خانه پزشکی و تغذیه انجام کدام ورزش در زمان بارداری خطرناک است؟

انجام کدام ورزش در زمان بارداری خطرناک است؟

ورزش در زمان بارداری ، بارداری ، دوران حاملگی

شما باید در مورد هر گونه ورزش در زمان بارداری که تعادل شما را به خطر می اندازد احتیاط کنید. همانطور که جنین شما رشد می‌کند، مرکز ثقل شما تغییر می کند، بنابراین بیشتر احتمال دارد که تعادل خود را از دست بدهید. این به این معنی است که بهتر است در حین بارداری، رانندگی، اسب سواری، اسنوبورد، ژیمناستیک، اسکی روی زمین، صخره نوردی، اسکیت، هاکی روی یخ و گشت و گذار را کنار بگذارید.

این ورزش‌ها همچنین خطر ابتلا به تهوع را به وجود می آورد که می تواند کودک شما را در معرض آسیب قرار دهد. باز هم با توجه به خطر سقوط در حین بارداری بهتر است، ورزش هایی نظیر تنیس و دوچرخه سواری در کوهستان، انجام نشود. و بعد از سه ماهه دوم، بسیاری از متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند که از دوچرخه سواری در جاده اجتناب کنید. دوچرخه سواری در یک  سالن یک گزینه‌ی امن‌تر است. با این حال، اگر دوچرخه سواری در حالت معمول روش حمل و نقل شما باشد، ممکن است تصمیم به ادامه دادن آن داشته باشید. فقط اطمینان حاصل کنید که می توانید تعادل خود را حفظ کنید و قادر به چرخش در اطراف در تمام جهات به اندازه کافی برای دیدن در تمام جهات هستید. باید از انجام ورزش های تماسی یا برخوردی مانند اسکواش، فوتبال، راگبی، هاکی، والیبال، بوکس، کیک بوکسینگ و جودو اجتناب کنید. این ورزش‌ها ممکن است سبب ضربه به شکم شما شوند.

🔷 جالبه بدانید : توصیه هایی در تغذیه دوران بارداری

غواصی و شنا در دوران بارداری

غواصی در حین بارداری ایمن نیست، زیرا ممکن است دچار افت فشار شوید. همچنین خطر بروز سقط جنین و داشتن یک کودک مبتلا به نقایص زود هنگام را افزایش می دهد. حباب های گاز نیتروژن نیز ممکن است در جریان خون نوزاد شما شکل بگیرد. انجام هر نوع غواصی در دوران حاملگی خطرناک است.

“از ورزش‌های با ارتفاع بالا مانند بالون هوای گرم و کوهنوردی اجتناب کنید.”

تغییر در سطوح اکسیژن شما و کودک، شما را در معرض خطر بیماری‌های ارتفاع قرار می‌دهد. آبشارها و اکثر پارک‌های تفریحی در ارتفاعات نیز از فهرست شما خارج می شوند. آنها اغلب شامل فرود اجباری، یا افزایش یا کاهش سرعت ناگهانی می‌شوند که ممکن است به کودک شما آسیب برساند. مطالعات نشان می دهد که داشتن درجه حرارت بدن بالا در اوایل بارداری ممکن است خطر نقایص زایمان در نوزادان را افزایش دهد. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، مقدار زیادی آب بنوشید و در هوای بسیار گرم یا مرطوب ورزش نکنید.

شما نباید در آب با دمای ۳۲ درجه سانتیگراد یا بیشتر شنا کنید. نگران نباشید، بیشتر استخرهای تفریحی حدود ۳۰ درجه سانتیگراد هستند، مگر اینکه آب به دلیل خاصی گرم شده باشد. همیشه در هنگام تمرین به بدن خود گوش دهید و اگر احساس خستگی یا ناتوانی می کنید، متوقف شوید. پس از ۱۶ هفته، هیچگونه فعالیتی را که شامل دراز کشیدن به پشتتان با پاهای بلند شده مانند سکته کردن است، انجام ندهید. وزن رحم ممکن است بر روی رگ های خونی بزرگ (وینا کوا) فشار آورد و باعث احساس ضعف یا سرگیجه شود. اگر قبلا هرگز تمرین نکردید، به طور ناگهانی تمرین شدید را انجام ندهید.

🔴 همچنین بخوانید : آشنایی با واکسن‌های پیش از بارداری

در عوض، به تدریج و به آرامی شروع کنید و سعی کنید ورزش را به زندگی روزانه خود بسپارید. اگر برای اولین بار در دوران بارداری می‌خواهید ورزش کنید، با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید که اکثر تمرینات در دوران بارداری ایمن و برای شما مناسب هستند. فعالیتی را که از آن لذت می برید پیدا کنید، زیرا احتمال انجام این کار به طور مرتب وجود دارد.

 گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط کارشناس پزشکی و تغذیه
 • دیابت و ورزش

  تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

  داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …
 • فشار خون و ورزش

  تاثیر ورزش بر فشار خون

  برای کاهش فشار خون چقدر فعالیت لازم است؟ برای تأثیر بر فشار خون و استفاده از حداکثر مزایای…
 • فشار خون و ورزش فشار خون پایین

  فشار خون و ورزش

  پیگیری ورزش‌های استقامتی به طور مرتب قلب را تقویت می کنند و گردش خون را منظم می کند. افراد…
بارگذاری بیشتر در پزشکی و تغذیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …