خانه پزشکی و تغذیه دیابت و عوارض پوستی در بیمار دیابتی

دیابت و عوارض پوستی در بیمار دیابتی

عوارض پوستی در بیمار دیابتی ، دیابت ، دیابتی ، اسپرتان

در این مقاله از اسپرتان و به نقل از انجمن دیابت آمریکا در خصوص عوارض دیابت بر بدن آمده ،دیابت می تواند بر تمام قسمت های بدن، از جمله پوست تاثیر بگذارد. در واقع، چنین مشکلات گاهی اوقات اولین نشانه ای است که نشان دهنده آن است که فرد مبتلا به دیابت است. در این مقاله تاثیرات دیابت و عوارض پوستی آن بر روی بیماران دیابتی مورد بررسی قرار گرفته است

“خوشبختانه اکثر شرایط پوستی را می توان پیشگیری و یا به راحتی درمان کرد البته اگر زود اقدام شود.”

برخی از این مشکلات، شرایط پوستی است که هر کسی می تواند داشته باشد، اما افراد مبتلا به دیابت راحت تربه این گونه موارد دچار می شوند. این شامل عفونت های باکتریایی، عفونت های قارچی و خارش است. مشکلات پوستی که  بیشتر یا فقط به افراد مبتلا به دیابت مبتلا می شوند، شامل درماتوفیت دیابتی، necrobiosis lipoidica diabeticorum، بلسترهای دیابتی و Eruptive Xanthomatosis است.

شرایط عمومی پوست

عفونت های باکتریایی

چند نوع عفونت باکتریایی در افراد مبتلا به دیابت وجود دارد:

 • استر (عفونت های غدد پلک)
 • جوش می زند
 • فولیکولیت (عفونت های فولیکول مو)
 • عفونت های عمیق پوست و بافت زیر آن)
 • عفونت های ناخن

بافت التهابی معمولا گرم، متورم، قرمز و دردناک است. چندین ارگانیسم مختلف می توانند عفونت را ایجاد کنند، شایعترین آنها باکتری های استافیلوکوک است که همچنین به نام استاف معروف است.

زمانی، عفونت های باکتریایی به عنوان یک بیماری خطرناک، مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت بود.و در برخی موارد منتهی به مرگ فرد می شود ولیکن امروزه با وجود آنتی بیوتیک هایی که وجود دارد این خطر رفع گردیده.

ولیکن نباید فراموش کرد که افراد مبتلا به دیابت بایستی بسیار مراقب پوست خود باشند تا دچار عفونت های باکتریایی نشوند. پزشکان معتقدند افرادی که مبتلا به دیابت هستند، می توانند با استفاده از مراقبت های خوب پوست، شانس خود را از این عفونت ها کاهش دهند.

اگر فکر می کنید که عفونت باکتریایی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید

🔶 بیشتر بخوانید :۲۱ نکته اساس برای بیماری دیابت

عفونت های قارچی

این قارچ مانند مخمرمی تواند مناطق قرمزی مانند گزش حشرات همراه با قرمزی و التحاب و خارش ایجاد نماید. این عفونت ها اغلب در قسمت های گرم و مرطوب پوست رخ می دهد. مناطق مانند زیر سینه ها، اطراف ناخن، بین انگشتان دست و انگشتان پا، در گوشه های دهان، زیر پوست (در مردان نادر) و در زیر بغل و کشاله ران و ناحیه واژینال.

اگر فکر می کنید که عفونت قارچی دارید،حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

خارش

خارش موضعی اغلب ناشی از دیابت است. این می تواند ناشی از عفونت قارچی، پوست خشک یا گردش خون ضعیف باشد. وقتی گردش خون ضعیف باعث خارش می شود که امکان دارد در نواحی قسمت های کم چربی قسمت های پایینی پاها باشد

شما ممکن است بتوانید خارش خود را درمان کنید. محدود کردن زمان خارش، خصوصا زمانی که رطوبت کم است. از صابون ملایم با مرطوب کننده استفاده کنید و بعد از حمام کردن کرم پوست را استفاده کنید.

شرایط پوستی مربوط به دیابت

Acanthosis Nigricans

Acanthosis nigricans یک وضعیتی است که در آن قسمت های قهوه ای یا قهوه ای برجسته در دو طرف گردن، زیر بغل و کشاله ران دیده می شود. گاهی اوقات نیز در دست، آرنج و زانو رخ می دهد.

Acanthosis nigricans معمولا در افرادی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر رخ میدهد. بهترین درمان کاهش وزن است. بعضی از کرم ها می توانند به بهبود نقاط کمک کنند.

Diabetic Dermopathy

دیابت می تواند تغییرات در رگ های خونی کوچک ایجاد کند. این تغییرات می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی به نام درماتومیک شود.پوست اغلب مانند  تکه های قهوه ای مایل به سبز به نظر می رسد. این تکه ها ممکن است بیضی یا دایره ای باشند. این اختلال اغلب در مقابل هر دو پا اتفاق بیافتد.درماتومیک بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد

Necrobiosis Lipoidica Diabeticorum

بیماری دیگری که ممکن است ناشی از تغییرات در رگ های خونی باشد، لکوپیدی دیابتی کوروم Necrobiosis (NLD) است. NLD باعث لکه های شبیه به درماتوم دیابتی می شود، اما آنها کمتر، بزرگتر و عمیق تر هستند.

اغلب NLD اغلب به عنوان ناحیه ای زبر، قرمز، افزایش یافته است. پس از مدتی، به نظر می رسد یک اسکار براق با مرز بنفش پدیدار می شود. رگ های خونی زیر پوست ممکن است بیشتر نمایان شوند. گاهی اوقات NLD خارش دار و دردناک است. گاهی اوقات لکه ها باز می شوند

NLD “وضعیت نادر است زنان بزرگسال بیشترین احتمال را دارند. تا زمانی که زخم های دهان باز نکنند، نیازی به درمان آن نیست. اما اگر زخم های باز دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.”

🔶 بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای دیابتی ها – چه بخورید بهتره!

عکس العمل های آلرژیتیک

واکنش های آلرژیک پوست در پاسخ به داروها، مانند انسولین یا قرص های دیابت رخ می دهد. اگر فکر می کنید واکنش به دارو دارید، به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

به ندرت، افرادی که مبتلا به دیابت میشوند، دارای لکه های قرمز بر روی پوست هستند. این عارضه می توانند بر روی انگشتان دست، دست ها، انگشتان پا، پا و گاهی در ساعد پا رخ می دهند. آنها گاهی بزرگ هستند، اما بدون درد و در اطراف آنها قرمزی وجود ندارد. آنها در عرض حدود سه هفته ، معمولا بدون زخم، بهبود می یابند. تنها درمان این است که سطح قند خون را تحت کنترل قرار دهید.

Eruptive Xanthomatosis یکی دیگر از بیماری های ناشی از دیابت است که خارج از کنترل است. این شامل بزرگ شدن سینه ها، تغییر رنگ پوست به زرد یا قهوه ای است. ممکن است مشکلات همراه با خارش باشند. این بیماری اغلب بر پشت دست، پاها، بازوها، پاها و باسن قرار می گیرد.

اختلال معمولا در مردان جوان مبتلا به دیابت نوع ۱ رخ می دهد. این افراد اغلب سطح بالایی از کلسترول و چربی خون دارد..

گاهی اوقات افرادی که مبتلا به دیابت میشوند، پوست کشیده، ضخیم دارند. گاهی اوقات پوست بر روی انگشتان پا و پیشانی نیز ضخیم می شود. مفاصل انگشت سفت می شوند و دیگر نمی توانند حرکت کنند. به ندرت، زانو، مچ پا یا آرنج نیز سفت می شوند.

این وضعیت به حدود یک سوم افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ اتفاق می افتد. تنها درمان این است که سطح قند خون را تحت کنترل قرار دهید.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

منبع : انجمن دیابت آمریکا

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

کربوهیدرات و قند خون

با خوردن غذای حاوی کربوهیدرات، سیستم گوارش کربوهیدرات های قابل هضم را به شکر تجزیه می کند …