خانه آموزش آموزش در سلامت علائم و نشانه های یخ زدگی اندام ها

علائم و نشانه های یخ زدگی اندام ها

سرمازدگی ، یخ زدگی اندام ها، اسپرتان ، کوهنوردی

روزهای گذشته شاهد بارش هایی در ارتفاعات کشورمان بودیم و دمای هوای قله دماوند تا ۳۷ درجه سانتی گراد زیر صفر رسید. در چنین شرایطی همه عوامل آماده یخ زدگی و سرمازدگی اندام ها و هایپوترمی است.

در این مطلب از اسپرتان  با آموزش و شناخت صحیح عوامل موثر بیماری ها همچون یخ زدگی اندام ها از بروز صدمات جدی در کوهنوردی جلوگیری کنیم:

علائم عضو سرمازده:

پوست موضع سرمازده سفید و کرخت می شود، در چنین شرایطی شاید فرد متوجه نباشد که چه اتفاقی افتاده است.

معمولا در ابتدا درد سوزشی به طور موضعی و تدریجی ایجاد می شود، البته اگر سرما شدید باشد ممکن است این علامت ایجاد نگردد، چرا که تمام حس موضع از بین رفته و بافت کاملا یخ زده است.

درمان فرد سرمازده  :

– به هر صورت ممکن سعی کنید از تماس بیشتر با سرما در امان باشید. قسمت سرما زده توسط گرمای بقیه ی قسمت های بدن گرم شود. دست گرم را می توان روی گونه یا بینی سرما زده قرار داد، دست سرما زده را می توان زیر بغل یا روی پوست شکم گذاشت. در شرایط بحرانی در محیطی امن پای سرمازده را می توان روی پوست شکم همنورد خود قرار داد.

– هرگز از برف برای ماساژ پوست و بافت یخزده و سرمازده استفاده نشود.

– عضو سرما زده را نباید روی آتش و یا هر حرارت مصنوعی گرفت، زیرا حس پوست به علت سرمازدگی مختل شده است و بنابر این احتمال سوختگی و صدما بیشتر بافتی وجود دارد.

🔶 بیشتر بخوانید: نکات ایمنی در کوهنوردی و طبیعت گردی

سرپرست تیم یا مسئول گروه:

– فرد سرما زده را هر چه سریعتر به یک محل دور از سرما و باد (چادر یا پناهگاه) منتقل کند. اگر مطمئن نیستید که بتوانید از محیط سرما خارج و دور شوید، پاهای سرمازده را گرم نکنید زیرا با پای سرمازده بدون احتمال آسیب بیشتر می توان برای مدتی کوهپیمایی کرد، ولی اگر پاها گرم شوند، درد شدیدی ایجاد می شود و راه رفتن را بسیار مشکل می شود.

ضمنا بافتی که یکبار یخ زده و گرم شود و در اثر بی احتیاطی دوباره یخ بزند آسیب بافتی به عضو بسیار بیشتر خواهد بود. در پناهگاه برای درمان سرمازدگی موضعی از آب گرم (۴۰ درجه سانتی گراد) می توان استفاده کرد.

سرمازدگی ، یخ زدگی اندام ها، اسپرتان ، کوهنوردی

عوارض

اگر بعد از چند ساعت یا چند روز، در محل سرمازده تاول ایجاد شد، از دستکاری آن خودداری شود. در این هنگام فقط میتوانید با سرنگ استریل مایع تاول ها را تخلیه کنید. زیرا پوست سطح تاول بهترین مانع در راه عفونت است.

عارضه طولانی مدت سرمازدگی، حساسیت شدید پوست آن قسمت به سرما، تعریق و دردهای سوزشی است.

گردآوری : اسپرتان

  • سرمازدگی ، یخ زدگی اندام ها، اسپرتان ، کوهنوردی

    علائم و نشانه های یخ زدگی اندام ها

    روزهای گذشته شاهد بارش هایی در ارتفاعات کشورمان بودیم و دمای هوای قله دماوند تا ۳۷ درجه سا…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…