خانه آموزش آموزش در ورزش نحوه ی استفاده از تبریخ هنگام کوهنوردی

نحوه ی استفاده از تبریخ هنگام کوهنوردی

4
4
2,591
استفاده از تبریخ ،کوهنوردی

استفاده از تبریخ برای بسیاری نماد کوهنوردی است که تصویر قله های ناهموار و یخ زده بر فراز ابرها را تداعی می کند. چه برای حفظ تعادل از آن استفاده کنید چه به منظور متوقف کردن خود و جلوگیری از سقوط، تبریخ ابزاری ضروری و امنیتی برای ماجراجویی در کوهستان است. در این مطلب از اسپرتان با ما همراه باشید .

چرا باید از تبریخ استفاده کنیم؟ در مقاله ی “تکنیک های کوهنوردی در برف” یاد گرفتیم که چطور داشتن مهارت های مناسب قدم برداشتن در صعود اولین سطوح امنیت را فراهم می آورد. بعد از این کشف مهم، تبریخ دومین لایه ی امنیت را برای شما ایجاد می کند. این وسیله چند کاربرد دارد:

 • برای حفظ تعادل
 • برای امنیت بیشتر هنگام کوهنوردی (چه میله ی آن را وارد برف کنید چه نوک آن را)
 • مهم تر از همه، با استفاده از تبریخ می توانید به حالت متوقف کردن خود در بیایید و مانع از لیز خوردن از سراشیبی شوید.

در این مقاله به موارد زیر پرداخته می شود:

 • چه زمانی از تبریخ استفاده کنیم؟
 • چطور تبریخ را نگه داریم؟
 • چطور خودمان را متوقف کنیم؟

امنیت هنگام کوهنوردی مسولیت شماست. هیچ مقاله یا ویدئو نمی تواند جایگزین دستورالعمل و تجربه باشد.

بیشتر بخوانید : آمادگی برای کوهنوردی

چه زمانی از تبریخ استفاده کنیم؟

تبریخ، کوهنوردی
استفاده از تبریخ

استفاده از تبریخ و حمل آن یک تصمیم شخصی است که براساس ارزیابی شما از عوامل مختلف از جمله وضعیت برف، زاویه ی شیب، توانایی خودتان، اتفاقی که در صورت سقوط می افتد یا میزان ریسک پذیری شما گرفته می شود.

در این جا به عواملی اشاره شده که ممکن است به روی تصمیم شما برای استفاده از تبریخ تاثیر بگذارد:

 • با زیاد شدن شیب، تغییر وضعیت برف یا خستگی احتمال سقوط بالا می رود.
 • اگر پایین شما صخره یا تخته سنگ باشد، عواقب سقوط شدیدتر خواهد بود.

اگر تصمیم به استفاده از تبریخ دارید، بسیار مهم است که قبل از مواجهه با شرایط بحرانی آن را از کوله پشتی بیرون بیاورید و آماده کنید. برای به دست گرفتن تبریخ منتظر رسیدن به سراشیبی خطرناک نمانید. اگر لیز بخورید و سقوط کنید، می توانید از تبریخ برای جلوگیری از سقوط استفاده کنید- به این وضعیت توقف سازی خود می گویند.

چطور تبریخ را نگه داریم؟

قسمت های تبریخ

قبل از استفاده از تبریخ، باید با مولفه های ابتدایی آن آشنا باشید:

استفاده از تبریخ : قسمت های تبریخ ، کوهنوردی
استفاده از تبریخ : قسمت های تبریخ

نوک: این قسمت انتهای نوک تیز تبریخ است که از آن برای قلاب گیری و حرکت در برف یا یخ استفاده می شود و مانور کلیدی برای توقف خود است.

تیشه: غالبا از این قسمت پهن و شبیه به کج بیل برای باز کردن راه در برف و یخ استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : چک لیست تجهیزات و لوازم کوهنوردی که بایدهمراه داشته باشید

میله:

 • میله ی صاف: برای کوهنوردی معمولی مناسب است زیرا می توانید در مسیرهایی که زاویه ی آن کوتاه است از تبر به عنوان عصای کمکی استفاده کنید و زمانی که باید از تبر یه عنوان لنگر و دستگیره استفاده کنید، به راحتی در برف فرو می رود.
 • میله ی خمیده: انحنای جزئی این نوع میله باعث می شود هنگام وارد کردن نوک تبر به برف دست شما عاری از برف بماند. بهترین کاربرد این نوع تبر در مسیرهای سراشیبی است (میزان خمیدگی میله های تبر مخصوص یخ نوردی بیشتر است تا عمل تاب خوردن بیشتر متناسب با ارگانومی انسان باشد).

میخ یا نیزه : به انتهای تیز تبر گفته می شود که یخ و برف را می شکافد. از آن برای حفظ امنیت هنگام راه رفتن یا سهولت فرو بردن تبر در برف برای نجات استفاده می شود.

اگر تصمیم به استفاده از تبریخ دارید، بسیار مهم است که قبل از مواجهه با شرایط بحرانی آن را از کوله پشتی بیرون بیاورید و آماده کنید.

نحوه گرفتن تبریخ

استفاده از تبریخ ، کوهنوردی
استفاده از تبریخ

هنگام بالا رفتن از برف، تبریخ را در دستی که با آن از کوه بالا می روید نگه دارید. از آن به عنوان ابزار کمکی و برای حفظ تعادل استفاده کنید و آماده باشید تا هنگام سر خوردن برای جلوگیری از سقوط تبریخ را به کار ببرید. دو نوع طریقه ی نگه داشتن تبریخ وجود دارد:

نحوه ی متوقف ساختن خود: در این حالت، نوک تبر به سمت عقب قرار می گیرد و تیشه به سمت جلو. شست را زیر تیشه بگذارید و سایر انگشتان را روی نوک قرار دهید.

 • مزایا: اگر لیز بخورید، دستتان از قبل در حالت توقف خود قرار دارد.
 • معایب: نمی توانید هنگام راه رفتن در سراشیبی نوک تبر را وارد برف کنید اما می توانید میله را وارد برف کنید.
نحوه استفاده از تبریخ ، کوهنوردی
استفاده از تبریخ

نحوه ی نگه داشتن خود: در این وضعیت، نوک تبر به سمت جلو قرار می گیرد. کف دست خود را روی تیشه بگذارید. شست و انگشت اشاره باید زیر نوک قرار بگیرد.

 • مزایا: در مسیرهای سراشیبی امنیت شما بیشتر می شود زیرا می توانید در حالی که ایستاده اید نوک تبر را وارد شیب کنید.
 • معایب:در این حالت رسیدن به وضعیت متوقف ساختن خود نیازمند تمرین است زیرا باید سر تبر را بچرخانید.

بیشتر بخوانید : راهنمای کامل نحوه انتخاب کرامپون مناسب و انواع آن

استفاده از تبر به عنوان کمک

هنگام بالا رفتن از ارتفاع، تبر را در دستی که با آن از کوه بالا می روید نگه دارید و به منظور کمک از آن مثل ابزار کوه نوردی استفاده کنید. هم زمان با بالا رفتن، انتهای آن را وارد زمین کنید تا تعادلتان حفظ شود.

استفاده از افسار

استفاده کردن یا نکردن از افسار برای متصل کردن تبریخ به مچ یک تصمیم شخصی است. هنگام سقوط، این نوار مانع از گم شدن تبر می شود اما در صورت سقوط می تواند یک معضل و مشکل اضافی باشد. از خودتان بپرسید آیا ممکن است تبریخ خود را گم کنید یا نه. و اگر تبریخ بیفتد، چه تفاوتی ایجاد می کند؟

در مسیرهای سراشیبی و خطرناک، که گم کردن تبریخ باعث سخت تر شدن مسیر می شود، استفاده از افسار معقول به نظر می رسد. اگر از افسار استفاده می کنید، باید آن را به مچ دست خود وصل کنید: آن را به کمر خود نبندید چون به نیم تنه نزدیک تر است و اگر بیفتید و کنترل خود را از دست دهید، ممکن است آسیب جدی ببینید.

اگر از افسار استفاده می کنید، باید هر بار که می چرخید آن را به مچ دیگر ببندید (چون تبر باید در دستی باشد که با آن از کوه بالا می روید). این کار زمان می برد، باعث کند شدن شما می شود و شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. اگر احتمال انداختن تبریخ و عواقب گم کردن آن پایین است، پس استفاده نکردن از افسار معقول تر است.

بیشتر بخوانید : آغاز کوهنوردی: آنچه که باید برای شروع کوهنوردی بدانید

چطور هنگام سقوط خودمان را متوقف کنیم؟

چطور هنگام سقوط خودمان را متوقف کنیم؟ ، کوهنوردی
استفاده از تبریخ

بعد از یادگیری این که چطور قدم های درست برداریم، آموزش متوقف کردن خود به امنیت شما هنگام کوهنوردی می افزاید. باید به این مهارت به چشم سیاست بیمه نگاه کنید نه چیزی که در واقعیت به کارتان می آید. در وهله ی اول بهتر است برای جلوگیری از سقوط یا لیز خوردن به قدم های محکم و متعادل تکیه کنید.

قبل از کوهنوردی یا سفر روی یخچال های طبیعی، یک مهارت که باید آن قدر تمرین کنید تا تبدیل به یک امر ذاتی شود، طریقه ی متوقف ساختن خود است.

در صورت سقوط، برای رسیدن به آخرین وضعیت توقف خود باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • هر چه سریع تر جلوی سقوط خود را بگیرید. هر چه سرعت شما بالاتر رود، متوقف شدن سخت تر می شود.
 • تبر را طوری نگه دارید که نوک آن رو به جلو و درست بالای شانه ی دستی باشد که با آن بالا می روید. در حالی که با دست میله را نزدیک باسن نگه می دارید، میله باید اریب بدنتان باشد.
 • نوک تبر را وارد برف کنید و میله را بکشید (تا از برف خارج شود)
 • بدن خود را از برف دور کنید. با پنجه ی پا به شیب ضربه بزنید تا مانع از سقوط شوید.
 • با صورت رو به برف به میله نگاه بیندازید.

هر چه سریع تر جلوی سقوط خود را بگیرید. هر چه سرعت شما بالاتر رود، متوقف شدن سخت تر می شود.

چهار پوزیشن مختلف برای متوقف ساختن خود

بسته به جهت بدن هنگام سقوط، روش های مختلفی برای متوقف ساختن خود وجود دارد. هدف این است که خود را تبدیل به یک لنگر انسانی کنید تا مانع از سقوط خود شوید. در تمام این پوزیشن ها باید پای شما به سمت پایین و صورتتان به سمت شیب و هنگام توقف تبر زیر بدنتان باشد.

اگر روی شکم بیفتید (به سمت بالا): این پوزیشن از همه راحت تر است زیرا بدن در جهت مناسب توقف قرار می گیرد. نوک تبریخ را وارد برف کنید، میله را به نیم تنه نزدیک کنید و بدنتان را از برف جدا کنید.

اگر به پشت بیفتید (به سمت بالا): به سمت دستی که با آن بالا می روید (دستی که تبر در آن قرار دارد) بغلتید. صورتتان باید به سمت برف باشد. نوک تبر را اماده کرده و وارد پوزیشن توقف خود شوید.

اگر به پشت بیفتید (به سمت پایین): هنگام سقوط، سعی کنید نوک تبر را کنار بدن خود قرار دهید. همزمان با پیچ و تاب و حرکت بدن به اطراف حواستان به تیشه باشد تا پایتان در قسمت سرپایینی قرار بگیرد. وارد پوزیشن توقف خود شوید.

اگر روی شکم بیفتید (به سمت پایین): همزمان با سر خوردن، دست خود را بالا بیاورید و نوک تبر را وارد برف کنید. سپس پای خود را تاب دهید به طوریکه در قسمت سر پایینی قرار بگیرد.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

 • استفاده از تبریخ ،کوهنوردی

  نحوه ی استفاده از تبریخ هنگام کوهنوردی

  استفاده از تبریخ برای بسیاری نماد کوهنوردی است که تصویر قله های ناهموار و یخ زده بر فراز ا…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش در ورزش

4 نظرات

 1. موسی خلفا

  28فوریه,2021 در 10:25

  درود بر شما خیلی عالی و مفید

  پاسخ

 2. موسی خلفا

  28فوریه,2021 در 10:24

  عالی بود ممنون از زحماتتون

  پاسخ

 3. آریا

  2مارس,2020 در 20:20

  واقعا دمتون گرم . خیلی عالی بود . موفق باشید

  پاسخ

  • ناشناس

   10ژوئن,2020 در 13:50

   تشکر عالی بود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…