خانه آموزش یخنوردی چیست و تکنیکهای یخنوردی کدامند؟

یخنوردی چیست و تکنیکهای یخنوردی کدامند؟

تکنیکهای یخنوردی ، اسپرتان

در این مطلب از اسپرتان می خوانید :

 • آشنایی با یخ نوردی
 • روش های استفاده از چنگک کرامپون 
 • تکنیک فرانسوی
 • تکنیک آلمانی
 • تکنیک ترکیبی
 •  اشتباهات  رایج
 • استفاده از تبر و ابزار در یخ

آشنایی با یخ نوردی:

محیط برف و یخ همیشه در حال تغییر است که باعث می شود تا کوهنوردی با چالش و هیجان روبرو باشد . یخ نوردی یکی از ورزش های مستقیم کوه نوردی است. اساس این رشته درگیری با آبشارها و یخچال های طبیعی یا مصنوعی و گذر از آنهاست که خود دارای شاخه ای گسترده و فنونی مستقل است. یخ نوردی خود نیز به چند شاخه و فعالیت تقسیم می شود که از آن جمله می توان به صعود یخچالهای بلند یا glacier climbing صعود آبشارهای یخی یا ice fall climbing و صعود مسیرهای سنگی با ابزارهای یخ نوردی یا Dry tooling اشاره کرد.

مکان ورزشی یک یخ نورد، یک آبشار یخ زده طبیعی یا مصنوعی و یا یک یخچال طبیعی است. در برخی مکانها تنها زمستان و در برخی یخچال ها در فصول بهار و اوایل تابستان می توان یخ نوردی کرد. صعود یک دیواره یخی یا یخچال درست همانند سنگ نوردی نیازمند دانش تخصصی است.

کوهنوردان و صعود کنندگان ورزشی از هر چیزی مربوط به قدم زدن بر روی یخچال های زاویه دار و صعود عمودی از آبشارها لذت می برند.

این مقاله در مورد لوازم و تکنیکهای یخنوردی و آشنایی می شوید.

شروع کوه نوردی بر روی یخ (یخ نوردی)

یخنوردی به طور معمول آبشارهای یخ زده را به ذهن می آورد.  هرچند صعود از یخ های آلپ می تواند شامل قدم زدن با کف پا همراه با تبر یخی باشد. یخچال در حقیقت همانند یک آبشار  زمستانی است، بنابراین شما باید از تکنیک های مختلف برای صعود یخ و محاسبه زاویه شیب استفاده کنید. ابتدا ما در مورد چگونگی استفاده از پاهای خود بر روی یخ بحث می کنیم.

روش های استفاده از چنگک کرامپون ( تکنیکهای یخ نوردی)
تکنیکهای یخنوردی

اگرچه ممکن است یخ های با زاویه کم را با استفاده از قدم ها و با یک تبر بالا برویم، اما در نقاط خاص برای استفاده از بازده بهتر و ایمنی بیشتر از چنگک بهره بگیریم. کوهنوردی در آلپ شامل تکنیک های متناسب با زمین های متفاوت است. این استیل ها بعنوان تکنیک های فرانسوی و آلمانی برای مناطق که از آنجا سرچشمه گرفته است، می باشد.

تکنیک فرانسوی:

بعنوان یک تکنیک پایه بر روی یخ شناخته می شود، این تکنیک برای یخ خوابیده با زاویه کم و ملایم (با شیب های نهایتا ۴۰ درجه متناسب است . برای این تکنیک از تمام نقاط چنگک کرامپون برای تماس با یخ منقبض شده استفاده می شود. این کارآمد ترین راه برای گذر از برف و یخ است. در روی یخ حرکت رو به پایین کوهنوردان  متکی به پاهای خود است و بطور جامع از پاشنه های خود جهت گشت زدن استفاده می کنند. با افزایش زاویه شیب، یخ نورد  نیاز به انعطاف پذیری مچ پا دارد. در این حالت یخ نورد باید انگشتان را به سمت خارج داده تا بتواند پای خود را حفظ کند. در دامنه های شیب دار شما می توانید به صورت مورب و یا حتی کمی دراز کش حرکت کنند.

برای انجام پایین آمدن از برف پای خود را محکم بگذاریم ، سپس پای پایینی را روی برف میگذاریم و بطور محکم می چرخانیم .

🔶 بیشتر بخوانید : ۵ مکان حیرت آور برای یخ نوردی

تکنیک آلمانی :

این روش بطور عمومی به نام پیشروی به جلو شناخته می شو. در این روش  از دو نوک جلو کرامپون برای صعود استفاده می شود . این روش  در شیب ۴۵ درجه به بالا( شیب های عمودی ) مورد استفاده قرار می گیرد .

. این روش اصلی ترین راه برای صعود از شیب تند است ،ولیکن باید توجه داشته باشید که سخت ترین فشار را بر روی ماهیچه مچ پا اعمال میکند ، و در این حالت فقط چهارچوب کفش است که از پا محافظت می کنند . بر خلاف تکنیک فرانسوی ، که نیاز به آموزش  زیاد دارد تکنیک آلمانی ساده بوده و زمان زیادی برای آموزش نیاد ندارد است . بوسیله چنگک های جلوی کرامپون به یخ ضربه زدن و با احتیاط از یخ  بالا می روید .

این نکته قابل توجه هست که از قدم های بلند  بر روی یخ  جدا خودداری نمایید .

تکنیک ترکیبی :

در زمانهایی که یخ مرطوب است راحتترین راه برای صعود ، صعود ترکیبی است . این روش ترکیبی به عنوان موقعیت ۳ ساعت یا”pied troisieme” شناخته شده است و معمولا در مسیر صاف و راست کمتر خسته کننده است . این روش شامل کاشت نقاط جلو یک پا است ، در حالیکه پای دیگر را به طرف آن و در مقابل شیب قرار می دهیم .

 اشتباهات  رایج در یخ نوردی :

سعی کنید ضربه زدن در هنگام ایجاد نقاط برای چنگک های کرامپون را تکرار نکنید . عمل ضربه زدن سخت و خسته کننده بوده و میتواند یخ زیر پای شما را برای ایستادن ضعیف نماید . شما باید باسرعت کافی با یخ مبارزه کرده و با احتیاط و مواظب باشید که سقوط نکنید . در این حالت پاشنه های خود را تا حد زیادی بالا ببرید ، با این روش نقاط جلویی  کرامپون را آماده  ضربه زدن می کند . کاهش ضربه پاشنه پا  نقاط جلویی را به سمت یخ هدایت می کند و از لغزش غیر ضروری کم می کند .

بیشتر بخوانید : معرفی و بررسی ۵ مدل از بهترین هارنس های دنیا

استفاده از تبر و ابزار در یخ :

در یخنوردی مسطح یا با زاویه کم لزوما نیازی به استفاده از یک تبر یخ نیست . در حقیقت تمرین روش قدم زدن بر روی سطح صاف ( بدون کشش ) و بدون تکیه بر تبر یخ به شما احساس یخ را در زیر پای شما خواهد آموخت .

این مطلب فقط آشنایی مختصری با یخنوردی و تکنیکهای یخنوردی و آشنایی با برخی اصطلاحات و روشها و ابزار های یخنوردی است . برای آموزش یخنوردی و تکنیک های آن حتما بایستی عملا تلاش و تجربه نمایید .

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

 • تکنیکهای یخنوردی ، اسپرتان

  یخنوردی چیست و تکنیکهای یخنوردی کدامند؟

  در این مطلب از اسپرتان می خوانید : آشنایی با یخ نوردی روش های استفاده از چنگک کرامپون …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

انتخاب کمپ مناسب

جایی که چادر می‌زنید. در پایان یک روز طولانی از پیاده روی، هیچ چیز آرامش بخش‌تر از راه اند…