خانه آموزش تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی با قانون نایسمیت

تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی با قانون نایسمیت

اسپرتان ، تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی ، قانون نایسمیت

معمولا یکی از مشکلات و چالش هایی که کوهنوردان غیر حرفه ای و طبیعتگردان و همچنین سرپرستان با آن برخورد می کنند تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی است. در این مطلب از اسپرتان شما را با  تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی با قانون نایسمیت آشنا خواهیم کرد .

برای هر ۵ کیلومتر راهپیمایی در مسیرهای تخت و ساده ۱ ساعت در نظر می گیریم. برای هر ۳ کیلومتر کوهپیمایی در شیب ها که شما را به تقلا وا می دارد، ۱ ساعت در نظر می گیریم. برای هر ۱ کیلومتر مسیر ناهموار، بوته زار انبوه، برف نرم، شن زار، ۱ ساعت در نظر می گیریم. به ازای هر ۵۰۰ متر افزایش ارتفاع، ۱ ساعت به زمان کل اضافه می کنیم. به ازای هر ۱۰۰۰ مترکاهش ارتفاع، ا ساعت به زمان کل اضافه می کنیم. در مجموع به ازای هر ۵ ساعت نیز ۱ ساعت اضافی برای اوقات تلف شده و استراحت در نظر می گیریم.باید عادت نماییم تا بعد از حدود ۲ ساعت کوهپیمایی مداوم حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنیم تا بدن ما بتواند خود را برای فعالیت بعدی آماده کند.

اسپرتان ، تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی ، قانون نایسمیت

در موقع عبور از سطوح شیب دار باید عمود بر سطح حرکت نماییم در این حالت پاها را نیز عمود بر سطح افق قرار داد. در شیب می توان از باتوم راهپیمائی نیز استفاده نمود. تا حد امکان از صعود در شیب های پر از سنگریزه و شن اجتناب نمایید، چرا که با صرف انرژی زیاد مسافت کمی را خواهید پیمود. در این جور مکان ها باید جایی را انتخاب کرد تا شخص به عقب لیز نخورد، هنگام پایین آمدن از این نوع سطوح باید اول پاشنه پا را روی زمین گذاشت.

هنگام پاین آمدن از شیب های تند بهتر است فاصله قدم ها را کوتاهتر انتخاب نماییم.

🔶 بیشتر بخوانید : نکات ایمنی در کوهنوردی و طبیعت گردی

رعایت فاصله مناسب با نفر جلویی نیز از واجبات است. به طوری که اگر نفر جلویی ناگهان ایستاد، تعادل نفر قبلی به هم نخورده و احتمالا به نفر جلو برخورد نکند. از سویی اگر تعادل نفر عقب به هم خورد، نفر جلویی فرصت کافی برای عکس العمل داشته باشد. باید به خاطر بسپاریم که هنگام پایین آمدن متناسب با میزان شیب مسیر زانوها را خم و بالاتنه را نیز به شرط آن که مرکز ثقل بدن هنوز داخل سطح اتکای بدن بماند، به جلو متمایل کنیم.

اسپرتان ، تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی ، قانون نایسمیت

شیب های بیش از ۲۰ درجه را چه هنگام صعود و چه هنگام فرود حتما به صورت مارپیچ (زیگ زاگ) طی نمایید. زیرا در این صورت فشار وارد بر بدن بسیار کمتر می شود به یاد داشته باشید که هر چه شیب تند تر می شود، زاویه بین دو خط زیگزاگ کمتر و طول مسیر زیگزاگ کمتر و طول مسیر زیگزاگ با توجه به پهنای منطقه مانور بلند تر می شود.

هنگام بالارفتن از شیب بهتر است که از پاکوب ها برای طی مسیر استفاده شود و حتی المقدور از مسیرهای نامشخص پرهیز گردد.

مسیرهای با شیب کم را می توان به طور مستقیم بالا رفت. این مسیرها اکثرا مسیرهایی هستند که از گذشته های دور اهالی کوهپایه نشین آن منطقه، در شرایط هوایی مناسب، به دلایل متفاوت در آن تردد می کردند که اکنون مورد توجه کوهنوردان قرار گرفته است. این گونه مسیرها غالبا در کنار رودها یا کمرکش کوه ها قرار دارد.

🔶 بیشتر بخوانید : نکات مهم کوهنوردی برای مبتدیان

به هر روش که در حال بالارفتن از شیبی باشیم باید پای بردار بعد از هر گام همیشه به صورت مستقیم قرار بگیرد. این عمل باعث می شود تا فشار وزن بدن از روی ماهیچه های پا خارج و به استخوان ها و تاندوم ها منتقل شود. در غیر این صورت ماهیچه های پا باید دائما وزن بدن را تحمل کنند. که این امر سبب خستگی زودرس خواهد شد.

امیدوارم بتوانید با این قوانین ، تخمین زمان انجام برنامه های کوهنوردی را به درستی انجام داده و کوهنوردی و طبیعت گردی پر نشاطی را تجربه نمایید .

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

چگونه در برابر حشرات از خود محافظت کنیم

نیش زنبور حشرات مانند زنبور عسل، زنبور وحشی، شپش زرد و زنبور سرخ می‌توانند نیش دردناکی از …