خانه آموزش آمادگی برای کوهنوردی

آمادگی برای کوهنوردی

آمادگی برای کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ،

زمانی در زندگی هر گردشگر فرا می رسد که به یک قله برفی نگاه می کند و با خود فکر می کند برای رسیدن به نوک قله چقدر تلاش و زحمت لازم است. با ما در این مطلب از اسپرتان همراه باشید تاشما را با۴ گام مهم آمادگی برای کوهنوردی آشنا کنیم .

کوهنوردی چیست؟

به نوعی صعود از کوه چیزی متفاوت از سفر با کوله‌پشتی نیست . شما اغلب با یک کوله روی پشت خود شروع می‌کنید که  پر است از لوازم و تجهیزاتی که در طول سفر به آن ها نیاز دارید . اما , جایی که هدف سفر با کوله پشتی , تکمیل یک حلقه ی  خوش‌منظره یا پیاده‌روی در طول مسیر است , هدف کوهنوردی کردن ایستادن بر بلندای یک قله است و شما اغلب از طریق سفر روی برف و احتمالا ً حتی یخچال‌ها و یخ به آنجا می‌روید .

کوهنوردی شامل چه چیزی است ؟ کوهنوردی می‌تواند از لحاظ فیزیکی و روانی بسیار  نیازمند انرژی باشد و کوهنوردان باید ساعت‌های طولانی را صرف به آهستگی بالا و پایین کردن یک کوه با یک کوله سنگین بر پشت خود کنند . و قبل از اینکه بتوانید بروید ، باید مهارت‌های فنی مانند نحوه استفاده از یک تبر یخ شکن و نحوه نجات یک کوهنورد از یک شکاف عمیق را بدانید . اما پاداش رسیدن به قله و حس دستاورد شما در پایان سفر می‌تواند این کار را ارزشمند کند .

اگر کوهنوردی شبیه چیزی که می‌خواهید امتحان کنید به نظر می‌رسد ، اینجا به شما می گوییم که چطور شروع کنید :

۱. یک راهنما استخدام و یا یک کلاس انتخاب کنید : راهنمای واجد شرایط ، راه را هدایت کرده و مهارت‌های لازم برای صعود از یک کوه را به شما آموزش می‌دهد . اگر بخواهید بدون راهنما شروع کنید ، ابتدا برای یک کلاس ( یا چند کلاس) ثبت‌نام کنید تا یاد بگیرید چطور بر روی برف و یخ سفر کنید ، چطور از یک تبر یخ شکن استفاده کنید و چگونه یک کوهنورد آسیب‌دیده را از شکاف کوه نجات دهید .

۲. آموزش را آغاز کنید : کوهنوردی چالشی فیزیکی و ذهنی است . با یک کوله پشتی سنگین شروع کنید و خودتان را برای روزهای طولانی و چالش برانگیز آماده کنید .

۳. تهیه لوازم ضروری : چکمه‌های کوهنوردی ، یک تبر یخشکن ، چنگک(قلاب) و کرامپون(میخ کفش)تعدادی از چیزهایی هستند که شما نیاز دارید . ممکن است شما بتوانید برخی از این چیزها را اجاره کنید ، یا اگر با یک سرویس راهنما همراه باشید ، ممکن است خودشان این وسایل را در اختیارتان بگذارند .

۴. یک مسیر انتخاب کنید : چه برای صعود هدایت‌شده و یا انتخاب قله برای صعود با تیم  خود ، مهم است مسیری را انتخاب کنید که برای مهارت و سطح راحتی شما مناسب باشد .

امنیت کوهنوردی مسئولیتی است که بر عهده شماست‌، هیچ ویدیو یا مقاله آموزشی نمیتواند جایگزین آموزش صحیح و تجربه شود.

گام اول آمادگی برای کوهنوردی : راهنما استخدام کنید یا کلاس بگیرید

کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ، آمادگی برای کوهنوردی
آمادگی برای کوهنوردی

اگر شما تازه‌کار هستید ، یک راه آسان برای آشنایی سریع با ورزش کوهنوردی این است که یک سرویس راهنما را استخدام کنید . اگر از لحاظ بدنی تقریبا متناسب هستید ، راهنمایان کوهستان بیشماری در سراسر جهان وجود دارند که شما را برای صعود به هر قله ای راهنمایی می کنند . راهنماهای واجد شرایط در معرفی افراد مبتدی به کوهنوردی ماهر هستند و می‌دانند چطور توضیح دهند و تکنیک‌هایی را نشان دهند که درک و تناسب با نیازهای آن ها را آسان کند .

برای پیدا کردن یک سرویس راهنما ، به دنبال سازمان‌های صعود محلی یا خدمات راهنمای خصوصی در منطقه‌ای که می‌خواهید آن را کشف کنید ، بگردید .پیشنهاد ما این است که راهنمایانی را انتخاب کنید که مدرک رسمی از سازمان گردشگری و میراث فرهنگی داشته باشند.

کلاس کوهنوردی بگیرید

البته همه کسانی که به صعود می‌روند راهنما استخدام نمی‌کنند . اتکا بر توانایی خودتان می‌تواند به شما نه تنها هیجان تجربه صعود به قله ، بلکه حس عمیق موفقیت را نیز هدیه کند. اما قبل از اینکه به صعود خود اقدام کنید ، ابتدا باید مهارت‌های فنی خود را به دست آورید و حس کنید که چگونه در کوه‌ها حرکت کنید . در حالی که این امکان وجود دارد که از یک مربی یا دوست باتجربه درس بگیریم ، توصیه می‌کنیم که برای کلاس‌هایی که توسط متخصصان آموزش‌دیده آموزش داده می‌شوند ، ثبت‌نام کنید.

بسیاری از سازمان‌ها ، مدارس و باشگاه‌ها وجود دارند که این آموزش را فراهم می‌کنند ؛ برخی از دوره‌های چند ماهه که به شما یاد می‌دهند چه چیزی را باید بدانید و در یک صعود که از مهارت‌های جدید شما بهره می‌برد ، باید چه کنید. همچنین می توانید چند کلاس کوتاه‌تر را کنار هم قرار دهید تا موارد ضروری را یاد بگیرید .

کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ، آمادگی برای کوهنوردی
آمادگی برای کوهنوردی

در اینجا به چند مهارت اشاره می کنیم که قبل از صعود باید آن ها را فرا بگیرید:

تکنیک های سفر روی برف: یادگیری سفر امن و کارآمد بر روی سطح برف نیازمند پوشیدن کفش مناسب است. ضربه زدن به برف با نوک کفش هنگام قدم برداشتن(step kicking) , کشیدن گام ها روی زمین برفی در حالی که گودالی در زمین درست می کنید(plunge stepping) و سر خوردن در شیب ملایم از روش های کارآمد و مناسب راه رفتن در برف هستند.

استفاده از تبر یخ شکن : استفاده از تبر یخ شکن یکی از اصولی است که باید برای کوهنوردی یاد بگیرید . خود پوشانی تکنیکی است شامل فرو کردن میله تبر در برف برای محافظت در برابر سقوط . اگر ممکن است  سر بخورید و بیفتید , پیش از این که بیش از حد  از مسیر دور شوید, از تکنیک خود دستگیری استفاده کنید . در هر دوی این تکنیک‌ها آموزش و تمرین مناسب ضروری است .

کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ،
آمادگی برای کوهنوردی

استفاده از کرامپون : کرامپون، کششی ضروری را بر روی زمین یخی ایجاد می‌کند که در غیر این صورت قادر به بالا رفتن نخواهید بود . مهم است که بدانید چطور و چه زمانی باید آن‌ها را بپوشید و چه زمانی آن‌ها را کنار بگذارید . برای راحت بودن با کرامپون در چکمه‌های خود نیاز به تکرار و تمرین دارید .

کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ، کرامپون
آمادگی برای کوهنوردی

بیشتر بخوانید : راهنمای کامل نحوه انتخاب کرامپون مناسب و انواع آن

عبور از یخچال با طناب:در هنگام عبور از یک یخچال , استفاده از  تبر برای یک یا چند نفر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند . نه تنها به مهارت‌هایی نیاز دارید که جلوی افتادن خود را بگیرید , بلکه باید به دیگران نیز در تیم طناب هشدار بدهید و آماده باشید که خود را از افتادن حفظ کنید . اگر قرار باشد یکی از اعضای گروه سر بخورد یا در آستانه افتادن قرار گیرد، مدیریت طناب بسیار مهم است . دانستن زمان و چگونگی استفاده از طناب , مقدار طنابی که باید ازاد بگذارید و چگونگی نگه داشتن سایر کوهنوردان , مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که توسط مدارس یا باشگاه ورزشی با تجربه آموزش داده می‌شوند.

کوهنوردی ، آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی ، تجهیزات کوهنوردی ، قطب نما ، آمادگی برای کوهنوردی
آمادگی برای کوهنوردی

مسیریابی در طی برف و بوران و شکاف های یخی: در طول فصل‌های بهار و تابستان , مسیرهای اصلی برف روی کوه‌ها در ایالات‌متحده از مسیر صعود ساده با طناب عبور می‌کند . در اواخر تابستان با آب شدن برف سالیانه شکاف ها بازتر می شوند . این یخچال‌ها که در گذشته صاف و صیقلی شده اند می‌توانند به یک پازل یخی درهم و یک پیچ‌وخم گیح کننده از ترک‌ها تبدیل شوند . پیدا کردن مسیر می‌تواند در این شرایط بسیار چالش برانگیز باشد . شرایط برف و بوران و سپیدگرفتگی هم برای خودشان جذابیت خاصی دارند .

” مهارت کار با ارتفاع‌سنج و قطب‌نما برای صعود در این شرایط ضروری است .”

بیشتر بخوانید : نحوه استفاده از قطب نما

 عملیات امداد و نجات در شکاف های عمیق:  آخرین چیزی که باید قبل از صعود با خود فکر کنید : آیا می‌توانید یک همراه را از یک شکاف عمیق نجات دهید ? استفاده درست از لنگرهای برف و سیستم شناخته‌شده ای به نام  قرقره Z یک مجموعه ضروری از مهارت‌ها برای صعود ایمن در یخچال هاست . حتی کوهنوردان با تجربه نیز در هر فصل این تکنیک‌های نجات را تمرین می‌کنند تا برای اتفاقات غیرمنتظره آماده شوند .

 تجهیزات
آمادگی برای کوهنوردی

گام دوم آمادگی برای کوهنوردی : تمرین و یادگیری را آغاز کنید

لذت ایستادن بر فراز یک قله و نگاه کردن به منظره زیبای زیر پایتان همیشه هم آسان به دست نمی آید. صعود به قله کاری است که هم از نظر فیزیکی و هم روانی بسیار چالش برانگیز است. گاهی باید با یک کوله بسیار سنگین ۱۲ تا ۱۴ ساعت را با سرعت بسیار کم در شیب زیاد صعود کنید. برای رویارویی با این قبیل چالش ها، باید خود را هم از لحاظ جسمانی و هم ذهنی آماده کنید.

 آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی
آمادگی برای کوهنوردی

آمادگی جسمانی

عمل به ظاهر ساده ی  گذاشتن یک پا در مقابل دیگری،یعنی راه رفتن، می‌تواند کاملا ً خسته‌کننده باشد؛آن هم وقتی که با یک کوله پشتی سنگین ساعت ها حرکت کرده‌اید .

بیشتر بخوانید : چگونه برای کوهنوردی آموزش ببینیم

برای آمادگی و مقابله با چالش‌های شدید کوهنوردی , اغلب افراد باید چندین ماه قبل از سفر شروع به آموزش مداوم و متمرکز کنند . یک برنامه منظم ورزشی شامل دویدن , دوچرخه‌سواری و شنا کردن راه خوبی برای آماده‌سازی سیستم قلبی – عروقی است . بالا رفتن از پله در فضای بسته ی خانه نیز می‌تواند به تقویت ماهیچه‌های پا برای صعود کمک کند . وزنه‌برداری می‌تواند بالاتنه را برای حمل یک کوله پشتی سنگین تقویت کند .

بهترین تمرین برای صعود با یک کوله پشتی , صعود با یک کوله پشتی است! یه کوله سنگین بر پشت و بالای سرتان بگذارید . تلاش کنید از تپه های مرتفع اطرافتان بالا بروید . یا یک سری بلند و طولانی از پله‌ها پیدا کنید و صعود را چند بار تکرار کنید . این نوع تمرین استقامت شما را بیش از دویدن یا دوچرخه‌ سواری بهبود می بخشد .

در حالی که آمادگی جسمانی برای روزهای طولانی پیاده‌روی با یک کوله سنگین مهم است , تاثیر ارتفاع بالا به هنگام صعود از کوه می‌تواند غیرقابل‌پیش‌بینی باشد . در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر یا ۸۰۰۰ پا( و گاهی اوقات به بلندی ۵۰۰۰ پا ) , حتی آن‌هایی که از لحاظ فیزیکی وضعیت مناسبی دارند ممکن است اثرات کاهش اکسیژن  جو را احساس کنند . علایم ارتفاع زدگی معتدل شامل  مشکل در خوابیدن , سردرد , ضعف , خستگی , تهوع , سرگیجه و تنگی نفس است .

آمادگی ذهنی

آمادگی ذهنی ، آمادگی جسمانی
آمادگی برای کوهنوردی

صعود نیازمند مهارتی بیش از ورزشکار بودن و مهارت بالا رفتن است . این یک طرز فکر متفاوت نسبت به پیاده روی ورزشی در نزدیکی تمدن یا سفر در یک مسیر مشخص می طلبد . شما باید زمان و انرژی بیشتری برای رسیدن به قله صرف کنید و باید برای برخی از مشکلات , ناراحتی ها و خطرات احتمالی در طول راه , مانند افتادن سنگ , سقوط یخ , سقوط بهمن و این قبیل خطرات آماده باشید . همچنین آب و هوای کوهستانی بی‌ثبات می‌تواند ناامیدی را همراه بیاورد ; مهم نیست که شما چقدر آموزش دیده و آماده اید و خداخدا می کنید که هوا آفتابی باشد , طوفان می‌تواند شما را مجبور کند قبل از رسیدن به قله برگردید . به همین دلایل , کوه نوردی ورزشی برای همه نیست .

با این حال پاداش رفتن به محیط کوهستان می‌تواند عظیم باشد . آسمان پر ستاره را تصور کنید در حالی کرامپون ها زیر پایتان قرچ قرچ می کنند و صدای تنفس منظم شما به گوشتان میرسد.  چراغ های پیشانی مسیر را به سمت بالا روشن می کنند , سپس با اولین باریکه نور طبیعی که بر سطح صورتی برف می تابد یکی یکی چراغ ها خاموش می شوند و شما منظره ای را می بینید که بسیاری از مردم فقط از بالای هواپیما می توانند ببینند . اینها لحظاتی هستند که مردم را از آرامش باشگاه صخره نوردی و یا قطعیت یک صعود کوتاه در کنار جاده به سمت صعود می‌کشند .

گام سوم آمادگی برای کوهنوردی : تجهیزات لازم کوهنوردی را تهیه کنید

تجهیزات

کوهنوردی و صعود فعالیتی است که به تجهیزات زیادی نیاز دارد . اگر یک سرویس راهنما استخدام می‌کنید ، برخی از لوازم ممکن است برای اجاره در دسترس باشند یا رایگان ارائه شوند ، پس قبل از خرید آن‌ها را بررسی کنید . دقیقا ً آنچه که شما نیاز دارید با توجه به مسیری که می‌خواهید صعود کنید ، متفاوت است ، اما در اینجا برخی از موارد شخصی که به احتمال زیاد به آن نیاز پیدا می کنید را معرفی خواهیم کرد :

بیشتر بخوانید : چک لیست تجهیزات و لوازم کوهنوردی که بایدهمراه داشته باشید

یک جفت کفش راحت و محکم با قابلیت نصب کرامپون ، برای سفر موثر در کوهستان‌ها کلیدی هستند . چکمه‌های کوهنوردی سنگین‌تر از چکمه‌های سفر با کوله پشتی هستند ، تا وقتی شما با کرامپون در حال پیاده‌روی هستید آن‌ها را پشتیبانی کنند .

قلاب صخره نوردی : یک قلاب صخره نوردی استاندارد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد ، اما روشی که به طور خاص برای کوهنوردی طراحی شده‌است ، سبک‌تر و راحت‌تر خواهد بود .

یک تبر یخ شکن : یک تبر یخ شکن که برای صعود عمومی طراحی شده‌است ، همان چیزی است که اغلب اوقات برای بالا رفتن از شیب تند و یا جلوگیری از سقوط ، به آن نیاز خواهید داشت . مسیرهای فنی بیشتر ممکن است به دو ابزار یخی نیاز داشته باشند .

کرامپون:  فولاد و آلومینیوم  وقتی شما در برف و یا یخ راه می‌روید کشش ایجاد می‌کنند . کرامپون های آلومینیومی خیلی سبک هستند ، اما به اندازه فولاد دوام نمی‌آورند ، بنابراین تنها در صورتی از آن ها استفاده کنید که از یک زمین برفی بدون سنگ و صخره صعود می کنید

 .کلاه ایمنی : همه کلاه های استاندارد صخره نوردی می‌توانند کارساز باشند . دقت کنید که کلاهتان برای وصل کردن چراغ پیشانی گیره داشته باشد.

گام چهارم آمادگی برای کوهنوردی : مسیر خود را انتخاب کنید

آمادگی برای کوهنوردی
آمادگی برای کوهنوردی

اگر تصمیم گرفتید که یک راهنما برای صعود به سمت بالا بگیرید ، با آن‌ها در مورد اینکه اهداف تان چه هستند و چه نوع صعود ( در صورت وجود ) انجام داده‌اید ، صحبت کنید . آن‌ها قادر خواهند بود به شما کمک کنند تا صعودی را مشخص کنید که چالش برانگیز است اما شدنی است .

اگر یک دوره کوهنوردی را تمام کرده‌اید و آماده انجام یک صعود بدون راهنما هستید ، باید به این فکر کنید که چه مهارت‌هایی دارید و چیزی را انتخاب کنید که در محدوده توانایی‌های فنی و فیزیکی شما بگنجد . به جای اینکه بزرگ‌ترین قله را برای اولین صعود خود انتخاب کنید ، عاقلانه است که ابتدا در مورد کوه‌های کوچک‌تر و کم‌تر فنی تجربه کسب کنید .

با کتاب های راهنما و وب سایت‌ها مشورت کنید : کتاب‌ها و وب سایت‌ها منابع خوبی هستند چون شما می‌توانید تمام اطلاعاتی را که به احتمال زیاد به آن نیاز دارید ببینید : دشواری ، فاصله ، افزایش ارتفاع ، جهت‌ها ، منابع آب ، ویژگی‌های مسیر و غیره . وب سایت ها همچنین ممکن است گزارش‌ سفرهای اخیر را به نمایش بگذارند که ممکن است یک حس عالی از آنچه که سفر واقعا ً به شما می‌دهد را نشان دهد . سایت‌های آنلاین مانند و دو گزینه عالی هستند .

با مردم محلی و کوه نوردان دیگر صحبت کنید : صحبت کردن با افرادی که با منطقه یا افراد دیگر آشنا هستند  می‌تواند راه خوبی برای گرفتن پیشنهادات مسیر باشد . همچنین ، سعی کنید با یک محیط بان محلی در منطقه‌ای که می‌خواهید سفر کنید تماس بگیرید . محیط بانان به روزترین اطلاعات را در مورد شرایط خواهند داشت .

نوع صعود مورد نیاز را بدانید : آیا این مسیر به سفر برف ، گذر از یخچال و یا صعود صخره ای نیاز دارد ؟ مهم است بدانید چه نوع صعود نیاز است تا شما بتوانید تصمیم بگیرید که آیا مهارت‌های لازم را دارید یا نه. شما به طور کلی می‌توانید این اطلاعات را در کتابچه‌های راهنما یا در شرح مسیر آنلاین بیابید .

مجوزهای تحقیقاتی : صعود یک ورزش عامه‌پسند است و چون کوهستان بیشتر شلوغ می‌شود ، نیاز به مجوزهای کاربر برای محدود کردن ترافیک و تاثیر انسان دارد . بسیاری از این کوه های یخی اغلب به برنامه‌ریزی پیشرفته نیاز دارند تا اجازه عبور و ثبت را بدهند . قبل از بالا رفتن اطمینان حاصل کنید که با آژانس مناسب و یا مدیر منابع طبیعی تماس بگیرید .

بدانید این صعود چقدر طول خواهد کشید : برخی از مسیرها می‌توانند در یک روز طی شوند در حالی که برخی دیگر هفته‌ها طول می‌کشد . به این فکر کنید که چقدر زمان دارید و اندکی بیشتر از این زمان را در نظر بگیرید . همیشه عاقلانه است که زمان اضافی را در برنامه خود مد نظر داشته باشید ، به خصوص در صورتی  که آهسته‌تر از برنامه‌ریزی حرکت می‌کنید .

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…