خانه پزشکی و تغذیه خوب بخوابید تا آلزایمر نگیرید

خوب بخوابید تا آلزایمر نگیرید

آلزایمر ، اسپرتان

حتی یک شب بی خوابی، به دلیل افزایش ترشح پروتئین های مضرمسدود کننده مغز، ریسک ابتلا به آلزایمر را در افراد افزایش می دهد.

به گزارش اسپرتان، مطالعات جدید نشان می دهند افرادی که دچار بی خوابی بوده و یا خواب بدی دارند، به احتمال بیشتری دچار آلزایمر خواهند شد زیرا بی خوابی سبب ترشح پروتئین هایی مضر در مغز آنها می شود که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار داده و آن را مسدود می کنند.
خواب مانند نوعی فاضلاب برای مغز عمل می کند و بدون آن، مغز با انواع فضولات و مواد زائد مانند بتا آمیلوییدها مسدود خواهد شد.

بتا آمیلوییدها پروتئین های شفاف و موم مانندی هستند که از فساد نسج های بدن از جمله نسوج و بافتهای مغز حاصل می شوند و ماندگاری آنها در مغز برای آن مضر است زیرا حفره های مغز را مسدود نموده بر عملکرد صحیح آن تاثیر گذار خواهند بود.
آزمایشها نشان می دهد افراد مبتلا به آلزایمر به طور غیر طبیعی دارای سطح بالایی از این پروتئین ها در مغز خود هستند و چون بی خوابی نیز باعث افزایش میزان این پروتئین ها در مغز می شود، بنابراین افراد بی خواب و یا کم خواب بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

🔶 بیشتر بخوانید: با مراحل پیشرفت آلزایمر آشنا شوید

آلزایمر نوعی بیماری زوال گرا و حاد شونده عصبی است و باعث از بین رفتن سلولهای مغزی می شود. دانشمندان معتقدند که آلزایمریک بیماری چند عاملی است که عواملی چون ژنتیک، محیط و شیوه زندگی، همگی در بروز و پیشرفت آن موثرند. نوع و مقدار خوابیدن افراد در شبانه روز از جمله عوامل محیطی و شیوه زندگی افراد است که در ابتلای آنها به آلزایمر بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

خواب کافی سبب آرامش سلولهای مغز شده و عملکرد سیستم مغزی را بهبود می بخشد و به ترمیم و بازسازی سلولها ی مغز کمک می کند و در نتیجه پروتئین ها به صورت مداوم در مغز ایجاد نشده و سلولهای عصبی را مسدود نخواهند کرد و احتمال بروز آلزایمر را کاهش می دهند.

البته ناگفته نماند که خواب اگر به صورت طبیعی باشد اثرات ذکر شده را داراست نه خوابی که با قرصهای خواب و انواع آرام بخشهای شیمیایی ایجاد شود. تحقیقات نشان داده اند که اگر خواب طبیعی و ناشی از خستگی بدن پس از فعالیتهای روزمره ایجاد نشود، اثری در جلوگیری از ترشح پروتئین های مضر در سلولهای مغز و پیشگیری از آلزایمر نخواهد داشت.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

کلسترول

ترکیب چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی بیشترین تاثیر را در میزان کلسترول خون می گذارد نه مق…