خانه پزشکی و تغذیه تاثیر ورزش بر فشار خون

تاثیر ورزش بر فشار خون

فشار خون و ورزش

برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟

برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای ورزش، شما باید به طور متوسط ۳۰ دقیقه ورزش در روز را پنج بار در هفته انجام دهید. این به این معنی است که فعالیتی انجام دهید که شما را از نفس بیاندازد برای مثال پیاده روی تند، شنا، دوچرخه سواری و باغبانی. اگر مدت زمان زیادی تمرین فیزیکی نداشته‌اید یا سایر شرایط پزشکی داشته باشید، ممکن است لازم باشد که به تدریج به این مرحله برسید. شما می توانید به مدت ۱۵ دقیقه دو بار در روز یا مدت ۱۰ دقیقه سه بار در روز، فعالیت کنید.

آیا ورزش یا فعالیت‌هایی هستند که نباید انجام دهم؟

باید در سطحی که احساس می کنید، سبک یا متوسط است، نه سخت یا بسیار سخت، فعالیت کنید. به دقت در مورد این که فعالیت را چگونه احساس می کنید فکر کنید، به عنوان مثال، احساس می کنید که چقدر تنفس می کنید و چقدر عضلات خسته شده اند، به اندازه کافی فکر کنید. اگر در حین فعالیت نمی‌توانید حرف بزنید، پس خیلی سخت کار می‌کنید.

نباید موارد زیر را انجام دهید، زیرا می توانند فشار خون را برای مدت کوتاهی تا سطوح خطرناکی افزایش دهند:

 • بلند کردن وزنه‌‌ی سنگین بدون نظارت یک مربی ورزش
 • تمرین‌های انفجاری طولانی مدت مانند بوکس یا اسکواش

اگر علاقه مند به غواصی هستید و فشار خون بالا دارید، محدودیت هایی وجود دارد. این به میزان فشار خون و داروهایی که مصرف می کنید بستگی دارد. باید تحت نظر یک پزشک متخصص غواصی، غواصی کنید.

سایر ورزش ها و فعالیت هایی که ممکن است شامل سرعت و تغییر فشار اتمسفر باشند، ممکن است به گواهی پزشکی نیز نیاز داشته باشند، برای مثال چتربازی و مسابقه موتور.

بیشتر بخوانید : آشنایی با فشار خون و علایم آن

چرا ما نمی‌گوییم که وزنه برداری انجام دهید؟

بدن ما به انواع مختلف ورزش واکنش متفاوتی نشان می دهد. دو نوع اصلی فعالیت بدنی وجود دارد: ورزش هوازی (یا پویا) و ایزومتریک (یا استاتیک).

ورزش هوازی برای قلب و عروق خونی بسیار مفید است زیرا تمرین خوبی به آنها می دهد و به آنها کمک می کند انعطاف پذیر و کارآمدتر شوند. قلب خون را سخت تر پمپ می کند، فشار خون را بالا می برد، اما خون به عضلات زیادی جریان پیدا می‌کند و فضای بیشتری به جریان خون داده می‌شود، تا فشار خون زیاد نشود.

در واقع فعالیت های هوازی منظم به کاهش فشار خون شما در طول زمان کمک می کند. مثال هایی از تمرینات هوازی فعالیتی است که از تعداد زیادی عضلات در حرکات تکراری و ریتمیک استفاده می شود، مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی سریع.

همچنین بخوانید : فشار خون و ورزش

تمرینات ایزومتری عضله را می‌سازند، اما تمرینات این چنینی می توانند فشار خون را در طول تمرین افزایش دهند، به عنوان مثال وزنه برداری. در برخی موارد تغییرات در فشار خون می تواند سریع و بزرگ باشد و این می‌تواند فشار بیش از حد و ناخواسته را در قلب و عروق خونی ایجاد کند. این به این دلیل است که این نوع فعالیت شامل انقباض پایدار تنها یک مجموعه از عضلات است. بنابراین قلب سخت تر پمپ می‌کند، اما فقط تعداد کمی از عضلات استفاده می شود. به همین دلیل فضای کمتری برای جریان خون وجود دارد. این باعث افزایش سریع فشار خون و فشار اضافی روی قلب و عروق خونی می شود. مثال هایی از ورزش ایزومتریک عبارتند از وزنه برداری و پرس.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …