خانه ورزش ها آفرود روشهایی ساده برای جهت یابی در طبیعت

روشهایی ساده برای جهت یابی در طبیعت

اسپرتان ، جهت یابی ، جهت یابی در طبیعت ، قطب نما

از زمانی که انسان شروع به شناخت دنیای اطرافش کرد با پدیده هایی همچون روز، شب، فصل ها و … آشنا شد تا با کمک آنها بتواند زمان درست برداشت محصول، ذخیره آذوقه ، جهت یابی مسیر و…. را به درستی انجام دهد.

یافتن جهت های جغرافیایی در بسیاری از موارد کاربرد دارد. به طور مثال هنگامی که در جنگل، کوهستان و… راه را گم کرده ایم و یا حتی برای فهمیدن ساعت ، جهت یابی لازم است. بهترین و دقیقترین روش برای تعیین جهت یابی در طبیعت و مکان یابی ، استفاده از جی پی اس و قطب نما می باشد اما همیشه این ابزار، یا در دسترس نیست و یا احتمال خرابی آنها وجود دارد. در این مقاله  از اسپرتان میخواهیم به نحوه جهت یابی در شرایط طبیعی بدون استفاده از قطب نما اشاره ای داشته باشیم.

“بیشتر روش های ذکر شده ، در نیمکره شمالی کاربرد دارد و اغلب روش استفاده آن در نیمکره جنوبی معکوس میباشد.”

🔶 بیشتر بخوانید : آیا میدانید چگونه بدون قطب نما مسیر خود را در طبیعت پیدا کنیم

ساخت قطب نما ی مغناطیسی :

یکی از روشها، ساختن قطب نمای مغناطیسی است. ابتدا سوزنی را به وسیله آهنربا (یا حتی چاقو به روش القایی و یا مالش نخی ابریشمی یا پنبه ای (دقت کنید که مالش فقط از یک سو انجام شود) بر روی آن، مغناطیسی میشود.حتی میتوان آن را در یک جهت میان موهای سر خود بکشید که احتمالا کمی هم چرب میشود! حال سوزن را روی یک برگ قرار داده و آن را به آرامی روی سطح آب راکدی بگذارید اگر سوزن چرب شده باشد، سوزن خود، بر روی آب شناور میماند) مشاهده میکنید که سوزن به سمت شمال – جنوب می چرخد.

” برای مغناطیسی کردن سوزن، حتی میتوان سیمی را به دور سوزن پیچاند و برای چند دقیقه سر سیم را به ته باتری متصل کرد.سوزن شما مغناطیسی شده “

به طور کلی جهت یابی را به سه دسته عمده میتوان تقسیم کرد. جهت یابی در شب، روز و جهت یابی قابل استفاده در هر دو وضعیت.

جهت یابی در روز

جهت یابی به وسیله خورشید :

خورشید تقریبا از شرق طلوع و در غرب غروب می کند. این را همه می دانند ولی این مطلب فقط در اوائل بهار و پائیز صحیح است و در زمانهای دیگر محل طلوع و غروب خورشید نسبت به شرق و غرب مقداری انحراف دارد. در تابستان شمالی تر از شرق و غرب و در زمستان جنوبی تر از شرق و غرب است. در اوایل تابستان و زمستان محل طلوع و غروب خورشید حداقل ۲۳/ ۵ درجه با محل دقیق شرق و غرب اختلاف دارد (به دلیل اختلاف مداری زمین با همین زاویه ) که این میزان اصلا” قابل چشم پوشی نیست. از این رو این روش نسبتا غیر دقیق است ، تنها جایی که همیشه خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب میکند استواست. در نیمکره شمالی در هنگام ظهر نجومی خورشید دقیقا در جهت جنوب است و سایه اجسام رو به شمال می افتد. ظهر نجومی در موقعیت جغرافیایی شما هنگامی است که خورشید به بالاترین نقطه خود در آسمان می رسد. در این هنگام سایه شاخص به حداقل خود می رسد و پس از آن دوباره افزایش میابد.

“حرکت خورشید از شرق به غرب می باشد و این نیز می تواند روشی جهت یافتن جهت های جغرافیایی باشد.”

🔶 بیشتر بخوانید : نکات طبیعت گردی که باید به آنان توجه کنیم

جهت یابی با شاخص :

چوب و یا میله نسبتأ صافی به طول نیم یا یک متر را به صورت عمودی در زمین صاف قرار دهید. نوک سایه شاخص را روی زمین علامت گذاری می کنیم، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بعد نوک سایه چند سانتی متر جابجا شده است محل جدید آن را علامت گذاری می کنیم ، از آنجا که جهت حرکت ظاهری خورشید در آسمان از شرق به غرب است جهت حرکت سایه اش در روی زمین از غرب به شرق می باشد . در نیمکره شمالی سایه ها ساعت گرد است ، اگر دو نقطه علامت گذاری شده را به هم وصل کنیم جهت شرق و غرب رامشخص می کنیم. نقطه اول غرب و نقطه دوم شرق می باشد. حال اگر طوری بایستیم که پای چپ ما روی نقطه اول و پای راستمان روی نقطه دوم باشد روبرویمان شمال و پشت سرمان جنوب است.

گردآوری و تدوین : ,واحد ورزش اسپرتان

  • اسپرتان ، جهت یابی ، جهت یابی در طبیعت ، قطب نما

    روشهایی ساده برای جهت یابی در طبیعت

    از زمانی که انسان شروع به شناخت دنیای اطرافش کرد با پدیده هایی همچون روز، شب، فصل ها و …
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آفرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…