خانه ورزش ها طبیعت گردی نحوه‌ی برنامه ریزی سفر با کوله پشتی

نحوه‌ی برنامه ریزی سفر با کوله پشتی

0
0
1,367
سفر با کوله پشتی ، برنامه­ ریزی سفر

هوا عالی است و شما بیشتر از همیشه دوست دارید به طبیعت بروید. فرقی نمی­ کند به مدت یک هفته بروید یا یک شب، در ادامه، به جزئیات برنامه­ ریزی سفر با کوله پشتی می­ پردازیم : این مقاله از اسپرتان شما را به خوبی راهنمایی می­ کند.

۱٫ محدود کردن گزینه ­های سفر: پارامترهای اصلی سفر خود را مشخص کنید تا از همان ابتدا سفر موفقی داشته باشید.

۲٫مشخص کردن مقصد: مزایا و معایب مناطق مختلف را بررسی کنید تا مقصد مناسب خود را پیدا کنید.

۳٫ توجه به جزئیات مسیر: قبل از شروع سفر حتما باید به نکاتی مانند اینکه قبل از خواب چند مایل باید طی کنید یا آب خود را از کجا باید به دست آورید، توجه کنید.

۴٫آماده کردن وسایل و تدارکات: آیا نیاز به اجازه­ی خاصی دارید؟ شرایط مورد انتظار سفر چیست؟ آیا با حیوانات و حشرات مزاحم مواجه خواهید شد؟ چقدر غذا باید با خود ببرید؟   این­ها سوالات مهمی هستند که مشخص می­کنند چه چیزهایی با خود خواهید برد.

۵٫آمادگی نهایی: قبل از اینکه از در خارج شوید، چند کار کوچک هست که باید انجام دهید.

بیشتر بخوانید : کوله پشتی مناسب خود را انتخاب کنید

محدود کردن گزینه­ های سفر

سفر با کوله پشتی ، محدود کردن گزینه های سفر ، یافتن محل مناسب ، جزئیات مسیر ، وسایل لازم ، برنامه­ ریزی سفر
مسیر یابی در سفر با کوله پشتی

اول از همه باید پارامترهای سفرتان را مشخص کنید. این کار انتخاب­های شما را محدود   می­کند و راحت­تر مقصد موردنظرتان را پیدا می­کنید.

زمان دربرابر مسافت: مقصدی که برای سفر با کوله پشتی انتخاب می­ کنید به طور گسترده­ای به این دو عامل بستگی دارد.

چقدر زمان دارید؟ اگر وقت­تان محدود است، لازم است بدانید هر روز چند مایل باید طی کنید و مسیری را انتخاب کنید که بتوانید در آن زمان محدود بپیمایید. بیشتر افراد روزانه ۳ الی ۱۰ مایل پیاده­روی می­کنند و شما نیز می­توانید نسبت به وضعیت جسمی خود و نوع مسیر تعداد مایلی که خواهید رفت را مشخص کنید.

تا کجا خواهید رفت؟ اگر مسیری که انتخاب کرد ه­اید طول ثابتی دارد، باید مشخص کنید هر روز چند مایل پیاده­روی خواهید کرد و از این طریق تعداد روزهای سفر نیز معلوم می­شود.

انتخاب محل سفر: اگر فقط چند روز آخر هفته را فرصت دارید، بهتر است جایی نزدیک خانه ­تان بروید. به این ترتیب به جای تلف کردن وقت­تان در طول راه، زمان بیشتری را در طبیعت سپری خواهید کرد. اما ممکن است بخواهید به مکانی خاص و متفاوت بروید و زمان زیادی صرف سفرتان کنید. در این صورت مشخص کنید دقیقا کجا دوست دارید بروید: کویر یا جنگل؟ کوه­ های پرصخره یا آبشارهای باشکوه؟

تعداد افراد گروه: اگر تنها سفر می­کنید، آزادی عمل بیشتری در تایین سرعت پیاده­ روی و محل استراحت شبانه را دارید. اما اگر با گروهی از افراد به مسافرت می­روید، باید سرعت خود را با کندترین عضو گروه هماهنگ کنید. البته یکی از مزیت­های مسافرت گروهی این است که می­توانید چادر،گاز و غذای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و وزن کوله­ پشتی خود را کمتر کنید. اما در نظر داشته باشید که در بعضی مناطق جای کافی برای برپا کردن چادر بزرگ گروهی وجود ندارد.

زمان سفر: مقصدی که برای سفر هفته­ ی آینده­ ی خود انتخاب می­کنید احتمالا با مقصد سه ماه بعد شما متفاوت است. آیا همین الان وضعیت جسمی مناسبی برای پیمودن مسیری سخت و همراه با افزایش ارتفاع را دارید؟

پایگاه: ممکن است شما بخواهید یک پایگاه ایجاد کنید و ازآنجا اقدام به کوهنوردی روزانه یا صعود کنید. اگر چند نفر هستید، بهتر است قسمت­های مختلف یک چادر بزرگ و راحت را جداگانه حمل کنید (مثلا یک نفر ستون­های آن را حمل کند و دیگری بدنه ­ی آن را).

فصل­ و شرایط آب و هوایی: بعضی مناطق به دلیل پوشیده شدن با برف در اوایل بهار در دسترس نیستند.

رفت و آمد: اگر هنگام سفر از جایی به جای دیگر می­روید، باید نحوه­ ی رفت و آمد خود را انتخاب کنید: با ماشین بروید، در انتهای راه دوچرخه­ ای فراهم کنید تا با آن به ابتدای مسیر و جایی که ماشین­تان پارک شده برگردید (این کار فقط در بعضی مکان­ها امکان­ پذیر است)، از وسایل حمل و نقل محلی استفاده کنید و یا از یکی از دوستانتان خواهش کنید شما را برسانند.

بیشتر بخوانید : نکات مهم در نحوه صحیح سایز کردن کوله پشتی

یافتن محل مناسب برای کوله گردی

سفر با کوله پشتی ، محدود کردن گزینه های سفر ، یافتن محل مناسب ، جزئیات مسیر ، وسایل لازم ، برنامه­ ریزی سفر
سفر با کوله پشتی

حالا که پارامترهای اصلی سفرتان را انتخاب کرده­اید، زمان آن رسیده که مسیری متناسب با توانایی­ های خود پیدا کنید.

کتاب­های راهنما و وب­سایت­ ها منابع خوبی هستند و تمام اطلاعات مورد نیاز خود مانند: سختی مسیر، فاصله، افزایش ارتفاع، جهت­ ها، منابع آب و برخی شرایط مانند اجازه­ ی آوردن سگ را می­توانید از این منابع به دست آورید. علاوه بر این، در برخی وب­سایت­ها    گزارش­هایی از سفرهای قبلی ارائه می­شود که با خواندن آنها می­توانید حس واقعی سفر به آن مکان را درک کنید.

پروژه­ های کوهنوردی: برای دیدن مسیرهای پیشنهادی نزدیک، پروژه­ های کوهنوردی را مطالعه کنید. در آنجا می­توانید به بیش از ۱۳۳۵متر مسیر کوهنوردی دسترسی داشته باشید و نقشه ­ها، عکس­های با کیفیت و توصیه ای دقیق مناطق مختلف را پیدا کنید.          

پیشنهادهای دیگران: دوستانتان یا افرادیکه به کوله­ گردی علاقه­مند هستند پیشنهادهای خوبی می­توانند به شما بکنند. فقط حتما پارامترهایی که قبلا انتخاب کرده ­اید را با آنها در میان بگذارید.

صحبت با افراد محلی: شما می­توانید از سازمان­های کوهنوردی محلی کمک بگیر­ید یا با محیط­­­ بان ها صحبت کنید. محیط بان­ ها همیشه اطلاعات به روزی از شرایط محیط دارند و ارتباط­ برقرار کردن با آنها قبل از سفر نیز بسیار کمک کننده است.

نقشه­ های توپوگرافی: اگر محلی که قرار است به آن سفر کنید را می­شناسید و با خواندن نقشه­ ی توپوگرافی مشکلی ندارید، می­توانید مسیر دلخواه خود را از طریق این نقشه­ ها انتخاب کنید. البته بهتر است با افرادی ­که اطلاعات جامعی از شرایط کنونی مسیر دارند مشورت کنید چون نقشه­ ها زود قدیمی می­شوند.

بیشتر بخوانید : آمادگی برای کوهنوردی

جزئیات مسیر

 محدود کردن گزینه های سفر ، یافتن محل مناسب ، جزئیات مسیر ، وسایل لازم ،
سفر با کوله پشتی

بعد از انتخاب مسیر، نوبت بررسی دقیق ­تر آن و برنامه­ ریزی روزانه است. قبل از سفر حتما نقشه­ ی توپوگرافی محل موردنظر را مطالعه کنید و به موارد زیر توجه کنید تا در طول سفر غافلگیر نشوید:

بیشتر بخوانید : نحوه استفاده از قطب نما

اردوگاه­ ها: قبل از هرکاری محل قرارگیری اردوگاه­ ها را باید بشناسید. اگر فاصله­ ی بین دو اردوگاه زیاد است، دنبال مکان­های مناسب برای استراحت در بین دو اردوگاه باشید. می­توانید نقشه­ ی توپوگرافی محیط را بررسی کنید یا گزارش سفرهای قبلی را بخوانید و یا جزئیات مسیر را به کمک یکی از منابعی که پیش­تر ذکر شد، به دست آورید.

منابع آب: هنگام سفر با کوله­ پشتی،همراه داشتن فیلتر و تصفیه کننده­ ی آب ضروری است

اما اول از همه باید منبع آب خود را مشخص کنید. آیا در مسیر شما رودخانه ­ی قابل اعتمادی هست؟ دریاچه چطور؟ آیا برای رسیدن به منبع آب باید از مسیر خارج شوید؟ اگر قرار است آب خود را از زمین­های برفی به دست آورید حتما باید سوخت کافی برای ذوب برف داشته باشید و اگر آب قرار است کثیف و تیره باشد حتما تصفیه کننده­ی مخصوص آنرا باید با خود ببرید. 

بیشتر بخوانید : روش‌های تصفیه آب در طبیعت گردی و کوهنوردی

وسایل لازم برای کوله گردی

سفر با کوله پشتی ، محدود کردن گزینه های سفر ، یافتن محل مناسب ، جزئیات مسیر ، وسایل لازم ، برنامه­ ریزی سفر
سفر با کوله پشتی

اکنون که جزئیات مسیر را می­دانید، آماده هستید که وسایل مورد نیاز سفرتان را فراهم کنید. در زیر به چند مورد از این وسایل اشاره کرده ­ایم:

حیوانات: اغلب حیواناتی که در طول سفر با آنها مواجه خواهید شد جانورانی لاشخور مانند راکون­ها، موش­ها و سایر جوندگان هستند.همچنین، برای رفتن به برخی مناطق باید تحقیق کنید که در صورت دیدن یک گربه­ ی وحشی یا مار سمی چه کاری باید انجام دهید. آیا به محلی می­روید که خرس دارد؟ قبل از سفر درباره­ی کارهایی که هنگام مواجه شدن با یک خرس باید بکنید تحقیق کنید و در صورت نیاز نارنجک ضد خرس همراه خود ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله­ های کوهنوردی در مناطق دارای خرس و نحوه ­ی ذخیره ­ی غذا حین کوهنوردی را بخوانید.

حشرات: قبل از سفر درباره­ ی وجود حشرات نیش­زن در آن منطقه تحقیق کنید. پوشیدن لباس­های ضد حشره یا استفاده از دام حین خواب و غذا موثر هستند اما شاید اذیت کننده باشند. برخی مسافران برای در امان ماندن از نیش حشرات بارنی می­پوشند.

بیشتر بخوانید : چگونه در برابر حشرات از خود محافظت کنیم

غذا: باید حدود ۶۸۰ الی ۱۱۳۳ گرم غذای خشک (۲۵۰۰ الی ۴۵۰۰ کالری) برای هر روز یک نفر ببرید. ارتفاع و طول مسیر و سرعت حرکت شما تعداد دفعاتی که غذا می­خورید را مشخص می­کنند. برخی کارشناسان به مبتدی­ها پیشنهاد می­کنند که غذای زیادی با خود ببرند. برای فهمیدن اندازه­ی خود می­توانید به یک تور شبانه بروید. سعی کنید همیشه غذای اضافی برای موارد ضروری همراه خود داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر مقاله­ ی نحوه­ ی برنامه ­ریزی غذایی برای سفر با کوله ­پشتی را بخوانید.

سوخت: غذایی که می­خورید میزان سوخت مورد نیاز شما را مشخص می­کند. آیا قرار است هر صبح قهوه بنوشید؟ آیا لازم است برف ذوب کنید یا برای کیسه­ ی خواب خود بطری آب گرم تهیه کنید؟ آیا هرروز غذای گرم خواهید خورد؟ برای فهمیدن مقدار دقیق سوخت موردنیاز خود چند بار تمرین کنید و به یاد داشته باشید که نمی­توانید در هواپیما سوخت حمل کنید. پس اگر قرار است با هواپیما بروید باید برای خرید سوخت از مقصد برنامه­ ریزی کنید.

وسایل خود را کنترل کنید: قبل از سفر حتما از سالم بودن وسایل خود از جمله چادر، کیسه خواب، گاز، چراغ قوه­ها و کفش و بارانی خود اطمینان حاصل کنید. حتما کفش­های راحتی بپوشید و اگر امکان داشت برای امتحان خود یک شب را بیرون از خانه سپری کنید.

لیست نهایی: پیشنهاد میکنیم از لیست نهایی سفر با کوله پشتی پرینت بگیرید و در خانه تمام این موارد را کنار هم بگذارید. در این صورت خیلی راحت موارد ناقص پیدا می­شوند و می­توانید برخی از وسایل اضافی خود را برای کاهش وزن کوله­ پشتی کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید : چک لیست تجهیزات و لوازم کوهنوردی که بایدهمراه داشته باشید

آمادگی نهایی برای سفر با کوله پشتی

 محدود کردن گزینه های سفر ، یافتن محل مناسب ، جزئیات مسیر ، وسایل لازم ، برنامه­ ریزی سفر

  قبل از شروع سفر، کارهای زیر را انجام دهید:

کوله­ پشتی خود را آماده کنید: زمانیکه تمام وسایل مورد نیاز خود را در کیف گذاشته و برای اولین بار آن را بلند می­کنید، شاید به این نتیجه برسید که به یک کنسرو لوبیای اضافی نیازی ندارید!

آب و هوا را چک کنید: اگر هوا مناسب است طبق برنامه پیش بروید و درغیر این صورت سفر خود را به بعد موکول کنید.

برنامه ­ی سفر خود را اطلاع دهید: همیشه برنامه­ ی دقیق سفر خود را با یک فرد مطمئن در میان بگذارید و شماره ی یکی از همراهان خود را بنویسید تا اگر در زمان معین برنگشتید با او تماس بگیرند. همچنین یک برگه کاغذ حاوی شماره تماس خود را در ماشین تان بگذارید.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در طبیعت گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…