خانه ورزش ها آفرود ۲۵ نکته آفرود که باید بدانید

۲۵ نکته آفرود که باید بدانید

آفرود ،کمک فنر ، مسیریابی تایر ،

اصول اولیه درباره آفرود را بررسی کنید. تمام مایعات اتوموبیل از جمله روغن موتور، روغن ترمز، روغن گیربکس، مایع شوینده شیشه ها، روغن فرمان و دیفرانسیل ها را چک کنید. ، مطمئن شوید هیچ نشتی وجود ندارد و همه مایعات در سطح مناسب قرار دارند. محض احتیاط مایعات اضافه با خود حمل کنید. فیلتر هوا و جعبه فیلتر را از لحاظ وجود جرم و کثیفی بررسی کرده و در صورت اطلاع از وجود هرگونه مشکل مکانیکی یا الکتریکی در اتوموبیلتان آن را قبل از سفر تعمیر کنید. در این مطلب از اسپرتان با ۲۵ توصیه در آفرود آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید  : نکاتی برای یک ماجراجویی آفرود بی خطر

تایرها

تایرها را بررسی کنید. باد لاستیک ها را چک کنید و مطمئن شوید فشار باد مناسب برای رانندگی در بزرگراه با سرعت بالا را دارند. نوع زمینی که قرار است در آن رانندگی کنید را به دقت بررسی کنید. آیا آمادگی عبور از یک چاله عمیق گل و لای که ضربه زیادی به لاستیک وارد می کند را دارید ؟

اتصالات توپی

اتصالات توپی و بلبرینگ های ماشین آفرود خود را حتما چک کنید. جلویی ماشین را با جک بالا آورده و در جای خود قفل کنید. سپس بالا و پایین لاستیک را گرفته و در حالی که محکم به سمت بیرون می کشید تایر را از لحاظ هرگونه حرکت اضافی بررسی کنید. همین کار را با تکان دادن لاستیک به طرفین نیز انجام دهید. هرگونه حرکت و لقی اضافی باید توسط یک مکانیک مجرب بررسی شود. همین کار را برای لاستیک عقب هم تکرار کنید. در محورهای صلب عقب اغلب به دنبال خرابی بلبرینگ یا آسیب های این چنینی بگردید.

کمک فنر

کمک فنرها را از لحاظ هرگونه نشت روغن، آسیب یا فرسودگی کامل بررسی کنید زیرا در سفرتان به آن ها نیاز بسیاری خواهید داشت.

آب و هوا

گزارش آب و هوای مقصد و جاده های منتهی به آن را ببینید و تجهیزات و لباس مناسب همراه داشته باشید.( کت بارانی، کلاه، عینک آفتابی، ضد آفتاب، پماد ترکیدگی لب). جهت احتیاط لباس اضافی همراه داشته باشید زیرا ممکن است لباستان خیس شده یا هوا اندکی سردتر از حد انتظار شود. حتی اگر برنامه ای برای شب ماندن ندارید باز هم بهتر است کیسه خواب با خود ببرید. بهتر است بیش از حد آماده باشید تا کمتر!

لوازم مورد نیاز دستشویی

یک رول دستمال کاغذی را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار با خود ببرید. در واقع همیشه چند رول دستمال در ماشینتان داشته باشید. وقتی در طبیعت به آن نیاز پیدا کنید از خودتان برای آوردن دستمال ها ممنون خواهید شد.

ارتباط با دنیا

یک گوشی تلفن همراه آماده کرده و آن را قبل از سفر ۱۰۰ درصد شارژ کنید. یک آداپتور ماشینی یا شارژر ۱۲۰ ولت همراه با مبدل نیز تهیه کنید.(برای شارژ کردن گوشی داخل ماشین) . وقتی در منطقه ای دورافتاده یا خارج از جاده هستید می توانید بالای درخت یا بلندی سیگنال پیدا کنید. توجه داشته باشید که در مناطق خارج از دسترس گوشی در جستجوی سیگنال شارژ بیشتری مصرف می کند نسبت به وقتی که در محلی با سیگنال قوی هستید.

مسیریابی

مسیریابیبا GPS.یک دستگاه GPS دستی وسیله بسیار مناسبی است. قیمت آن ها به حدی پایین است که حتی اگر اندکی از وقت خود را در طبیعت وحشی یا خارج از جاده می گذرانید حتما باید یکی بخرید. کار با GPS های دستی بسیار ساده است و وقتی استفاده از آن را یاد بگیرید، برای بردن شما به مکان های مختلف بسیار مفید خواهد بود. در شرایط اورژانسی، خودتان به سرعت متوجه ارزش بالای این وسیله خواهید شد. حتما باطری اضافه در داخل کیسه پلاستیکی زیپ دار و شارژر ماشینی با  خود ببرید.

بیشتر بخوانید : روشهایی ساده برای جهت یابی در طبیعت

ارتباط با ماشین ها یا افراد دیگر(همسفرهای شما)

واکی تاکی های دستی FRS بسیار کاربردی و ارزان قیمت هستند و در عین حال که برد زیادی دارند بسیار راحت قابل حمل نیز می باشند. چه پیاده سفر کنید و چه با ماشین، داشتن یکی از این واکی تاکی ها امری منطقی است. ارتباط با دیگر اعضای خانواده و همسفران می تواند به لذت سفر بیافزاید و در مواقع اضطراری که لازم است از جمع جدا شوید، قطعا دوست ندارید از دسترس خارج شوید. اگر نیاز شد از جمع جدا شوید، حتما در محدوده برد واکی تاکی بمانید. رادیو بیسیم CB نیز وسیله مفیدی است اما در مقایسه با FRS قابلیت حمل آن کمتر بوده و بسته به فرکانس رادیو و آنتن آن عموما برد کوتاه تری نیز دارد.

آب و غذا

 مقدار زیادی آب و غذا با خود بیاورید،حتی اگر سفرتان کوتاه است. آب معدنی، انرژی بار و میوه خشک، نوشیدنی های انرژی زا و هرآنچه که انرژی فشرده در خود دارد گزینه خوبی برای حمل است . چیزهایی را در کوله پشتی تان بگذارید که نیاز به یخچال ندارند. از آوردن غذاهای پرنمک مانند چیپس و سالسا یا گوشت نمک سود خودداری کنید مگر ابنکه آب زیادی برای نوشیدن داشته باشید. آبجو و نوشیدنی های الکلی به هیچ وجه گزینه مناسبی نیستند زیرا برعکس تصور باعث از دست رفتن آب بدن می شوند. متابولیسم الکل خود نیاز به آب فراوان دارد و از طرفی چون نیاز دارید هوشیار و آماده بمانید نوشیدن الکل کار منطقی به نظر نمی رسد.

باک بنزین را سرریز کنید

قبل از هر سفر باک بنزین را پر کنید. به هر مقصدی که می رسید قبل از اینکه دوباره به جاده بزنید سوختگیری کنید. نگرانی درباره تمام شدن بنزین هنگام آفرود آخرین چیزی است که دلتان میخواهد اتفاق بیفتد. قانون یک سوم/ دو سوم را به یاد داشته باشید: یک سوم سوخت را برای رسیدن به مقصد مصرف کنید و دو سوم باقی مانده را برای خارج شدن از آن. اگر مخزن سوخت اتوموبیل شما ظرفیت حمل بنزین مورد نیاز آفرود را ندارد، سوخت اضافه حمل کنید یا مسیرتان را تغییر دهید.

حمل و نقل سوخت

همیشه سوخت اضافه را بیرون ماشین حمل کنید زیرا مخازن حمل سوخت معمولا منفذ دارند و بخارات بنزین سمی و اشتعال زا هستند.

سیم جامپر

یک دسته سیم جامپر خوب با وایر سنگین و کانکتور مناسب همراه داشته باشید.

طناب نجات و هندل آن. یک طناب نجات برای بیرون کشیدن ماشین از چاله های گل و لای همراه داشته باشید، حتی توصیه می شود ۲ طناب حمل کنید و مطمئن شوید محل مناسبی برای قلاب کردن آن در جلو و عقب اتوموبیل وجود دارد. اگر دستگیره ندارید از یک هندل مناسب برای کشیدن استفاده کنید. یک جک های لیفت می تواند هم به عنوان هندل و هم جک عمل کند. همراه داشتن تعدادی تجهیزات اضافی مانند حلقه نعلی شکل و طناب اتصال به درخت می تواند بسیار راه گشا باشد. اگر از دستگیره استفاده می کنید حتما وسایل مربوط به آن مانند بلوک تکیه گاه، دستکش ایمنی، طناب اتصال به درخت، دستیار کشش و … را نیز با خود ببرید.

کمربند و شیلنگ

همه کمربندها و شیلنگ ها را بررسی کنید و زاپاس با خود ببرید. شلنگ تحتانی رادیاتور معمولا هنگام آفرود سریع دچار فرسودگی و آسیب می شود پس مطمئن شوید که شلنگ رادیاتور اضافه به همراه دارید. ماشین های مدرن تر معمولا از کمربندهای مارپیچ برخوردارند. این کمربندها در عین حال که ضریب کارایی بالایی دارند، تعویض آن ها نیز سخت است. اگرچه این کمربندها گران قیمت اند ولی حتما یکی همراه خود داشته باشید. تعویض کمربند قدیمی با یک نمونه جدیدتر و نگهداری کمربند قدیمی با عنوان زاپاس ایده خوبی است.

جک

مطمئن شوید یک جک مناسب به همراه داشته و نحوه استفاده از آن را بلدید. جک های-لیفت ابزار چندکاره مناسبی است که می تواند علاوه بر جک به عنوان هندل طناب نیز کاربرد داشته باشد.

زاپاس اضافه

اگر فضای کافی در اختیار دارید، یک زاپاس اضافه و حداقل یک کیت ابزار با خود حمل کنید . هیچ چیز بدتر از پنچر شدن دومین لاستیک متوالی در یک سفر نیست.

رانندگی در هوای سرد

اگر کوچکترین احتمالی به بارش برف می دهید یا در جاده های مرتفع رانندگی می کنید حتما زنجیر چرخ برای هر چهار لاستیک با خود ببرید و نحوه نصب ان را بلد باشید. سفت کننده زنجیر چرخ را از قلم نیندازید، این ابزار شبیه نوارهای لاستیکی بزرگ دندانه دار است. سفت کننده زنجیر با گذر زمان فرسوده شده و نیاز است هر چند مدت یک بار از لحاظ ترک خوردگی چک شود.

بیشتر بخوانید : کنترل لغزش در آفرود

جعبه ابزار

یک جعبه ابزار با خود ببرید که تجهیزات اولیه متناسب با ماشین آفرود تان را داشته باشد. خودتان جعبه ابزار را بسته بندی کنید و از جعبه های آماده به درد نخور موجود در بازار استفاده نکنید. ابزار با کیفیت با خود ببرید.

کمک های اولیه

یک جعبه کمک های اولیه مجهز با خود به همراه داشته باشید.

کیت اورژانسی

یک کیت اورژانسی که موارد فراتر از کمک های اولیه را پوشش دهد نیز با خود حمل کنید. این کیت ممکن است شامل داروهای خاص، پادزهر پیچک سمی و… باشد.

چراغ قوه

یک چراغ قوه و چند باتری نو با خود حمل کنید.

بیشتر بخوانید : آشنایی با چراغ قوه‌

قطعات چوب

چند تکه چوب(پلی وود) به ابعاد تقریبا ۱۰ تا ۱۲ اینچ مربع با خود ببرید. ممکن است برای تعویض لاستیک در زمین ناهموار و شیب دار به آن ها نیاز پیدا کنید. بلوک های ۲ در ۲ یا ۲ در ۴ نیز می توانند مفید باشند.

چراغ ها و علائم

مطمئن شوید چراغ های جلو، چراغ های عقب و چراغ ترمز به خوبی کار می کنند. جریمه شدن توسط مامورین پلیس راهنمایی محلی می تواند ضدحال بزرگی باشد. بهتر است چند چراغ اضافه با خود حمل کنید.

سخن آخر

دیگران را خبردار کرده و برای سفرآفرود خود برنامه ریزی کنید. به کسانی که باید، درباره سفرتان اطلاع دهید و به آن ها بگویید کی برمیگردید تا بدانند چه موقع اگر برنگشتید باید نگرانتان شوند.اطلاع تماس تان را به آن ها بدهید و برای سفر آماده شوید. نقشه ی مقصد را داشته باشید و ببینید چطور باید به آن جا رفته و سپس به خانه برگردید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

 • آفرود ،کمک فنر ، مسیریابی تایر ،

  ۲۵ نکته آفرود که باید بدانید

  اصول اولیه درباره آفرود را بررسی کنید. تمام مایعات اتوموبیل از جمله روغن موتور، روغن ترمز،…
 • آفرود

  نکاتی برای یک ماجراجویی آفرود بی خطر

  آیا در مورد انجام دادن اولین ماجراجویی آفرود فکر می‌کنید؟ صرف نظر از اینکه به منطقه‌ی ماهی…
 • کنترل لغزش در آفرود

  اگر در حال رانندگی در سطح لغزنده هستید، باید انتظار داشته باشید که گه گاهی دچار لغزش شوید.…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آفرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

از لباس کوهنوردی و طبیعت گردی بیشتر بدانید

فرقی نمی کند بخواهید دو روز آخر هفته را صرف کوهنوردی کنید یا دو هفته در مسیرهای کوهنوردی، …