خانه آموزش از لباس کوهنوردی و طبیعت گردی بیشتر بدانید

از لباس کوهنوردی و طبیعت گردی بیشتر بدانید

2
1
1,523
لباس کوهنوردی

فرقی نمی کند بخواهید دو روز آخر هفته را صرف کوهنوردی کنید یا دو هفته در مسیرهای کوهنوردی، دست به ماجراجویی و کوهنوردی بزنید ، چون در هر صورت اساس لباس هایی که نیاز دارید،با کمی تغییر به جهت آب و هوا و شرایط محیطی خاص هر منطقه، یکسان است. با این مطلب از اسپرتان با ما همراه باشین .

کلید اصلی، لایه های لباسی است که می پوشید. در این صورت، وقتی بدن شما شروع به عرق کردن کند می توانید یک بالاپوش را دربیارید یا هر وقت که احساس سرما کردید، یک لباس دیگر بپوشید. در رابطه با مورد آخر، توجه شما را به سخن متخصصین جلب می کنم: گرم ماندن راحت تر از گرم شدن است.

برای درک سریع این مطلب این فیلم کوتاه رو نگاه کنید .

طبق این چهارچوب، احتمالا انتخاب های فردی شما در پوشیدن لباس براساس ترکیب عوامل زیر خواهد بود که البته امکان کمی تغییر وجود دارد:

 • قابلیت: ویژگی هایی که باید در نظر بگیرید شامل پارچه هایی می شود که رطوبت را جذب می کنند،سریع خشک می شوند،دربرابر خورشید از شما محافظت می کنند،ضد میکروب هستند،قابلیت دفع مگس،پشه و حشرات موذی دیگر را دارند. همچنین توجه داشته باشید که جیب،زیپ،کلاه،منافذ و سایر جزئیات لباس چه تاثیری در عملکرد آن دارد.
 • وزن دربرابر راحتی: برخی به خاطر سبک ماندن از راحتی لباس هایی که لایه لایه پوشیده می شود غافل می مانند در حالی که دیگران به جای وزن اضافه به سراغ گزینه ی راحتی هنگام سفر می روند.

مبانی پارچه

لباس کوهنوردی
لباس کوهنوردی

در این جا اشاره ی سریعی به منابع اولیه ی پارچه ها شده که می توانید برای انتخاب لایه های لباس از آن استفاده کنید:

پشم: قبلا پشم به این بدنام بود که باعث خارش می شود ولی حالا بسیار محبوب است. پشم مرینوس که دارای بافت ریزی است، خارش نمی آورد، به صورت طبیعی رطوبت را جذب می کند و منافذ کافی دارد، به نسبت سریع خشک می شود و زود بو نمی گیرد. پشم برای جوراب،کلاه،تی شرت و لایه های اولیه بسیار مناسب است. به رغم تمام این مزایا، برخی از پشم دوری می کنند زیرا حس می کنند پوستشان به آن حساس است و هزینه ی آن بالاست.

پلی استر/نایلون: معمولااین مواد مرکب مصنوعی بسیار سریع خشک می شود و بادوام هستد. همچنین برای استفاده در شلوار و پیراهن بسیار عالی است. بعضی فکر می کنند که مواد مرکب مصنوعی چسبنده اند و نسبت به پارچه های طبیعی سریع تر بو می گیرند.

ابریشم: از آن جایی که ابریشم کندتر از مواد مصنوعی رطوبت را از پوست می گیرد، تنها برای فعالیت در آب و هوای نسبتا خنک مناسب است. ابریشم “فرآوری شده” به روش شیمیایی به گونه ای اصلاح شده تا میزان جذب پارچه بالا برود. ابریشم لایه ای لطیف و تجملی است که وزن زیادی ندارد اما مستعد این است که زود بو بگیرد و نسبت به ساییدگی و نور خورشید حساس است.

نخ پنبه: این گفته  کوهنوردان حرفه ای که “نخ پنبه کشنده است” بی دلیل نیست. با این که این پارچه گزینه ی راحتی برای گشت زدن است ولی برای انجام فعالیت های حرفه ای باید از آن بپرهیزید. نخ پنبه خیلی خوب رطوبت را از پوست دور نمی کند،دیر خشک می شود و عایق ضعیفی است. به ویژه مهم است که به عنوان لایه ی اول یا جوراب از پشم یا مواد مصنوعی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : انواع پوشاک کوهنوردی

لایه های اولیه

لباس کوهنوردی

لایه ی اول از این نظر مهم است که رطوبت را کنترل می کند و هوای گرم را نزدیک بدن نگه می دارد. از پارچه ای که رطوبت را جذب می کند مانند پلی استر و پشم مرینوس ریزبافت استفاده کنید تا پوست خشک بماند و گرم و راحت باشید. پشم نسبت به پارچه ی مصنوعی که حالت صیقلی دارد، جایگزین گرم و نرم تری است به همین دلیل برای هواهای سرد مناسب تر است.

لباس زیر: انتخاب لباس زیر برای سفرهای کوهنوردی به دلخواه است: بعضی از مردان ترجیح می دهند که باکسر بپوشند و بعضی زنان شورتی که بلند باشد را ترجیح می دهند. برخی زنان لباس زیر پشمی می پوشند،درحالی که برخی دیگر به سراغ لباس زیرهای نایلون و بافت اسپندکس می روند. بعضی کوهنوردان ترجیح می دهند که اصلا لباس زیر نپوشند. اگر از جمله افرادی هستید که لباس زیر می پوشید، حتما حواستان باشد که خیلی تنگ و از جنس نخ پنبه نباشد زیرا نخ پنبه به محض خیس شدن دیر خشک می شود و مشکلاتی نظیر ساییدپی و عفونت ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید : نکاتی که در کوهنوردی زنان تاثیر‎گذار است

به عنوان یک قانون کلی درنظر داشته باشید که: دو یا سه جفت لباس زیر به همراه داشته باشید و هر زمان که احساس کردید لازم است، یک جفت از آن را بشویید.

سوتین: سوتین ورزشی که هیچ گیره ای ندارد انتخاب کنید. ممکن است قسمت های فلزی یا پلاستیکی وارد پوست شما شود. سعی کنید یک سوتین اضافه یا یک زیرپوش بسیار سبک به همراه داشته باشید تا در فاصله ی خشک شدن یک سوتین از آن استفاده کنید.

زیرپوش/تاپ: تاپ سبک همه کاره، قابلیت های زیادی دارد: به گرمای بدن کمک می کند، نسبت به تی شرت سبک تر است و برای استفاده هنگام شب های گرم گزینه ی مناسبی است. ممکن است تاپ از ابریشم،پشم یا مواد مصنوعی درست شود.

لایه های بالا و پایین: این لباس ها که به آن ها لباس زیر بلند گفته می شود و در اندازه و وزن های مختلف وجود دارند، از جمله ملزومات کوهنوردی در هوای خنک یا سرد هستند. شما می توانید از بین لباس یقه گرد یا زیپ دار یک کدام را انتخاب کنید که به خاطر قابلیت هواکش هردو گزینه ی خوبی هستند. لایه های زیرین چند قابلیت دارند: می توانید در روزهای بارانی،سرد یا پرباد زیر شلوار و لباس بارانی با این لباس ها کوهنوردی کنید، موقع رسیدن به اردوگاه آن را بپوشید و یک جفت تمیز هم برای خواب نگه دارید.

پیراهن ، شلوار و شلوراک

لباس کوهنوردی

بیشتر بخوانید : نکات مهم پیاده روی در هوای گرم

درمجموع،یک یا دو تی شرت،یک لباس آستین بلند و یک جفت شلوار سبک ولی بادوام همراه داشته باشید. به همراه داشتن یک جفت شلوارک بسیار سبک مخصوص دویدن به منزله ی یک نعمت در روزهای گرم است: همچنین می توانید با این شلوارک شنا کنید یا هنگام شستشو و خشک شدن شلوار خود از آن استفاده نمایید.

تی شرت: باز هم به سراغ پشم یا مواد مصنوعی بروید. یک نکته ی مهم این است که دو تی شرت همراه داشته باشید:یکی برای کوهنوردی و یک تی شرت تمیز برای استفاده هنگام خواب.

لباس آستین بلند: اینجاست که محیط و مزایای ویژه ی هر پارچه مطرح می شود. برای مثال، اگر در فضای آفتابی جنوب غرب کوهنوردی می کنید، حتما باید یک لباس آستین بلند همراه داشته باشید (بسیاری از این لباس ها یقه اسکی هم هستند). اگر در جنگل های شمال شرق سفر می کنید، به همراه لباس آستین بلند، شلوار بلند هم داشته باشید تا از حمله ی پشه،حشرات گزنده،پشه های سیاه و غیره در امان بمانید.

شلوار شش جیب: این شلوار برای عبور از رودخانه و استفاده در هوای گرم مناسب است. در این صورت می توانید سریع شلوار را به شلوارک تبدیل کنید اما سر هم کردن دوباره ی آن زحمت آفرین است. به علاوه، برخی باور دارند که زیپ این شلوار پوستشان را اذیت می کند. شلوارهایی که با یک دکمه بالای ساق یا زانو بالا زده می شوند،محبوبیت زیادی دارند.

شلوار یوگا/جذب: این شلوار گزینه ی راحتی برای اردوگاه است. با این که این شلوار کش می آید و برای کوهنوردی راحت است ولی اگر مسیر شما پر از صخره باشد، گزینه ی خوبی نیست: زیرا به اندازه ی شلوارهای نایلونی مقاوم نیست (لباس های تنگ دربرابر حشرات نیز محافظ خوبی نیستند).

دامن یا پیراهن کوهنوردی: بیشتر پیراهن ها گشاد هستند و دامن ها یک لایه ی داخلی دارند. اگر به همراه دامن شلوار یوگا بپوشید، در هوای خنک گرم می مانید.

پوشش میانی

لباس کوهنوردی

اینجاست که مسئله مربوط به گرم ماندن بدن می شود. معمولا توصیه می شود که دو دست تاپ پشمی سبک که تا بالای گردن می آید ولی بسته به نیاز سفر می توان آن را تنظیم کرد، همراه داشته باشید.

تاپ پشمی: این تاپ از بین همه ی لباس ها کاربرد بیشتری دارد. شما می توانید در روزهای خنک، هنگام کوهنوردی یا خواب، از این لباس استفاده کنید. در شب های گرم، که برای خواب احتیاجی به پوشیدن تاپ پشمی ندارید، می تواند بالشت نرمی برای شما شود. حتی اگر تمام روز با تی شرت کوهنوردی کرده باشید، با پایین رفتن خورشید، پوشیدن لباس پشمی حس خوبی به شما می دهد. برای حفظ جا، تاپی را انتخاب کنید که جیب نداشته باشد.

ژاکت یا جلیقه ی روپوش و پف دار: بسته به وضعیت هوا، شاید لازم باشد یک ژاکت اضافی برای هوای سرد یا برفی داشته باشید. اگر قرار است هوا ملایم تر باشد، جلیقه،ژاکت سبک یا روپوش پف دار همراه داشته باشید. بسیار خوب است اگر برای هرگونه افت دمای ناگهانی آماده باشید. همه ی این لباس ها باید به گونه ای در کوله جا بگیرد که فضای زیادی اشغال نکند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ی ما درمورد نحوه ی انتخاب بالاپوش ها را ببینید.

کاپشن: گزینه ی سوم ژاکت کاپشن مانند است. معمولا این لباس ها دربرابر باران مقاوم هستند (ولی ضدآب نیستند)،ممکن است مانع از باد شوند و یا یک آستر پشمی برای حفظ گرما داشته باشند. البته باز هم باید یک بارانی مقاوم همراه داشته باشید تا در هوای طوفانی خیس نشوید و این کاپشن ها فضای زیادی اشغال می کنند.

بیشتر بخوانید : نکات مهم کوهنوردی

بارانی و شلوار

کاپشن ضد آب
لباس کوهنوردی

ابرهای سیاه را می بینید؟ حتما از این که کاپشن محکم همراه دارید خوشحالید. بارانی و شلواری را انتخاب کنید که ضدآب باشد و منافذ کافی داشته باشد زیرا در این صورت برای سفر و کوهنوردی راحت است. یادتان باشد: کلید دوری از هیپوترمی، خشک ماندن است.

همچنین ژاکتی انتخاب کنید که جیب های آن جمع شونده استو کلاهش تنظیم می شود تا هنگام کوهنوردی دید شما مختل نشود.با پوشیدن شلوارهایی که زیپ سرتاسری دارد،می توانید با وجود داشتن پوتین خیلی راحت و سریع شلوار را در بیاورید و بپوشید. به دنبال شلوارهایی باشید که کمر آن قابل تنظیم است و جیب دارد.

نکته: حتی در روزهای آفتابی،برخی افراد کاپشن محکم می پوشند تا از باد و سرما در امان بمانند. بعضی کوهنوردان هم براین باورند که تنها پوششی که مانع از گزش پشه می شود، بارانی است.

بیشتر بخوانید :  ۵ نکته برای آموزش کوهنوردی و ورزش

لوازم یدکی

کلاه
لباس کوهنوردی

راحت بودن پا،سر و دستان هنگام کوهنوردی بسیار حیاتی است.

جوراب: یکی از مهم ترین آیتم های کوهنوردی، جوراب است. درصورت امکان، قبل از سفر انواع مختلف جوراب ها را امتحان کنید تا بدانید کدام یک برای پوتین یا کفشی که می پوشید مناسب است. ترکیبی از پشم و مواد مصنوعی برای بسیاری از افراد جواب می دهد به خصوص افرادی که پوتین می پوشند. بسیاری دوست دارند زیر یک جوراب کلفت، یک جفت جوراب نازک به پا کنند. اگر با کتانی به کوهنوردی می روید، بهتر است جوراب سبک بپوشید.

نکته ای درمورد جوراب: زمانی که برای ناهار توقف می کنید، پوتین و جوراب خود را در بیاورید و بگذارید جوراب ها در آفتاب خشک شود. درصورت وجود رودخانه، پای خود را در آن بگذارید و اجازه دهید پاها نیز خشک شود. بعد از سپری شدن اردو نیز همین کار را انجام دهید تا موقع خواب پا و جوراب های تمیزی داشته باشید.

کلاه: دو نوع کلاه به همراه داشته باشید:یکی برای محافظت در برابر خورشید،یکی برای گرم ماندن. اگر در بیابان هستید، به سراغ کلاه لبه دار بروید. می توانید برای کلاه گرم، از پشم یا مواد مصنوعی استفاده کنید که خوابیدن با آن ها راحت است.

بیشتر بخوانید : لوازم کوهنوردی : کلاه ایمنی

دستکش برای حفظ گرما: تا زمانی که هوا نسبتا معتدل باشد،می توانید از دستکش سه فصل استفاده کنید که لایه ی بیرونی آن لطیف است و دربرابر رطوبت ملایم مقاومت دارد و لایه ی داخلی و پشمی آن کمی گرما به دستان شما می بخشد.

دستکش برای روزهای آفتابی: حتی باید از دستان خود نیز دربرابر اشعه ی فرابنفش خورشید محافظت کنیم پس هنگام سفر در کویر، از دستکش هایی که مانع از نفوذ خورشید می شود استفاده کنید. ممکن است این دستکش ها روی انگشتان را بپوشد یا نپوشد و می توانید در فروشگاه های کوهنوردی یا لباس های مخصوص قایق رانی آن را تهیه کنید.

سایر لوازم جانبی: دستمال نخی (بالاخره نخ به کار اومد!) یا یقه اسکی پلی استر به دلایل زیادی مفید واقع می شود. مثلا می توانید دستمال را روی سر ببندید تا مو داخل چشمتان نرود یا دور گردن تا از خورشید در امان بمانید (یا مثلا یقه اسکی باعث گرم شدن شما می شود).

بیشتر بخوانید : اینفوگرافی لوازم ضروری همراه کوهنوردی و طبیعت گردی

فرقی نمی کند سفر شما چقدر طولانی باشد،درهرصورت لباس های شما کثیف و بدبو می شود و شما دلتان نمی خواهد با این لباس ها بخوابید. یک راه برای دوری از این مشکل این است که تی شرت و لباس زیر تمیز به همراه داشته باشید و برای خواب از آن استفاده کنید. آخرین قدم، داشتن یک جفت جوراب سبک اضافی است.

چطور در سفر لباستان را تمیز کنید

جوراب کوهنوردی
لباس کوهنوردی

روشی که از همه بیشتر سازگار با طبیعت است این است که لباستان را در آب بشویید. لباستان را در رودخانه ی خروشان فرو ببرید یا روی سنگ های دریاچه بسابید آن وقت از جرم هایی که خارج می شود شگفت زده می شوید.

اگر مجبور به شستن لباس هستید و سینک یا سطل (یا حتی قابلمه) به همراه دارید، ۱۰۰ یارد دورتر از سرچشمه آب را در سطل ببرید تا لباس را با کمی صابون بشویید. لباس های خیستان را زیر آفتاب پهن یا آویزان کنید تا خشک شود.

بیشتر بخوانید : آموزش بهداشت فردی در کوه

نکته: یک حوله ی چندکاره همراه داشته باشید. بعد از شستن یک لباس،آن را در حوله بپیچید و سپس محکم بچلانید. این کار باعث می شود لباس سریع تر خشک شود. اگر لباس تا زمان خواب کامل خشک نشد و ممکن است روی آن شبنم بشیند، آن را همراه خود داخل کیسه خواب ببرید. حرارت بدنتان باعث خشک شدن لباس می شود.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش

2 نظرات

 1. essi

  13نوامبر,2020 در 01:14

  سلام.تفاوت کورتگس و شیلد رو توضیح بدین.ممنون

  پاسخ

 2. niloofar

  30سپتامبر,2020 در 11:14

  مرسی اطلاعات خوبی بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…