خانه سبک زندگی سالمند و سلامت کشف واکسن برای پیشگیری از آلزایمر

کشف واکسن برای پیشگیری از آلزایمر

اسپرتان آلزایمر

دانشمندان واکسنی ساخته اند که در درمان پسوریازیس و حساسیت های گربه، و همچنین در پیشگیری از بیماری آلزایمر امیدبخش است. تحقیق جدید تلاش مشترکی میان دانشگاه های انگلستان و سوئیس بود و یافته ها در مجله Nature Vaccines منتشر شده است.

دکتر جان فاستر، متخصص پوست و دانشیار بالینی دانشگاه داندی در اسکاتلند، بریتانیا، همراه با مارتین باخمان، استاد واکسن شناسی در موسسه جنر در آکسفورد، انگلستان بر این تحقیق نظارت نمود. دکتر فوستر، پروفسور باخمان و تیم تحقیقاتی آنها یک واکسن جدید را با ترکیب یک واکسن ضد کزاز موجود با یک پروتئین از یک ویروس طراحی کردند که بر روی انواع گیاهان تأثیر می گذارد.

پروتئین ویروسی از ویروس خیار(CMV) گرفته شده است – ویروسی که این نام را به این دلیل دریافت کرد که اولین بار در خیار یافت شد. دانشمندان یک اپی توپ کزازی را به ذرات CMV اضافه کردند و واکسن حاصل را در مدل های حیوانی ، حساسیت ها و بیماری آلزایمر مورد آزمایش قرار دادند. یک اپی توپ بخشی از یک ماده خارجی- در این مورد، کزاز- است که باعث ایجاد پاسخ ایمنی در بدن می شود.

واکسن موثر بر بیماری های مزمن

همانطور که محققان توضیح می دهند، واکسن در برابر حساسیت های گربه موفق بود، و موش ها علائمی نشان می دهند که سیستم ایمنی بدن آنها در حال مبارزه با عفونت است. اثر واکسن حتی در موش های پیر و در دوزهای پایین اثبات شده است.

دکتر فورستر سازوکاری را توضیح می دهد که بواسطه کشف آن می تواند از بیماری های مزمن جلوگیری کند یا آنها را پس از توسعه قبلی شان درمان کند. ” این ایده بسیار خام است. (برای) بیماری هایی مانند پسوریازیس یا اگزما، جدیدترین و موثرترین داروها در بازار، به اصطلاح” آنتی بادی هایی “هستند، که شما و من علیه میکروب ها در سرماخوردگی تولید می کنیم”.

وی می افزاید، ” برای بیماری های مزمن، این آنتی بادی ها به ویژه در برابر یکی از پروتئین های خود بدن ساخته می شود. با مسدود کردن این پروتئین تک، بیماری بهتر می شود”.

وی ادامه داد: “برای استفاده از مثال پسوریازیس، پروتئینی به نام اینترلوکین ۱۷ باید برای پیشرفت بیماری فعال باشد”. همانطور که نویسندگان در این مطالعه توضیح می دهند، داروهای موجودی که این پروتئین را هدف قرار می دهند – گرچه کارآمد و ایمن – بسیار گران هستند.

دکتر فورستر توضیح می دهد: تحقیقات ما نشان می دهد که این تکنیک در موش عمل می کند و مهمتر از همه، فناوری واکسن جدید ما نشان می دهد که احتمالا یک نوع واکسن موثر در افراد مسن نسبت به انواع موجود است”. دکتر جان فورستر ادامه می دهد:”از آنجا که بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مانند پسوریازیس سالمند هستند، این فناوری ممکن است خیلی بهتر عمل کند”.

واکسنی علیه آلزایمر

در یک مدل موشی از بیماری آلزایمر، واکسن سطح آنتی بادی های خاصی را افزایش می دهد که به نظر می رسد از آن در مقابل بیماری های تحریک عصبی محافظت می کند. بالاخص، افزایش سطوح آنتی بادی های ایمونوگلوبولین G که به نظر می رسد در برابر مجموعه های پلاک بتا آمیلوئید در مغز – که نشانگر بیماری آلزایمر است –را شناسایی و با آن مبارزه می کنند.

بر اساس یافته ها، نویسندگان پیشنهاد می کنند که “یک روش واکسیناسیون پیشگیرانه می تواند مداخله بهداشت عمومی قابل قبولی” در برابر بیماری آلزایمر باشد. بدیهی است، برای آزمایش این منافع در انسان، تحقیقات بیشتری لازم است. نویسندگان می نویسند واکسن می تواند تقریبا روی هر ماده خارجی یا آنتی ژن سازگاری داده شود و می تواند (به طور آیده آل مناسب) جمعیت های درحال پیری باشد.”

پروفسور باخمن می گوید: این چیزی است که باعث می شود این یافته ها به صورت ویژه ای مشوق کار  ما باشند.” وی یادآور می شوم: “بیماری آلزایمر معمولا در سالمندان ایجاد می شود. بنابراین، این حقیقت که واکسن توصیف شده در اینجا برای افراد سالخورده مفید است به نظر می رسد بسیار مفید باشد”.

پروفسور باخمن نتیجه می گیرد:” یکی از جنبه های مهم دیگر، این است که ما فناوری پلت فرم را توسعه دادیم و در حال حاضر مطالعات پیشین خود را برای واکسنی علیه بیماری پارکینسون و همچنین دردهای مزمن گسترش می دهیم.”

گردآوری و ترجمه :  اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر سبک زندگی
بارگذاری بیشتر در سالمند و سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

خواص فیبر بر بدن

فیبر نوعی کربوهیدرات است که بدن نمی تواند آن را هضم کند. با این که اکثر کربوهیدرات ها به م…