خانه پزشکی و تغذیه اگر در ترک سیگار هستید تا می‌توانید گوجه فرنگی بخورید

اگر در ترک سیگار هستید تا می‌توانید گوجه فرنگی بخورید

اگر در ترک سیگار هستید تا می‌توانید گوجه‌فرنگی بخورید

اگر اخیراً کشیدن سیگار را کنار گذاشته‌اید، شروع به خوردن میوه و بویژه مقادیر زیادی گوجه فرنگی کنید چراکه مطالعهٔ جدید محققان دانشگاه جان‌هاپکینز نشان داده چنین کاری با معکوس کردن برخی آسیبهای ناشی از سیگارکشیدن به عملکرد بهتر ریه کمک می‌کند.

به گزارش اسپرتان ، بر اساس یافته‌هایی که اخیرا در European Respiratory Journal منتشر شده، محققان پژوهشی را در سال ۲۰۰۲ میلادی درباره ارتباط رژیم غذایی و عملکرد ریه در بیش از ۶۵۰ بزرگسال شروع کردند و ۱۰ سال بعد بار دیگر وضعیت شرکت‌کنندگان در این تحقیق را مورد بررسی قرار دادند.
این افراد ساکن آلمان، نروژ و بریتانیا بودند و در پرسشنامه‌هایی به وضعیت کلی تغذیه و رژیم غذایی خود پاسخ داده بودند. افزون بر این، روندی را برای اندازه‌گیری ظرفیت کلی انباشت ریه‌هایشان از اکسیژن گذرانده بودند.

بر اساس این گزارش، محققان همچنین عواملی چون سن، قد، جنسیت، شاخص توده بدنی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، فعالیت بدنی و مصرف کلی انرژی را مد نظر گرفتند.

🔶 بیشتر بخوانید : سیب و گوجه فرنگی بیماریهای ریوی را بهبود می بخشد

پس از بررسی مشخص شد افراد سابقا سیگاری که به طور میانگین بیش از دو گوجه فرنگی یا بیش از سه وعده در روز میوه تازه می‌خوردند کمتر از کسانی دچار زوال عملکرد ریوی شدند که کمتر از یک گوجه فرنگی یا یک بار میوه تازه در روز می‌خوردند.

پژوهشگران توضیح داده‌اند که این اثر فقط با گوجه فرنگی و میوه‌های  تازه مشاهده شده است نه با خوردنیهایی چون سس گوجه فرنگی یا فرآوریهای دیگر میوه‌ای.

به گفته ونسا گارسیا لارسن، نویسنده اصلی مطالعه، یافته‌های تحقیق حاکی از آن است که رژیم غذایی ممکن است در بهبود آسیبهای ریوی افرادی کمک‌کننده باشد که سیگارکشیدن را متوقف کرده‌اند. مصرف مقادیر بیشتری گوجه فرنگی، میوه تازه بخصوص سیب بویژه برای سیگارترک‌کرده‌هایی مفید است که در معرض خطر بیماریهای تنفسی همچون COPD قرار دارند.

گردآوری : واحد سلامت اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

کلسترول

ترکیب چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی بیشترین تاثیر را در میزان کلسترول خون می گذارد نه مق…