تکنولوژی بالایی هستند ولیکن بخاطر مواردی همچون عدم شارژ باطری و قطع ناگهانی ارتباط با GPS مبدا ،کماکان  قطب نما ابزاری قابل اعتمادتر است و حتما در کنار GPS ، قطب نما را نیز همراه داشته باشید .

توجه: قطب نما مجهز به یک آینه است که برای ساطع کردن نور خورشید به هلکوپتر و یا تیم نجات در زمان اضطراری استفاده می شود.

ارتفاع سنج نیز ابزار فوق العاده ای برای تعیین مسیر به حساب می آید.  با استفاده از یک سنسور فشار سنج برای اندازه گیری فشار هوا و برآورد تقریبی ارتفاع شما، اطلاعاتی به شما می دهد که کمک می کند مسیرتان را یافته و محل خود را در نقشه پیدا کنید.

محافظت در برابر اشعه خورشید

همراه داشتن عینک آفتابی از لوازم ضروری است و اگر شما در حال برنامه ریزی سفر طولانی در برف یا یخ هستید، به عینک های آفتابی با شیشه سیاه تر احتیاج دارد.  اشعه UVB، اشعه ای است که پوست شما را سوزانده  و باعث پیشرفت آب مروارید چشم می شود.

همچنین در انتخاب کرم های ضد آفتاب، به توصیه کارشناسان بهداشت توجه نمایید .

کرم ضد آفتابی که توصیه میشود  شامل :

عامل حفاظتی (SPF) حداقل ۱۵ را داشته باشد ، هر چند SPF 30 برای فعالیت در فضای باز طولانی تر توصیه می شود و همچنین کرم هایی که  مانع اشعه های UVA و UVB  میشود.

بسته به عوامل بسیاری (زمان روز، عرق و دیگر موارد)، باید هر ۲ ساعت یکبار آن را  تجدید کنید و همچنین از محافظهای لب SPF دار نیز غافل نشوید.

توصیه میکنم از لباس های  محافظ در برابر نور خورشید که وزنی  سبک و از الیاف مصنوعی با عامل محافظ  از اشعه ماوراء بنفش (UPF) تهیه گردیده همراه داشته باشید .

توصیه مهم : در شرایط آفتابی برای صورت، گردن و دست خود حتما از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید .

عایق ها

در برنامه های کوهنوردی ، طبیعتگردی ،  شرایط می تواند به طور ناگهانی مرطوب، بادی و یا سرد شود پس داشتن پوشش دیگری که شما را طولانی مدت از معرض این عوامل حفظ کند کاری هوشمندانه است.

نویسندگان کتاب کوهنوردی این استراتژی را پیشنهاد می کنند: “لباس اضافی باید متناسب فصل انتخاب شوند. این سوال را از خود بپرسید: تحت شرایط بسیار بد که در سفر با آن روبرو می شوید چه چیزی برای زنده ماندن لازم دارید؟

گزینه های رایج شامل یک دست لباس زیر (بالا و پایین)، کلاه ضد آب  یا کلاه اسکی، جوراب های اضافی و یک ژاکت از الیاف مصنوعی یا جلیقه.

چراغ پیشانی

این نوع چراغ و یا روشنایی  به عنوان بهترین منبع نور برای بیرون می باشد زیرا دستها آزاد بوده و بسیار کوچک و سبک و طول عمر باتری آنها نیز زیاد است.بسیاری از این چراغ های حالت درخشنده ای داشته که در موقعیتهای اضطراری بسیار گزینه خوبی است و این نوع چراغها وقتی در حالت درخشندگی می باشد طول عمر باتری آن بسیار زیاد است.چراغ قوه و چراغ توری ها نیز با ارزش می باشند. برخی چراغ قوه ها پرتو های بسیار قدرتمند و قوی دارند که در شرایط اضطراری برای ارسال سیگنال به کار می آیند.

توصیه مهم : همیشه باتری اضافه داشته باشید. هر عضوی از گروه باید چراغ قوه خود را داشته باشد.

وسایل کمک های اولیه

کیت های کمکهای اولیه آماده براساس حدسیات می باشد از اینرو بسیاری این کیت ها را براساس نیازهای شخصی خود آماده سازی کنید. هر ستی باید شامل داروی رفع تاول، چسب بانداژ در سایز های مختلف، چندین گاز استریل، چسب زخم بندی، پماد ضد عفونی ، داروهای مسکن ، قلم و کاغذ و دستکش باشد.

مدت زمان سفر و تعداد افرادی که در گروه می باشد بر محتویات این ست کمکهای اولیه تاثیر دارد. همچنین داشتن یکسری راهنما های پزشکی برای زمانهای اورژانسی نیز ایده خوبی است .

آتش

کبریتهای که برای سفر انتخاب می شوند باید از نوع ضد آب بوده و یا باید در پوشش ضدآب نگهداری شوند.سعی کنید  تعداد زیادی از آنها را داشته و حتما آنان را خشک نگه دارید. نوع بسته بندی کبریتها  که بسیار نازک می باشد برای استفاده در محیط بیرون  قابل اطمینان نیست. توصیه میکنیم در کنار کبریت فندک نیزهمراه داشته باشید ولیکن حتما قبل از هر برنامه یا سفر آنرا از نظر سطح گاز و یا مایع آتش زا و همچنین سیستم جرقه زن آزمایش کنید .حداقل سیستم جرقه زن را ۵ بار آزمایش نمایید .لوازم ضروری همراه کوهنورد 

چراغ قوه های مکانیکی دستی وجود دارد که میتوانید همیشه چند عدد کبریت در پشت آنها نگهداری کنید .

آتش زنه ، همانطور که از نامش بر می آید، ماده ای است که به شما کمک می کند تا بتوانید با کمک آن آتش درست کنید. بهترین آتش زنه سریعا آتش گرفته و گرمای خوبی را کمتر از چند ثانیه به شما می دهد. که بهترین اتش زنه ها پارچه های خشک در داخل یک کیسه پلاستیکی؛ شمع ها؛ خمیر بتونه ، خار و خاشاک (خوشه های چوب خرد شده در رزین خیس شده) می باشد.

کیت تعمیر و ابزار

چاقوها  یا ابزارهای چند کاره برای تعمیر ، تهیه غذا، کمک های اولیه، تهیه غذا یا سایر نیازهای اضطراری مفید است. یک چاقو (اگرچه بعضی از مردم آن را یک ابزار لوکس می دانند) باید حداقل ۱ تیغه بازشو، ۱ یا ۲ پیچ گوشتی صاف، یک دربازکن  یک جفت قیچی باشد. ابزار پیچیده تری که نیاز دارد (مثلا، چنانچه یک گروه بی تجربه را هدایت می کنید)، باید گزینه های بیشتری از چاقو یا ابزار را بخواهید.در صورتی که تشک بادی دارید، کیت تعمیر آن را نیز بردارید.

تغذیه (مواد غذایی اضافی)

همیشه حداقل یک روز غذای اضافه داشته باشد. می تواند غذاهای فریزری باشد و حتی بهتر است که مواد غذایی خام داشته باشید تا مدت زمانی طولانی تری بتوانید ذخیره نماید: نوشیدنیهای با انرژی زیاد، آجیل، میوه های خشک شده.

فرایند هضم غذا کمک می کند تا بدن شما گرم بماند بنابر این در یک شب سرد هوشمندانه است قبل از رفتن به رختخواب یک وعده غذا بخورید.

آب رسانی  (آب اضافی)

کوهنوردان همیشه حداقل یک بطری آب و یک مخزن آب قابل حمل را با خود دارند. همچنین باید بعضی از وسایل مخصوص تصفیه آب با خود داشته باشید، حال یا یک فیلتر یا تصفیه کننده یا مواد شیمیایی تصفیه کننده باشد.

هنگامی که سفر طولانی در پیش داریم از نقشه استفاده کرده و منابع آب احتمالی را پیدا کنید. سعی کنید حداقل منابع آب مشخص را قبل اینکه بدنبال منابع آب غیرقابل پیش بینی باشید مجددا ذخیره کنید.لوازم ضروری همراه کوهنورد 

🔶 بیشتر بخوانید : وظایف سرپرست در یک برنامه کوهنوردی

پناهگاه اضطراری

پناهگاه یک جزء جدید از ده چیز ضروری به روز شده می باشد و در این بروز رسانی مسافران را مورد هدف قرار داده است. (مسافرانی که شب در بیابان می مانند با خود چادر داشته باشند ) . اگر در بیرون از شهر زخمی شده باشید، داشتن چادر بهتر از آن است که بیرون و در فضای باز در زیر باد و باران بمانید. گزینه های شامل یک کیسه خواب، پتو اضطراری ( بسته بسیار کوچک و سبک باشد) و حتی همراه داشتن  یک کیسه زباله بزرگ نیز ضروریست.

فراتر از این ده مورد ضروری که بایستی همراه داشته باشید مواردی دیگر نیز وجود دارد که ترجیح میدهیم آنان را نیز در قالب یک لیست معرفی کنیم :

دافع حشرات: بهترین گزینه برای شما شامل : لوسیون و اسپری دفع کننده حشرات حاوی DEET یا پیکاریدین و / یا لباس هایی است که دارای پرمترین می باشند.

سوت: برای  کمک خواستن است ، بهتر از تارهای صوتی شما کار می کند.

تبر یخ شکن : برای عبور از میدان های برف.

چراغ اکتشافی شخصی -PLB :  PLB  به امدادگران کمک می کند تا شما را در شرایط اضطراری پیدا کنند.

دستگاه ارتباطی: رادیو دو طرفه، یک تلفن همراه یا یک تلفن ماهواره ای در شرایطی میتواند کمک کند .

آینه : همانطور که قبلا ذکر شد، برخی از قطب نما ها دارای آینه می باشند. اگر قطب نما شما ندارد آینه کوچکی با خود داشته باشید تا در مواقع اضطراری بتوانید سیگنال نوری فرستاده و خود را نجات دهید.

اطلاعات : داشتن یکسری اقلام با خود بدون اینکه بدانید چطور از آنها استفاده کنید فایده ای ندارد. به گفته یک امدادگر، ” مردم در مورد این ده چیز ضروری صحبت می کنند ولی مهمترین آنها اطلاعاتی است که از این لوازم ضروری دارند که باید در مغز خود ذخیره نمایند.”

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان 

 • لوازم ضروری همراه کوهنورد ، اسپرتان ، کوهنورد

  لیستی از لوازم ضروری همراه کوهنورد 

  همراه داشتن لوازم ضروری همراه کوهنورد ویا در هر زمان که به سفرهای کوتاه یا گردش می روند ، …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • استفاده از قطب نما ، قسمتهای قطب نما ، گرا گرفتن ، خط شاخص قطب نما ،

  نحوه استفاده از قطب نما

  پیدا کردن اردوگاه، یک منظره دیدنی و یا راه بازگشتتان از بیابان، همیشه کار ساده ای نخواهد ب…
 • زین دوچرخه ، نوع زین دوچرخه ، تنظیم زین دوچرخه ، پایه زین دوچرخه ، جنس زین دوچرخه ،

  نحوه ی انتخاب زین دوچرخه

  اگر در فکر تعویض صندلی دوچرخه خود ( که معمولا به آن زین گفته می شود ) هستید، احتمالا به خا…
 • نصب چادر طبیعت گردی و کمپینگ

  فیلم نحوه نصب چادر طبیعت کردی و کمپینگ

  در این ویدئواز اسپرتان تلاش داریم تا شما را با نحوه نصب چادر طبیعت گردی و کمپینگ آشنا کنیم…
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در پیشنهاد اسپرتان

بررسی کنید

نحوه استفاده از قطب نما

پیدا کردن اردوگاه، یک منظره دیدنی و یا راه بازگشتتان از بیابان، همیشه کار ساده ای نخواهد ب…