خانه پیشنهاد اسپرتان روش‌های تصفیه آب در طبیعت گردی و کوهنوردی

روش‌های تصفیه آب در طبیعت گردی و کوهنوردی

تصفیه آب در کوهنوردی و طبیعت گردی

در این مطلب از اسپرتان شما را با روش‌های معمول تصفیه آب در کوهنوردی و طبیعت گردی ،برای به دست آوردن آب قابل استفاده آشنا خواهیم کرد :

برای یک دقیقه بجوشانید. استفاده ازاین روش به دلایلی که درادامه آورده شده توصیه نمی شود و شاید باید آخرین روش برای تصفیه آب در نظر گرفت زیرا :

 استفاده از سوخت زیاد، زمان زیادی را باید صرف کنید ، و در یک روز تابستان گرمازا، آب گرم مناسب نیست. به علاوه، در برخی مواقع اگراز یک منبع آب گل آلود یا مشکوک! استفاده کنید، هنوز هم باید تمام ذرات جامد را فیلترکنید.

🔴 همچنین بخوانید : هفت نکته ای که باید درباره پخت و پز روی آتش بدانید

محلول ید، قرص، کریستال.استفاده از ید روش نسبتاً راحتی برای تصفیه آب است و در اشکال مختلف وجود دارد که به راحتی می‌‌تواند در بودجه شما قرار بگیرد. ید باکتری‌ها، ویروس‌ها و پروتوایزها را به جز کریپتوسپوریدیوم(Cryptosporidium)می‌‌کشد. مزایا: سبک وزن، آسان برای استفاده. معایب: ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از نوشیدن باید استفاده شود، برای زنان باردار ایمن نیست، و برخی از قرص‌ها یک مزه‌ی قوی دارند که برخی از افراد دوست ندارند. بعد از قرار دادن یک قرص در بطری و تکان دادن،بطری را به سمت بالا ببرید و کمی درب آن را باز کنید. این به ید اجازه می‌‌دهد تا برروی رزوه‌های در بطری قرار بگیرد.

قطره‌ی کلر. کشتن باکتری‌ها. مزایا: سبک وزن، ارزان وبه آسانی قابل دسترسی است، زیرا تنها سفید کننده خانگی است. معایب: ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از نوشیدن باید استفاده شود، لازم که تعداد قطرات را بشمارید، بسیار سمی است. شبیه ید.

تصفیه آب در کوهنوردی و طبیعت گردی

فیلتر آب. فیلترهای آب، پروتئوزا و باکتری هایی مانند جیاردیا، کریپتوسپوریدیوم و سالمونلا را حذف می‌کنند. کربن مواد شیمیایی و نوشیدنی‌هایبد را از بین می‌‌برد و صفحه نمایش‌های حاوی ید پوشش حفاظت از ویروس را فراهم می‌‌کند. مزایا: پس از تصفیه آب، تاخیری برای نوشیدن آب ایجاد نمی‌کند، ذرات گرد و غبار را از آب حذف می‌کند و مزه‌ی آب پاک می‌شود. معایب: سنگین تر از ید / کلر، گران تر، پمپاژدستی به طور کلی مورد نیاز است، پس از تصفیه آب، فیلتر نیاز به تمیز کردن دارد و بعداز استفاده برای تعداد معینی گالن آب باید تعویض شود.

“استفاده از فیلتر آب یکی از بهترین  و ایمن ترین روش های تصفیه آب در کوهنوردی و طبیعت گردی است.”

اشعه ماوراء بنفش (UV). این سیستم مدرن تصفیه آب مثل یک چراغ قوه به نظر می‌‌رسد که شما برای استفاده از آن برای از بین بردن پروتوزو، باکتری و ویروس‌ها آن را حدود یک دقیقه در اطراف آب نگه می‌دارید. مزایا: بسیار سبک وزن و روش استفاده‌ی ساده. معایب: نیاز به باتری‌هایی است که ممکن است از بین بروند و همچنین ذرات جامد در آب فیلتر نمی‌‌شود.

تصفیه آب در کوهنوردی و طبیعت گردی

به یاد داشته باشید: پس از جمع آوری آب تصفیه نشده، دست‌ها وهمچنین هر چیز دیگری که آب تصفیه نشده در تماس با آن قرار دارد (مانند سطلی که آب رابا آن جمع آوری کرده‌اید) را بشویید. قرار دادن آب پاکیزه و آب آشامیدنی در یک بطری آب که قبلا در آن آب تصفیه نشده بوده ،  کارخوبی نیست  و حتما کاملا آن را بشویید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در پیشنهاد اسپرتان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…