خانه پیشنهاد اسپرتان اختلال اضطراب جدایی و علایم آن در کودکان

اختلال اضطراب جدایی و علایم آن در کودکان

اختلال اضطراب جدایی ، اسپرتان

 اختلال اضطراب جدایی شایع‌ترین اختلالات روان شناختی در دوران کودکی است که در صورت عدم توجه به آن در دوران بزرگسالی به مشکلات جدی تبدیل می‌گردد. جدایی را می‌توان از طلاق والدین تا جدایی ناشی از رفتن به مدرسه معنی کرد. در این مطلب از اسپرتان با علل و درمان اختلال اضطراب جدایی آشنا شوید .

اختلال اضطراب جدایی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانشناختی در دوران کودکی و نوجوانی است. اضطراب ممکن است بیشتر نشانه‌ای از علائم ذهنی، عاطفی، رفتاری و جسمی باشد که مانع پیشرفت، بازی و فعالیت‌های تفریحی کودک و روابط با خانواده و همسالان می‌گردد.

کودک مبتلا به اضطراب از جدایی ، قادر به مهار آن نیست و در صورت عدم درمان، کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی، احتمالاً در بزرگسالان افرادی مضطرب هستند و از اختلالات اضطرابی مختلف رنج می‌برند.
با این حال، لازم است یادآوری شویم که برخی از اضطراب های ناشی از جدایی جدایی و عکس العمل ها به آن، طبیعی است. تنها در مواردی که اضطراب بیش از حد شدید است، باعث ایجاد ناراحتی در بزرگسالی می‌شود.

علائم معمول اختلال اضطراب جدایی

کودک احساس اضطراب فوق العاده ای در مورد امکان جدا شدن از شخصی که به آن دلبستگی دارد مانند والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، و حتی برای یک دوره کوتاه دوری از خانه، مانند رفتن به مدرسه یا بازار

ترس‌های رایج این کودکان شامل ترس از حادثه مرگبار، مرگ و یا بیماری، ترس از ربوده شدن یا گم شدن، ترس از حیوانات، تاریکی و سرقت‌ها. آن‌ها همچنین کابوس‌هایی را تجربه می‌کنند که در آن جدایی اتفاق می افتد.

ترس می‌تواند به اضطراب تبدیل شود ودر بعضی از کودکان به شدت دچار غم و اندوه و ناراحتی می‌شود تا اینکه به شکل دلبستگی خود را نشان می‌دهد. حتی زمانی که در داخل خانه هستن نمی‌توانند به تنهایی در اتاق خواب خود بمانند، دربرخی مواقع ممکن است به شکل دلبستگی  به برخی از اعضای خانواده بروز کند. شب‌ها به تنهایی تمایلی به خوابیدن در اتاق خواب خود نداشته و از تنهایی رنج ببرند. بعضی از کودکان مبتلا به اضطراب جدایی ممکن است حتی از رفتن به مدرسه به طور مرتب اجتناب کنند و عملکرد تحصیلی آنها کاهش پیدا کند.

به استثنای تجربه اضطراب، این کودکان احتمالاً از استفراغ، سردرد، سرگیجه، خستگی، دلتنگی، عرق کردن بیش از حد و گرفتگی شکم رنج می‌برند و ممکن است رفتاری همراه با خشم و یا پرخاشگری داشته باشد.

🔶 بیشتر بخوانید :تربیت فرزند:بایدها و نبایدها

علل اختلال اضطراب جدایی

خشم ناخودآگاه:

بعضی از کودکان احساس خستگی و خشم ناخودآگاه را احساس می‌کنند ولیکن از خشم بی اطلاع هستند. با این حال، در خشم و نفرت خود، آرزوی آسیب رساندن به فردی را دارند که بیشتر از همه آن را دوست دارند، زیرا احساس می‌کنند که رها شده‌اند. این آرزوها ذهنی را با تصویرسازی و آسیب رساندن به دلبستگی ها خود شروع می‌کنند. اما چون آن شخص یا شیء همان چیزیست که به شدت دوستش دارند، شروع به احساس ترس می‌کنند. آن‌ها متوجه نمی‌شوند که خشم خودشان است که آنها را مضطرب می‌کند.

تشخیص‌های تحریف شده:

کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی روش غیر معمولی برای دیدن انتخاب می‌کنند و روی رفتارهای غیر معمول تمرکز دارند، در حالی که برروی تفکرات خوش بینانه تمرکزی ندارند. در نتیجه، آن‌ها در موقعیت‌های مبهم بیشتری نسبت به سایر افراد قرا می‌گیرند. علاوه بر این، آن‌ها دیدگاه تحریف شده خودشان را دارند و صلاحیت خود را برای مقابله با این موقعیت‌ها دست کم می‌گیرند. در اصلاز عدم اعتماد به نفس رنج می‌برند.

استرس و بیماری در والدین:

اگر والدین از یک بیماری فیزیکی یا روانی طولانی مدت مانند تجربیات نابسامان روابط، اختلاف خانوادگی و استرس شغلی رنج می‌برند، به کودکان نیز انتقال می‌دهند، و این امر می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر روی کودکان بگذارد. در برخی موارد، اگر بین رفتار والدین و خلق و خوی کودک اختلاف نظر وجود داشته باشد، ممکن است منجر به ایجاد احساس اضطراب کودک شود. بعضی والدین بیش از حد از کودک خود محافظت می‌کنند و این می‌تواند در آینده احساس تنهایی را در زمان نبود آنان به کودک القا کند. در اینطور موارد کود ک محتاط می‌شود و از ریسک کردن می‌ترسد و هر موقعیت چالش برانگیزی برای او اضطراب به وجود می‌آورد.

جدایی و تهدید واقعی زندگی:

اگر یک کودک جدایی واقعی را تجربه کند و نتواند آن را تحمل کند، ممکن است به اختلال اضطراب جدایی دچار شود. در برخی مواقع این ایده وجود دارد که با مواجعه کردن کودک با برخی اتفاقات مانند جدایی آنان را برای مقابله با آن آماده کنند. شاید این راه مناسب باشد ولیکن نباید فراموش کرد که میزان و شدت این چالش باید با روحیات و سن کودک هماهنگی داشته و همچنین کاملاً کنترل شده پیش برود و تمام روند اجرایی را در کنترل خود داشته باشید تا از حد و مرزها خارج نشود.

روشهای درمانی :

اشکال مختلف روان درمانی و مشاوره در درمان اختلال اضطراب جدایی مانند درمان شناختی – رفتاری مبتنی بر قرار گرفتن در معرض، بازی درمانی و … همگی درمانهایی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در درمان شناختی-رفتاری مبتنی برقرار گرفتن در معرض، یک لیست کامل و درجه‌بندی‌شده‌ای از موقعیت‌هایی که کودک از آن ترسان است تهیه‌شده و پس‌ازآن کودک در معرض تکنیک‌های آرامش‌بخش و یا تقویت مثبت قرار می‌گیرد. تغییرات کودک که تمایل به غلبه بر خطر و دست‌کم گرفتن توانایی خود دارد موردبررسی قرارگرفته و، مجدداً درمان تکرار می‌گردد.

گردآوری و تدوین : واحد سبک زندگی اسپرتان

  • اختلال اضطراب جدایی ، اسپرتان

    اختلال اضطراب جدایی و علایم آن در کودکان

     اختلال اضطراب جدایی شایع‌ترین اختلالات روان شناختی در دوران کودکی است که در صورت عدم توجه…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر سبک زندگی
بارگذاری بیشتر در پیشنهاد اسپرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

مدیریت وزن ورزشکاران که دارای دسته بندی وزنی هستند

ورزش‌ های زیادی وجود دارد که دارای وزن بندی یا کلاس‌بندی هستند، که ورزشکاران و حریفان باید…