خانه آموزش آموزش در ورزش ریزش بهمن و خطرات احتمالی قسمت اول : مبانی

ریزش بهمن و خطرات احتمالی قسمت اول : مبانی

ریزش بهمن

قصد داریم در سری مقالاتی در خصوص ریزش بهمن در کوهستان و نحوه عملکرد در هنگام وقوع و خیلی مطالب دیگر در اسپرتان  به خطر احتمالی در زمستان بپردازیم . پس با ما همراه باشید .

کلید واژه : ریزش بهمن

بهمن برای خیلی از ما حائز اهمیت نیست ، مگر اینکه فردی آسیب ببیند یا حتی کشته شود.

 هر زمانی که به اسنوبرد سواری،  اسکی ، قدم زدن یا حتی به کوهنوردی می روید، سعی کنید تمام موارد مربوط به  ریزش بهمن را فرا گیرید.

واقعیت غم انگیز این است که بیشتر مردم خودشان با حرکت در دامنه های نا امن باعث گیر افتادن در بهمن میشوند. قربانی های بهمن افراد ورزشکاری هستند اما آنها اطلاعات و یا مهارت کافی برای مواجه شدن با بهمن را ندارند.

ریزش بهمن

خطرات احتمالی از ریزش بهمن

بهمن می تواند با سرعت ۱۲۰ مایل در ساعت حرکت کند،  نیرویی که به راحتی شما را بین درختان و سنگ ها می برد ، به صخره ها می کشاند و در نهایت شما در تجهیزات اسکی و اسنوبرد خودتان گرفتار می شوید. تقریباً یک سوم مرگ و میرهای بهمن ناشی از زخم ها و آسیب های ایجاد شده است.  وزن بهمن به حدی کافی است تا هوا رو از ریه های شما به بیرون بکشد.اگر هم از ضربات نجات پیدا کردید پس باید خودتان را برای مواجه شدن با توده های برفی که کل بدنتان را پوشانده ، آماده کنید.

قبل از استقرار برف اگر قادر به ایجاد یک فضای تنفسی هستید، این فرصت مناسب برای زنده ماندنتان را از دست ندهید . تمام افراد گروه تان از چگونگی استفاده از فرستنده‌های رادیویی باخبرند. خب اینجا زمان حرف اول را می‌زند. اکثر مردم بیش از ۳۰ دقیقه زیر برف دوام نمی آورند.

“حدود ۷۰  درصد از تلفات بهمن به علت خفگی است.”

بهترین دفاع این است که از شرایط برف و زمین آگاه باشید و تا حد ممکن از وضعیت های کاملا خطرناک دوری کنید.

انواع بهمن 

بهمن سست برفی
ریزش بهمن

این نوع بهمن به هنگام انسجام به ندرت در توده های برفی اتفاق می افتد. معمولا در یک نقطه نزدیکی سطح زمین شروع میشود ، برف های زیادی را جمع میکند ، شروع به حرکت میکند و یک شکل مثلثی شیب مانندی را به وجود می آورد.

تپه های برفی به درون شیب ها از بالای صخره می افتد و باعث شکل دادن مسیر لغزنده درون توده های برفی می شوند. در برف های خشک یا یخی، در زمستان یا تابستان رخ میدهد. بهمن سست برفی معمولا در زمان کولاک و پس از آن اتفاق می‌افتد. در ماه‌های گرم تر این نوع بهمن به علت ذوب شدن برف ها یا باران رخ می‌دهند و هر دو نوع ممکن است خطرناک باشد.

بهمن تخته ای

خطرناک تر از همه این نوع بهمن است. یکی از لایه های برفی زیرین میشکند و به سمت سراشیبی سُر میخورد. اکثر مسافران در این بهمن گیر می کنند . بهمن لایه ای در نتیجه بسیاری از کولاک ها یا بادهای قوی است که لایه های برفی را در طول زمان تغییر می دهند. بعضی از لایه ها ثابت و قوی تر می شوند و بقیه ضعیفتر. لایه های ضعیف اغلب دانه ای یا پرز دار  هستند که بقیه لایه ها نمی توانند به آنها بچسبند. زمانی که لایه بالایی برفی که به بهمن تخته ای شناخته شده است، به خوبی لایه‌های زیرین پیوند نمی‌خورد. به دلیل یک نوع ماسه که اغلب از اسکی باز کوهنورد مختل شده است.

“بهمن تخته ای مثل بهمن سست برفی از یک نقطه شروع می‌شود ولی بزرگ تر و عمیق تر. در یک خط شکستگی بالای یک سراشیبی بوجود می اید.”

🔶 بیشتر بخوانید : ۱۰ نکته در مورد سقوط بهمن که احتمالا نمی‌دانید

 اعمال عوامل موثر درزمان ریزش بهمن

 زمین

 زاویه شیب :

از آنجایی که ریزش بهمن به طور گسترده در شیب های بین ۳۰ تا ۴۵ درجه رخ می‌دهند به هنگام کوهنوردی و اسکی به زاویه های شیب توجه نمایید .

جهت شیب:

دامنه جنوب پایدارتر از شیب شمال است،زیرا  تابش خورشید باعث ذوب شدن و متراکم کردن برف میشود. دامنه های شمالی بسیار وسوسه انگیز هستند زیرا دارای بهترین پودر برفی اند ولی با این حال دارای لایه های ناپایدار از برف های خشک و یخی عمیق اند  که به  لایه های مجاور نمی چسبد.از آنجاییکه این دامنه ها هیچ سودی در طول زمستان برای گرم کردن و جمع‌آوری برف ندارند، دامنه‌ها به پایداری کمتری نسبت به دامنه‌های جنوب تمایل دارند. با این حال در فصل بهار و اوایل تابستان شیب جنوب خیلی جدی‌تر شروع به ذوب شدن می‌کند و در نتیجه سبب بروز شیب های برفی و بارانی خطرناک می شودهوای گرم تر در این فصول  اغلب باعث محکم شدن دامنه های شمالی می شود  ،به این ترتیب امن تر هم می‌شوند.

خطرات زمین :

توده های برفی در  دامنه های محدب ،صخره ها، تخته سنگها و یا درختان جاییکه که توده‌های برفی از بین میروند ،در دامنه های بادی زیر چوبها ناپایدارند. بهتر است از تو رفتگی ها چاله ها و محل استقرار  برف ها بعد از شیب ها جلوگیری کرد. کوه های باریک ( یا دره‌ها ) ، شیب های تند تمایل به جمع آوری برف دارند و این یک دام برای مسافرین و اسکی بازی هایی است که گرفتار می‌شوندو اگر شیب تندی باشد راه فراری هم نیست.

 آب و هوا :

بارش: برف در زمان باران یا بلافاصله پس از بارش باران پایدارتر است. مقدار زیادی از بارش برف در زمان کوتاه مثل یک علامتی است برای لغزیدن توده های برفی . بارش برف سنگین مخصوصا برف متراکم یا بارانی نسبت به  برف پودری سبکتر می توانند لایه‌های بی ثباتی را ایجاد کند. باران تمایل دارد به توده های برفی  و برف‌های عمیق گرمتر و همچنین بین لایه‌ها رسوخ می‌کند که باعث شیب بیشتری میشود.

باد:

باد یکی دیگر از شاخص های بی ثباتی برف است.  اغلب باد های بالاتر از سطح زمین برف را  را به سمت دیگر( که به اصطلاح بادبر گفته می‌شود)  جایی که شیب مستعد منتقل میکند. به شدت و جهت باد توجه نمایید.

دما:

نوسانات دما باعث ایجاد مشکلاتی برای ثبات توده های برفی می شود اختلاف دما بین زمین و لایه‌های جدید برفی به دلیل لایه های مختلف برفی یا حتی بین بالاترین لایه برفی میتواند باعث تغییر در شکل گیری بلور های برفی شود .یک نوع کریستال معمول به دلیل ناتوانی در پیوند با دیگر کریستال های برفی بسیار خطرناک است که به عنوان کریستال کهنه شناخته شده است.

توده برفی:

توده برفی یکی پس از دیگری در زمستان طولانی انباشته می‌شوند. باد برف ها را از یک شیب به شیب  دیگر می‌برد. تغییرات دما باعث می شود که کریستال برفی دگرگون شود. اگر استحکام برف ثابت بماند، توده های برفی همگن و پایدار می مانند. زمانی که توده های برفی لایحه مختلف از برف های مختلف را توسعه دهد ،باعث بی ثباتی و خطرناک تر شدن آن میگردد. این مورد برای مسافران های بیرون شهری بسیار حائز اهمیت است( مخصوصا در شیب های بین ۳۰ تا ۴۵ درجه) که زمان بسیاری برای آنالیز لایه‌های توده های برفی و آزمایش اثبات آن وقت می برد.

🔷 جالبه بدانید : آیا می دانید راه‌ های گریز از بهمن چیست؟

عوامل انسانی:

در حالی که زمین ،آب و هوا و توده های برفی نقش مهمی در ریزش بهمن دارند ، این مورد همچنین دارای حایز اهمیت است که برای شناسایی خود و احساسات گروه می‌توانید قضاوت کنید و تصمیم شما تاثیر قرار میگیرد. در واقع طبق نظرسنجی اخیر از متخصصان کانادایی پاسخ‌دهندگان دو مورد “فاکتورهای انسانی” و “انتخاب زمین” را به عنوان علت اصلی حوادث های بهمن شناسایی کردند.

برخی از اشتباهات رایج در ریزش بهمن

زمین شناخته شده : در زمین هایی که بیشتر آشنایی دارید احتمال خطر بیشتری هم وجود دارد شرایط با این حال دقیقه به دقیقه تغییر می کند بنابراین در هر منطقه که میروید ،  وانمود کنید دفعه اول است رفته‌اید.

پذیرش : هماهنگی و اتحاد در یک گروه می‌توانند نیروی قوی ای باشد. مسائلی که برخلاف گروه باشد حتی اگر احساس خوبی نداشته باشیم منجر به خطرات می‌شود.

بیش از حد مجاز:

اگر شما روی یک هدف تمرکز کنید قضاوت و دلایل خطر را کنار بگذارد و فقط رسیدن به هدف خود متمرکز شوید. در کوهنوردی به معنای” صعود قله” است

کارشناس بزرگ:  به کسی گفته میشود که در گروه شما تجربه بیشتری نسبت به بقیه دارد بر اساس این که در منطقه ای بوده و اطلاعاتی از  سفرات خارج از شهری دارد پس بهتر است سوال بپرسید تا در ذهن فرضیه سازی کنید.

راه های  موجود:  تکیه بر این قضیه که راه های موجود در برف می تواند امنیت نادرستی به وجود بیاورد فقط به این دلیل که قبل از شما فرد دیگری در این منطقه بوده است ، و به معنای آن نیست که برای شما هم عبور از آن امن است.

هیجان برف: مسلما نادیده  گرفتن خطرات بهمن زمانی که برف عمیق تازه و  ناشناخته است وسوسه برانگیز است

سند اجتماعی : از آنجاییکه قبل از شما  افرادی به  یک منطقه رفته اند،  میتوانید به غریزه  خود غلبه کنیم و قدمی برداریم.  همیشه در سفرهایی که تنها هستید ارزیابی را انجام دهید. نسبت به انچه که حس خوبی ندارید صحبت کنید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش در ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…