خانه پزشکی و تغذیه با انواع دیابت بیشتر آشنا شوید

با انواع دیابت بیشتر آشنا شوید

انواع دیابت

همه انواع دیابت با یکدیگر اشتراکاتی دارند. به طور معمول، بدن شما قندها و کربوهیدرات‌هایی که شما می‌خورید را به قند خاصی به نام گلوکز تجزیه می‌کند. گلوکز انرژی سلول‌های بدن شما را تامین می‌کند. اما سلول‌ها برای دریافت گلوکز و استفاده از آن برای تولید انرژی به هورمونی به نام انسولین در جریان خون شما نیاز دارند.

در این مطلب از اسپرتان با انواع دیابت و راه های پیشگیری و مهار آنان بیشتر آشنا می شوید.

دیابت [۱] یک بیماری مزمن و مادام‌العمر است که بر توانایی بدن شما برای استفاده از انرژی موجود در غذا تاثیر می‌گذارد. سه نوع مهم دیابت وجود دارد: دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری

در زمان ابتلا به دیابت ، یا بدن شما به مقدار کافی انسولین تولید نمی‌کند یا نمی‌تواند از انسولینی که تولید می‌کند؛ استفاده کند یا ترکیبی از هر دو وضعیت وجود دارد. از آنجایی که سلول‌ها نمی‌توانند گلوکز را جذب کنند؛ این هورمون در خون شما ساخته می‌شود. سطوح قند خون بالا می‌تواند به عروق خونی کوچک در کلیه‌ها، قلب، چشم‌ها یا سیستم عصبی شما آسیب برساند. به همین دلیل است که دیابت خصوصا اگر درمان نشود؛ می‌تواند در نهایت موجب بیماری قلبی، سکته، بیماری کلیوی، نابینایی و آسیب عصبی به اعصاب پا شود.

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ همچنین دیابت وابسته به انسولین نامیده می‌شود. این بیماری را دیابت جوانی می‌نامند زیرا اغلب در دوران کودکی شروع می‌شود.

دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است. این بیماری توسط حمله بدن به پانکراس خود ایجاد می‌شود. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، پانکراس آسیب‌دیده انسولین تولید نمی‌کند.

این نوع از دیابت ممکن است به علت استعداد ژنتیکی[۲] بروز کند. این بیماری می‌تواند در نتیجه‌ی سلول‌های بتای معیوب در پانکراس که به طور معمول انسولین تولید می‌کنند؛ ایجاد شود.

خطرات پزشکی متعددی با دیابت نوع ۱ مرتبط هستند. بسیاری از آنها از آسیب به عروق خونی کوچک در چشم‌ها (رتینوپاتی دیابتی)، اعصاب (نوروپاتی دیابتی) و کلیه‌های شما (نفروپاتی دیابتی) ناشی می‌شوند. خطر جدی‌تر افزایش خطر بیماری قلبی و سکته است.

🔶 بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای دیابتی ها – چه بخورید بهتره!

درمان دیابت نوع ۱ شامل دریافت انسولین است که می‌تواند از طریق پوست به درون بافت چربی تزریق شود. روش‌های تزریق انسولین عبارتند از:

 • سرنگ
 • قلم انسولین که از کارتریج‌های پر شده و یک سوزن ظریف استفاده می‌کند.
 • جت انژکتورها که از فشار هوای بالا استفاده می‌کنند تا یک اسپری از انسولین را از طریق پوست به بدن بفرستند.
 • پمپ‌های انسولین که از طریق لوله انعطاف‌پذیر انسولین را به یک کاتتر در زیر پوست شکم می‌فرستند.
دیابت نوع 1

یک تست دوره‌ای به نام آزمایش خون A1C میزان گلوکز خون شما را در طی سه ماه گذشته تخمین می‌زند. این تست برای کمک به تعیین سطح کلی گلوکز و خطر عوارض ناشی از دیابت از جمله آسیب به اندام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابتلا به دیابت نوع ۱ نیازمند تغییرات اساسی در شیوه زندگی است که عبارتند از:

 • اندازه‌گیری مکرر سطوح قند خون
 • برنامه‌ غذایی دقیق
 • ورزش روزانه
 • مصرف انسولین و سایر داروهای مورد نیاز

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ اگر به دقت قند خون خود را کنترل کنند؛ تغییرات مورد نیاز شیوه زندگی را ایجاد نموده و برنامه درمانی خود را دنبال نمایند؛ می‌توانند زندگی طولانی و فعال داشته باشند.

دیابت نوع ۲

تا کنون، شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع ۲ بوده است و ۹۵% از مبتلایان به دیابت را بزرگسالان تشکیل می‌دهند.

دیابت نوع ۲، دیابت بالغین نامیده می‌شود اما با افزایش تعداد کودکان چاق و دارای اضافه وزن، نوجوانان بیشتری در حال حاضر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند. دیابت نوع ۲ دیابت غیر وابسته به انسولین نامیده می‌شود.

دیابت نوع ۲ نسبت به دیابت نوع ۱ اغلب فرم ملایم‌تری از دیابت است. با این وجود، دیابت نوع ۲ هنوز هم می‌تواند موجب بروز عوارض سلامتی به خصوص در کوچکترین عروق خونی بدن که کلیه‌ها، اعصاب و چشم‌ها را تغذیه می‌کنند؛ شود. دیابت نوع ۲ همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته[۳] را افزایش می‌دهد.

در زمان ابتلا به دیابت نوع ۲، پانکراس معمولا مقدار کمی انسولین تولید می‌کند. اما یا مقدار انسولین تولید شده برای نیازهای بدن کافی نیست یا سلول‌های بدن به آن مقاومت نشان می‌دهند. مقاومت به انسولین یا عدم حساسیت به انسولین عمدتا در سلول‌های چربی، کبد و سلول‌های عضلانی رخ می‌دهد. افرادی که چاق هستند- وزن ایده‌ال بدن آنها نسبت به قدشان ۲۰ درصد بیشتر است- به ویژه در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و مشکلات پزشکی ناشی از آن هستند. افراد چاق به انسولین مقاومت نشان می‌دهند. زمانی که مقاومت به انسولین وجود دارد، پانکراس برای تولید انسولین بیشتر باید بیش از حد کار کند. اما حتی پس از آن، انسولین کافی برای حفظ قند خون در سطح طبیعی وجود ندارد. هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد. با این حال، دیابت نوع ۲ را می‌توان با کنترل وزن، تغذیه و ورزش کنترل کرد. متاسفانه، دیابت نوع ۲ پیشرفت می‌کند و داروهای دیابت اغلب مورد نیاز هستند.

تست A1C یک آزمایش خون است که سطوح میانگین قند خون شما را در طی سه ماه گذشته تخمین می‌زند. انجام آزمایش‌های دوره‌ای A1C ممکن است توصیه شود تا مشخص گردد چگونه رژیم غذایی خوب، ورزش و داروها برای کنترل قند خون و جلوگیری از آسیب‌ به اندام عمل می‌کنند. آزمایش A1C معمولا چند بار در سال انجام می‌شود.

دیابت بارداری

دیابت‌هایی که به واسطه بارداری ایجاد می‌شوند؛ دیابت بارداری نامیده می‌شوند (بارداری، تا حدی موجب مقاومت به انسولین می‌شود). این نوع از دیابت اغلب در اواسط یا اواخر بارداری تشخیص داده می‌شود. از آنجایی که سطح قند خون بالا در مادر از طریق بند ناف[۴] به جنین منتقل می‌شود؛ دیابت بارداری باید برای محافظت از رشد و نمو جنین کنترل شود. بر طبق گزارش موسسه ملی سلامت، میزان گزارش شده دیابت بارداری بین ۲ تا ۱۰ درصد از بارداری‌ها است.

دیابت‌های بارداری معمولا پس از زایمان از بین می‌روند. با این حال، ابتلا به دیابت بارداری مادران را در مراحل بعدی زندگی در معرض خطر پیشرفت دیابت نوع ۲ قرار می‌دهد. بیش از ۱۰% از زنان مبتلا به دیابت بارداری به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. این اتفاق می‌تواند چند هفته یا چند ماه بعد رخ دهد.

در زمان ابتلا به دیابت بارداری، خطراتی که نوزاد نارس را تهدید می‌کند حتی بیشتر از خطرات وارده به مادر است. خطراتی که نوزاد را تهدید می‌کنند عبارتند از: افزایش وزن غیرطبیعی قبل از تولد، مشکلات تنفسی در هنگام تولد و چاقی و خطر ابتلا به دیابت در مراحل بعدی زندگی. خطراتی که مادر را تهدید می‌کنند؛ عبارتند از: نیاز به عمل سزارین[۵] به دلیل وزن زیاد نوزاد و همچنین آسیب به قلب، کلیه، اعصاب و چشم.

درمان در طول دوران بارداری شامل همکاری نزدیک با تیم مراقبت سلامت خود و:

 • برنامه غذایی دقیق برای اطمینان از تغذیه مناسب در دوران بارداری بدون کالری و چربی اضافه
 • ورزش روزانه
 • کنترل افزایش وزن در دوران بارداری
 • مصرف انسولین برای کنترل قند خون در صورت نیاز

سایر انواع دیابت

چند نوع نادر دیابت می‌توانند در شرایط خاص بروز کنند. به عنوان مثال، در زمان ابتلا به بیماری‌های پانکراس، جراحی‌های خاص و مصرف دارو یا عفونت‌هایی که می‌توانند موجب ابتلا به دیابت شود. این نوع از دیابت‌ها ۱ تا ۵% از تمام موارد دیابت را شامل می‌شوند.

 [۱] Diabetes Mellitus

[۲] genetic predisposition

[۳] stroke

[۴] placenta

[۵] cesarean section

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان 

 • انواع دیابت

  با انواع دیابت بیشتر آشنا شوید

  همه انواع دیابت با یکدیگر اشتراکاتی دارند. به طور معمول، بدن شما قندها و کربوهیدرات‌هایی ک…
 • دیابت چیست ، دیابت بارداری ، اسپرتان

  دیابت چیست؟ انواع دیابت کدام‌اند؟

  در این مطلب می خوانید : دیابت چیست ؟ نقش انسولین در دیابت انواع دیابت ( نوع ۱ و ۲ ) آشنایی…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

بررسی کنید

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …