خانه ورزش ها آفرود چگونه در برابر حشرات از خود محافظت کنیم

چگونه در برابر حشرات از خود محافظت کنیم

دافع حشرات

نیش زنبور

حشرات مانند زنبور عسل، زنبور وحشی، شپش زرد و زنبور سرخ می‌توانند نیش دردناکی از خود به جا بگذارند، اما معمولا حمله نمی کنند مگر اینکه مورد حمله قرار گیرند. متأسفانه، یک مسافر فضول می‌تواند یک کندو را خراب کند و عواقب ناشی از آن دردناک خواهد بود. اگر گروهی سفر میکنید، در صورتی که کندو دیدید به کسانی که پشت سر شما هستند، هشدار دهید. هنگام سفر درجنگل، مراقب لانه‌ی زنبورها در درختان توخالی، حلق آویز شده از شاخه ها، در زمین، و گاهی اوقات حتی در گل و بوته و یا حوضچه‌های خالی، باشید.

“به یاد داشته باشید که زنبورها به رنگ‌های روشن و بوی شیرین جذب می‌شوند. “

زنبورها همچنین به سمت حرکات سریع جذب می‌شوند. اگر با یک زنبور برخورد داشتید ، آرام باشید و به آرامی حرکت کنید. فرار نکنید مگر اینکه توسط یک دسته زنبور مورد حمله قرار گرفته باشید، در این صورت بهتر است که خودتان را در آب غوطه ور کنید یا در یک وسیله نقلیه یا چادر پناه بگیرید.

اگر نیش زدند، سعی کنید نیش را با قسمت تخت چاقو یا کارت اعتباری پاک کنید. پس از اینکه زنبور مرد، نیش به آزاد سازی زهر ادامه می‌دهد، پس سریع باشید. یک بسته یخ یا کمپرس مرطوب سرد، درد را کاهش می‌دهد. اگر متوجه یک واکنش غیر معمول مانند خارش شدید ، تورم گسترده، حالت تهوع، تنگی نفس یا ضربان قلب شدید ، بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید، شاید شما در معرض آنافیلاکسی باشید. اگر از  قبل بدانید که به نیش زنبورها آلرژی دارید، باید همیشه باید کیت زنبور عسل را همراه خود حمل کنید. همراهان پیاده روی خود را نسبت به وضعیت خودتان و در مورد نحوه اداره درمان نیز آموزش دهید.

مگس و پشه

حتی شایعترین مگس‌ها هم  می‌توانند بیماری را انتقال دهند. البته توصیه می کنیم در فصول پر حشره از سفر اجتناب کنید ، یا با پوشیدن دافع حشرات و پوشاندن پوست در مقابل حشرات (به عنوان مثال، پوشیدن پیراهن آستین بلند ، شلوار بلند و کلاه ) می‌تواند حساسیت را کاهش دهد. اگر در طبیعت کمپ میزنید حتما اردوگاه یا محل کمپ خود را از زباله پاک نگه دارید و زباله های خود را در کیسه و دور از کمپ قرار دهید و در زمان بازگشت با خود برگردانید .

پشه‌ها به طور مؤثر توسط حشرکش ها  دفع می‌شوند، اما با پوشیدن شلوار‌های بلند، پیراهن بلند آستین، کفش‌های ساق دار و کلاهی که گوش‌های شما را بپوشاند نیز کمک خواهد کرد و سعی کنید در طبیعت کمتر از حشر کش ها ( دافع حشرات ) استفاده کنید چون برای طبیعت ضرر دارد .در فصول پر پشه  از آب‌های راکد و یا حوزه‌های مرطوب اجتناب و دوری کنید.

پشه‌ها در در روزهای گرم و وقتی سرعت باد بالاتر از ۱۰ مایل در ساعت افزایش یابد، کمتر خواهند بود. در عوض، آنها در زمان‌های خنک تر مانند غروب تا سپیده دم را ترجیح می‌دهند. اگر گزیده شده‌اید، یک لوسیون آرام بخش یا درمان گزش به طور کلی ناراحتی را کاهش می‌دهد و تورم و خارش را کمتر می‌کند.

کنه‌ها

کنه‌ها یکی دیگر از آفات برای مسافران هستند و گاهی اوقات می‌توانند ناقل بیماری لایم یا تب کوهستان باشد.

عنکبوت‌ها

اگرچه عنکبوت‌ها حشره نیستند و مانند انسان‌ها روی زمین حرکت می‌کنند اما می‌توانند نیش زننده و بدی داشته باشند. عنکبوت‌ها اغلب در زیرزمین، چوب، و گاراژها یافت می‌شوند، بنابراین در هنگام بازدید از خانه یا جمع آوری هیزم، در معرض دید قرار می‌گیرند. به طور کلی، قبل از اینکه انگشتان خود را به گوشه‌ها و شکاف دیوار بچرخانید، نگاه کنید. همچنین  قبل از پوشیدن کفش‌ها و لباس‌ها آنها را تکان دهید و قبل از اینکه شب در کیسه خواب خود بخوابید آن را به خوبی تکان دهید.

🔵 همچنین مطالعه کنید: جعبه‌ کمک‌های اولیه شخصی

دستورالعمل‌های عمومی برای دفع حشرات

اگر در جنگل هستید، بدون شک مشکلاتی را با یک یا چند حشره از حشرات ذکر شده و همچنین تعداد کمی از گونه‌های کمتر رایج، تجربه خواهید کرد. اگر چه هیچ روشی احمقانه نیست، اما بعضی از مکانیسم‌های دفاع عمومی وجود دارد:

 • باید بدانید که چه نوع حشراتی در چه مناطقی شایع هستند و از سفر در فصول ازدیاد حشرات اجتناب کنید. به عنوان مثال زمان آب شدن برف‌ها زمان ازدیاد پشه هاست.
 • مراقب مناطقی که نمیتوانید ببینید، باشید. بدون اینکه بازرسی دقیقی انجام دهید، دست‌ها یا بخش دیگری از بدن خود را در زیر سنگ ها، بوته ها یا چادر‌های خود قرار ندهید.
 • لباس‌های محافظ از جمله پیراهن آستین بلند و شلوار بلند، جوراب و کلاه، بپوشید.
 • از زدن عطر، لوسیون، اسپری مو، شامپو، صابون یا لوازم آرایشی. همچنین استفاده از اشیای براق مانند جواهرات اجتناب کنید.
 • همه مناطق رو به جلوی بدن خود را با دافع حشرات بپوشانید و بعد از ساعاتی آن را تجدید کنید، به ویژه اگر در حال عرق کردن هستید. DEET قوی ترین و قابل اعتماد ترین مواد دافع حشرات است اما ممکن است برای بچه‌های کوچک امن نباشد. یک محصول سیتروئنلا یک جایگزین طبیعی قابل قبول است. دافع حشرات نیز می‌تواند بر روی لباس و کوله پشتی شما مالیده شود.  به این نکته توجه نمایید که مواد حاوی DEEF را زیاد استفاده نکنید چون برای اعصاب مضر است.
 • هنگام کمپ زدن از یک چادر دارای کفپوش در کف چادر و همچنین پشه بند در درب‌ها و پنجره‌هایش استفاده کنید.
 • کمپ را از زباله و سایر مواد دور ریختنی به ویژه محصولات غذایی پاک سازی کنید.
 • در اطراف کمپ( اردوگاه) با پاهای برهنه حرکت نکنید.

گردآوری و تدوین : واحد آموزش اسپرتان

 • کمپ زدن با بچه ها

  نحوه کمپ زدن با بچه ها

  بسیاری از والدین جوان به دنبال آن هستند که کودک کوچک خود را با شگفتی های طبیعت آشنا کنند. …
 • دافع حشرات

  چگونه در برابر حشرات از خود محافظت کنیم

  نیش زنبور حشرات مانند زنبور عسل، زنبور وحشی، شپش زرد و زنبور سرخ می‌توانند نیش دردناکی از …
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آفرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…