خانه پیشنهاد اسپرتان تربیت فرزند : نحوه برخورد با اعتراض کودک

تربیت فرزند : نحوه برخورد با اعتراض کودک

تربیت فرزند ، اسپرتان ، اعتراض کودک

گاهی برای شما اتفاق می افتد که از فرزندتان میخواهید کاری انجام دهد،شروع به اعتراض کردن و غر زدن می کنند . امکان دارد که آن کار را انجام دهد، ولی از این وضعیت خیلی ناراحت است.

آموختن انجام دادن کارهای اجباری ، حتی وقتی نمی خواهیم آنها را انجام دهیم ،مرحله ای از بلوغ و تربیت فرزند است. حتی گاهی می شنویم که بالغ ترین افراد نیز در مورد برخی کارها شکایت میکنند. درک اینکه چگونه نظرات خود را با روشی مناسب و محترمانه مطرح کنیم، مهارتی اکتسابی است.

در این مطلب از اسپرتان شما را با برخی راه حل ها برای نحوه برخورد با اعتراض کودک آشنا می کنیم  :

شکایت مورد نظر را به گونهای مطرح کنید که می خواهید بشنوید. مثلا، کودکی میگوید: «آه… از این چیزهای سبز متنفرم!» و شما پاسخ می دهید: «دوست دارم بشنوم: پدر! من به اسفناج علاقه ای ندارم.»

به فرزندتان بگویید به شکایت او توجهی نخواهید کرد (و این کار را واقعا انجام دهید). وقتی از فرزندتان می خواهید کاری انجام دهد و او شکایت می کند، فقط درخواست خود را تکرار کرده و از اتاق خارج شوید.

درخواست تان را با حالتی بی احساس و بی روح تکرار کنید. او از شنیدن مکرر درخواست، خسته می شود و این پیام را دریافت میکند که: تسلیم نخواهم شد.

🔶 بیشتر بخوانید :تربیت فرزند- آموزش آداب اجتماعی

به فرزندتان بگویید که می خواهید چه چیزی را بشنوید: «سوزان ۱! وقتی با صدای عادی حرف می زنی و در مورد حرفهایت بیشتر فکر می کنی، دوست دارم به حرفهایت گوشت کنم.» و بلافاصله گفت و گو را خاتمه دهید.

پس از مطرح کردن شکایت، این گونه واکنش نشان دهید که: «خب، مشکلت را شنیدم، فکر می کنی چه راه حلهایی وجود دارد؟» با عصبانیت و تمسخر سؤال نکنید بلکه او را تشویق کنید که راههایی برای حل مشکلخود بیابد.

مراقب باشید خودتان الگوی شکایت کردن نباشید و چنین جملاتی را به کار نبرید: «چرا خودت وسایلت را جمع نمی کنی؟ همه کارها را من باید انجام دهم؟ شما بچه ها هیچ وقت وسایل خودتان را مرتب نمی کنید. مریض شده ام و از این همه کار خسته ام….) معمولا وقتی پدر یا مادری به اتاق فرزندش می رود و می خواهد وسایل به هم ریخته او را مرتب کند، این جملات یا مشابه آنها به صورت تک گویی بیان می شوند. این رفتار والدین، شکایت کردن را به صورت کامل به بچه ها نشان می دهد.

گردآوری و تدوین : واحد سبک زندگی اسپرتان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر سبک زندگی
بارگذاری بیشتر در پیشنهاد اسپرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

مدیریت وزن ورزشکاران که دارای دسته بندی وزنی هستند

ورزش‌ های زیادی وجود دارد که دارای وزن بندی یا کلاس‌بندی هستند، که ورزشکاران و حریفان باید…