خانه آموزش طریقه ی درست کردن آتش در کمپ

طریقه ی درست کردن آتش در کمپ

آتش در کمپ،درست کردن آتش در کمپ،کمپ

آتش در خدمت بشر

آتش درست کردن در فضای باز برای سالیان متمادی، یک سنت محبوب و اجتناب ناپذیر بوده است. یک نیروی محرک و درخشنده طبیعی که نسل ها در خدمت بشر به عنوان عنصر اصلی دور هم جمع شدن در جنگل ها عمل کرده است.

این مطلب از اسپرتان  گام های کلیدی برای ایجاد موفقیت آمیز آتش در کمپ و همچنین نکات مخصوص آن را توضیح می دهد؛

یافتن و یا ایجاد یک حلقه آتش

آتش در کمپ،درست کردن آتش در کمپ،کمپ
آتش در کمپ

برای درست کردن آتش بهتر است در صورتی که  مکان های مخصوص کباب و آتش و یا آتشکده ی وجود دارد از آنان برای  آتش درست کردن استفاده نمایید . در صورت نبود میتوانید از زمین کمپ برای درست کردن حلقه آتش استفاده نمایید و مانند تصویر بالا میتوانید زمین را کمی حفر کرده و دور آن را سنگ بچینید وکف آن را با مقداری سنگ و شن بپوشانید و سپس چوب یا زغال را داخل آن بریزید و آتش درست کنید .

همیشه به تابلو های ایمنی توجه نمایید و از  مجوز برای آتش درست کردن مطمئن شوید. در بعضی نواحی، مدتی خشکی شدید منجر می شود تا آتش درست کردن حتی در محوطه کمپ نیز ممنوع شود.

قبل از ایجاد آتش محل را ارزیابی کنید. اگر محل بوته ای است و یا شاخه های کم ارتفاع دارد، آتش خود را محدود کنید و یا اصلا آتش درست نکنید. در شرایط خشک، خاکستر زغال های نیم سوز در هوا به آسانی می توانند یک آتش بزرگ ایجاد کنند.

مناطق حومه شهر: در مناطق حومه شهر که آتش درست کردن مجاز می باشد، حتی الامکان از یک حلقه آتش به جا مانده استفاده کنید. تنها در صورت وضعیت اضطراری، یک جای جدید برای آتش درست کردن ایجاد کنید و اگر شرایط مساعد بود در انتها آن را پاکسازی کنید. در صورتی که بر روی حلقه موجود درست کردید نیز به همین ترتیب عمل کنید.

تمام مواد قابل اشتعال را از گودال آتش دور کنید. به صورت ایده آل، پی آتش شما می بایست شن و ماسه یا خاک معدنی باشد ( اغلب در بستر جریانی رودخانه و یا بر روی توده ماسه ها یافت می شود ). گرمای شدید می تواند به  خاک حاصلخیز صدمه وارد نماید ؛ پس محل کمپ خود را مسئولانه انتخاب کنید.

جایگزین آتش حلقوی، آتش پشته ای است. با استفاده از بیلچه باغبانی یک جایگاه مسطح دایره ای از خاک معدنی به ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر ایجاد کنید ( شنی، رنگ روشن، کثیف و غیر حاصلخیز ). از این به عنوان پی آتش استفاده کنید. البته بهترین حالت این است که بر روی یک صخره مسطح این جایگاه را درست کنید. در پایان به راحتی می توانید پشته را پراکنده کنید.

جمع آوری هیزم

آتش در کمپ،درست کردن آتش در کمپ،کمپ
آتش در کمپ

برای درست کردن  یک آتش خوب، نیاز به سه نوع سوخت دارید: آتش زا، کیندلینگ و هیزم

آتش زا شامل شاخه های کوچک، برگهای خشک، سوزنی و یا علف های جنگلی

کیندلینگ شامل تکه چوب های کوچک معمولا کمتر از یک اینچ ( ۲٫۵ سانتیمتر )

هیزم هر تکه بزرگتر چوب که باعث می شود در طول شب آتش زنده بماند.

اگر  حداقل از ۵۰ مایل دورتر می آیید همراه خود چوب نیاورید. چرا؟ برای جلوگیری از شیوع حشرات غیر بومی و موذی در جنگل.

اگر در جستجوی هیزم هستید، فقط از چوب های قطع شده دور از محلتان جمع آوری کنید. هرگز درخت زنده را قطع نکنید و یا شاخه های یک درخت پابرجا ( حتی اگر مرده باشد ) را جدا نکنید. پرندگان و حیات وحش از شاخه های مرده استفاده می کنند.

تکه های ضخیمتر از مچ دست یک بزرگسال را جمع آوری نکنید. به این علت که تکه های ضخیم چوب به ندرت به طور کامل می سوزند و معمولا ضایعات سیاه ناخوشایند بر جای می گذارند.

به یاد داشته باشید که در حین جمع آوری چوب از اصول ” به جا نگذاشتن اثر ” پیروی کنید

ایجاد آتش کمپ

آتش در کمپ،درست کردن آتش در کمپ،کمپ
آتش در کمپ

کیندلینگ و هیزم به طرق مختلفی می توانند انباشته شوند. سبک های پراستفاده شامل خیمه، کلبه چوبی و  هرمی است.

خیمه : با مخروط کوچکی از کیندلینگ به دور تعدادی آتش زا که در مرکز حلقه آتش انباشته شده اند شروع کنید. وقتی آتش شدت گرفت و دما افزایش یافت چوب های بزرگتر را نوبتی و بسته به نیاز اضافه کنید.

کلبه چوبی : دو تکه بزرگ هیزم را موازی یکدیگر و با فاصله قرا دهید تا این مبنای ( پی ) سازه باشد. سپس ۹۰ درجه بچرخید و دو تکه نسبتا کوچکتر را بر بالا و عمود بر آنها قرار دهید تا یک مربع تشکیل شود. آتش زای بسیار زیادی درون این مربع قرار دهید. لایه های بیشتری از چوب در این محدوده اضافه کنید؛ به طوری که هر لایه اندکی کوچکتر از قبلی باشد. لایه آخر را نیز با کیندلینگ و آتش زا در بالا قرار دهید. به یاد داشته باشید که فضای کافی بین چوبها وجود داشته باشد تا آتش اکسیژن زیادی بتواند بگیرد.

هرمی: با ۳الی ۴ تا از بزرگترین چوب ها، پهلو به پهلو و در لایه کف شروع کنید. ۹۰ درجه بچرخید و بعد لایه دومی از چوبهای نسبتا کوچکتر در بالا اضافه کنید. چند لایه دیگر به همین ترتیب اضافه کنید و چوبهای هر لایه از قبلی کوچکتر باشد. آتش زا و کیندلینگ را در بالا قرار دهید.

افروختن آتش کمپ

آتش در کمپ،درست کردن آتش در کمپ،کمپ
آتش در کمپ

آتش زا را با کبریت یا فندک روشن کنید. استفاده از آتش زنه که برای جرقه زدن آسان آتش در نظر گرفته شده است می تواند به آتش زاها در گرفتن شعله کمک کند. ( مطمئن شوید از کبریت و آتش زنه ضدآب استفاده می کنید. مواد آتش ساز جزو  لوازم ضروری همراه کوهنوردی و طبیعت گردی درنظر گرفته شده اند. )

بهتر است تماشا کنید : فیلم درست کردن آتش با آتش زنه یا چخماق

بعد از برافروختن آتش زا، در پی آتش اندکی بدمید تا اکسیژن فراهم کند؛ که به شدت شعله و احتراق بیشتر چوب کمک می کند.

همانطور که آتش می سوزد، خاکسترهای ذغال را در مرکز جمع کنید تا کاملا بسوزند. در حالت ایده آل، آنها در نهایت باید خاکستر سفید شوند.

خاموش کردن آتش کمپ

آتش در کمپ،درست کردن آتش در کمپ،کمپ
آتش در کمپ

تمام آتش ها را با ریختن آب بر روی آنها خاموش کنید؛ خاکستر ها را بهم بزنید و سپس آب بیشتری بریزید. این کار تا آنجا که لازم است تکرار کنید. قبل از ترک محل، خاکسترها را لمس کنید و مطمئن شوید سرد هستند. هرگز یک آتش کمپ را بدون مراقبت رها نکنید!

تمیز کردن آتش کمپ

“زباله ها را تنها در صورتی بسوزانید که مطمئن هستید آنها توسط آتش مصرف شده وتبدیل به خاکستر می شوند”

 سعی نکنید پلاستیک، قوطی یا فویل را بسوزانید. اگر چیزی را که کامل مصرف نشد سوزاندید، وقتی آتش خاموش شد باقیمانده آن را جمع کرده با خود ببرید و یا در ظرف زباله بریزید.

وقتی در حومه شهر هستید هر آشغالی را در محوطه ی خود یافتید با خود ببرید. هر تکه ذغالی در حلقه آتش خود را خارج کرده و از محل خود منتقل کنید. تکه های بزرگ را خرد کرده و سپس گرد و باقیمانده آن را در یک منطقه وسیع پخش کنید. هر سازه ای که ساختید را پاکسازی کنید.

گردآوری وتدوین : واحد آموزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…