خانه پزشکی و تغذیه آلزایمر اصول مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر

اصول مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر

مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر ،اسپرتان

بعد از تشخیص بیماری آلزایمر، مهم ترین هدف آن است که بیمار از کیفیت زندگی خوب برخوردار باشد و البته مراقب بیمار هم سلامتش حفظ شود. در این مطلب از اسپرتان با اصول مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر  آشنا شوید.

مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر از اصولی پیروی می کند که بدون توجه به آنها نه تنها نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد، بلکه بیمار یا مراقب و یا هر دوی آنها آسیب جدی خواهند دید. از جمله اصولی که می توان با آگاهی از آنها، آرامش را به زندگی بیمار و مراقب هدیه کرد، می توان به احترام، حفظ ایمنی، حفظ استقلال، حفظ عزت نفس و تمرکززدایی اشاره کرد.

ضروری است که راه هایی را برای مراقبت از خود بیابید تا در حین مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر، دچار خستگی روانی و جسمانی نشوید. راهکارهایی مثل کمک گرفتن از روانپزشک و روانشناس، تغذیه سالم، خواب کافی و تحرک در این زمینه کمک کننده است.

زمانی را برای بیرون رفتن در نظر بگیرید.

برای شما کاملا ضروری است که ساعت هایی به طور منظم از بیمار و مراقبت ۲۴ ساعته دور شوید. شما باید زمانی را برای استراحت و انجام «کارهای خودتان» در نظر گیرید.

گاهی به تعطیلات بروید.

بسیار مهم است که از دیگران کمک بگیرید، با آنها صحبت کنید و مشکلاتتان را در میان بگذارید. گاهی می توانید بیمارتان را به مرکز توانبخشی و مراقبت روزانه بسپارید یا از یک همسایه یا دوست نزدیک بخواهید از وی مراقبت کند.

اگر می خواهید مراقب خوبی برای بیمارتان باشید باید ابتدا اصول مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر  را دانسته و این را بدانید که  مراقبت از خود نیز در راس امور قرار دارد.. همچنین حمایت دوستان صمیمی و خوب شما را در سخت ترین مواقع حفظ می کند. به یاد داشته باشید که ادامه ارتباط با دوستان و داشتن تماس های اجتماعی برای شما بسیار مهم است. گاهی اوقات دوستان و همسایگان به دلیل اینکه بیمار ظاهرا سالم به نظر می آید نمی توانند بپذیرند که وی بیمار است. گاهی نیز افراد از رویارویی با بیمار دوری می کنند. بعضی از افراد نیز نمی دانند چگونه با این بیماران رفتار نمایند. شاید نیاز باشد که در مورد تغییراتی که این بیماری در فرد ایجاد می کند، با آنان صحبت کنید. مهم است به آنان توضیح دهید که او ممکن است دیگر توانایی به یاد آوردن نام آنان را نداشته باشد.

🔶 بیشتر بخوانید : نحوه برخورد با بیماران آلزایمری

به عنوان مراقب بیمار مبتلا به آلزایمر، از انزوا بپرهیزید.

هنگامی که احساس خستگی و ناامیدی می کنید، دوستان جدید پیدا کنید. همچنین می توانید با خانواده هایی که با آنان درد مشترک دارید آشنا شوید. می توانید با دوستان جدید به طور گروهی در یک فعالیت سرگرم کننده یا در جلسات گفتمان شرکت کنید. اگرچه یافتن زمان یا انرژی برای انجام فعالیت هایی که به مراقبت از بیمار ارتباطی ندارد دشوار است، اما باید این ارتباطات را حفظ کنید.

با وجود آنکه احساس افسردگی و نا امیدی در مراقبان شایع و طبیعی است، اما در صورتی که شما اغلب شب ها با نگرانی از خواب برمی خیزید یا دچار کاهش وزن شده اید یا معمولا احساس انزوا و تنهایی و آشفتگی می نمایید، احتمالا برای کنترل احساساتتان نیازمند کمک هستید.

عصبانیت و یاس هنگام مراقبت از بیمار طبیعی است. به هر حال اگر این عصبانیت بر بسیاری از ارتباطاتتان تاثیر بگذارد یا بر بیمار سرازیر شود، بهتر است که به دنبال راه هایی برای کنترل آن باشید تا منجر به دور شدن افراد از شما نشود و رفتار بیمار نیز وخیم تر نشود.

هنگامی که احساس می کنید نمی توانید زمان بیشتری برای رسیدگی به خود در نظر گیرید و در مشکلاتتان غرق شده اید می توانید با یک فرد کارشناس و آموزش دیده مشکلاتتان را درمیان بگذارید. گاهی اوقات دریافت مشاوره، کمکی بزرگ برای خانواده هایی است که درگیر مراقبت از یک بیمار هستند. چنین کمکی ممکن است از طرف گروه های حمایت کننده، یک مددکار اجتماعی، یک پرستار، یک روانشناس و یا یک پزشک باشد.

گردآوری و تدوین : واحد سلامت اسپرتان

  • مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر ،اسپرتان

    اصول مراقبت علمی از فرد مبتلا به آلزایمر

    بعد از تشخیص بیماری آلزایمر، مهم ترین هدف آن است که بیمار از کیفیت زندگی خوب برخوردار باشد…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده کارشناس پزشکی و تغذیه
بارگذاری بیشتر در آلزایمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

تاثیر ورزش برای افراد مبتلا به دیابت

داشتن دیابت مانعی برای لذت بردن از ورزش و تمرین نیست. مردان و زنان ورزشکار زیادی به دیابت …