خانه پیشنهاد اسپرتان آماده سازی دوچرخه برای فصل زمستان

آماده سازی دوچرخه برای فصل زمستان

0
0
1,211
دوچرخه ، دوچرخه سواری ، آمادگی دوچرخه برای فصل زمستان

همان گونه که برای تردد با ماشین در فصل زمستان باید تدابیری بیندیشیم این قاعده شامل دوچرخه نیز می­شود و اگر شما قصد دارید در زمستان نیز از دوچرخه به عنوان وسیله­ ی نقلیه ­ی خود استفاده کنید باید یک سری اقدامات لازم را انجام داده تا آن را برای عبور از جاده­های مرطوب و نمکی آماده کنید به طوری که از خرابی مصون بماند و البته خود شما نیز دوچرخه سواری ایمن و آسوده داشته باشید. در ادامه این مطلب از اسپرتان ما به شما خواهیم گفت که این اقدامات کدامند. لطفا این مطلب را مطالعه بفرمایید.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای دوچرخه در زمستان عبارتند از:

 • وسایل لازم برای سرویس میل لنگ دوچرخه ( میل لنگ رکاب را به دوچرخه وصل میکند و اجازه می­دهد رکاب آزادانه حرکت کند.  همچنین دایره­ های دندانه دار مربوط به زنجیر نیز به آن وصل می­شود.) که عبارتند از: سوکت شیمانو، پیچ و مهره­ های دندانه دار، میل لنگ اضافی، سوکت­های خارجی برای قرار دادن میل لنگ درون آنها وپیچ و مهره­ هایی در اندازه­ های ۸ یا ۱۴ و ۱۵ میلیمتری برای رکاب دوچرخه.
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان
 • ابزار لازم برای گیره­ ها و اجزای دیگر که عبارتند از : چند آچار آلن ۳، ۴، ۵ و ۶ میلی متری و یا در مواردی ۸ یا ۹میلی متری. پیچ و مهره­ های ۱۰ میلی متری، پیچ گوشتی­ های تخت یا چهارسو، انبر و یکاره آهن­بر کوچک.
 • اسپری محافظ یا چیزی شبیه آن
 • لوله­ های باریک، سیم جگوار و مهر وموم پاک کن
 • گلگیر و ضدزنگ برای زنجیر
 • پولیش ماشین یا مشابه آن

هشت اقدام کارساز به جهت آماده سازی دوچرخه برای زمستان

 1. روان سازی
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

در فصل زمستان به دلیل بارندگی و رطوبت امکان زنگ زدگی فریم­ ها و پیچ و مهره­های دوچرخه وجود دارد.یکی از محصولات مفید در این زمینه اسپری محافظ فریم است. فقط مراقب باشید که هنگام استفاده از این اسپری عینک محافظ را فراموش نکنید زیرا ممکن است به چشمان شما آسیببرسد.

🔶 بیشتر بخوانید : راهنمای دوچرخه سواری در زمستان : نکاتی مفید که به شما کمک می‌کنند

ابتدا همه­ ی میل لنگ­های مربوط به رکاب و چرخ­ها را از داخل قابشان خارج کنید، داخل قاب آنها رااسپری کرده و مجددا سر جایشان بگذارید. بعد دوچرخه را به آرامی حرکت دهید تا روغن به طور مساوی پخش شده و تا اضافات آن خارج شود. سپس با یک پارچه آنها را تمیزکنید. در صورت نداشتن این اسپری می­توانید از روغن یا روان کننده­ ی زنجیر استفاده کنید.  

 • گلگیر نصب کنید
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

گلگیر راشاید بتوانیم به عنوان مهم­ترین تجهیزات زمستانی در نظر گرفت. با نصب گلگیر عمردوچرخه، اجزا  و به ویژه  زنجیر چرخ را افزایش می­دهید. و البته  راحتی که برای خود شما نیز به بار می­ آورند را نباید نادیده گرفت.  گاهی اوقات هنگام نصب گلگیرممکن است کمی بخش های اضافه شود و روند کار ترمز را مختل کند، در این صورت قسمت اضافی را علامت بزنید و از یک اره کوچک برای برش آن استفاده کنید.

آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

قسمت پایین گلگیر را فراموش نکنید. این ابزارساده می­تواند تا حد زیادی پاهای شما را خشک نگه دارد و یک نشانه حسن نیت برای دوچرخه سواران پشت سر شما باشد. مخصوصا برای تیم­ های دوچرخه سواری. در بعضی ازمارک­ها خود گلگیرها این قسمت اضافه را به صورت یک خم شدگی دارند و نیازی به پیچ ومهره نیست اما اکثر آنها جدا هستند.

 • پنچرگیری

قطعا بیکار نشستن در خانه در شب­ های سرد وطولانی زمستان کسالت آور و خسته کننده است. یک راه برای سرگرم شدن تعمیر وپنچرگیری دوچرخه است. برای این کار تیوپ لاستیک را درآورده و آن را بررسی کنید که سوراخ نداشته باشد. هنگامی که جاده ­ها از برف پوشیده می­شوند دیدن اشیا تیز سخت می­شود و ممکن است باعث پارگی لاستیک­ ها شوند. برای محافظت بیشتر می توانید چرخ ­های خود را با نوارهای  پلی اورتان بپوشانید ویا لوله­ های سولفاته نصب کنید. استفاده از لاستیک­ های کورال نیز می­تواند مقرون به صرفه باشد.

اگر چنان چه قصد دارید از لاستیک­ های قدیمی دوچرخه استفاده کنید کاملا آن ها را بررسی کنید که شی تیزی درون آنها گیر نکرده باشد و سایش نداشته باشند. همچنین عدم سایش رینگ­ها را نیز بررسی کرده و دوباره آن­هارا با دقت روی دوچرخه نصب کنید و مراقب باشید که تاب نداشته باشد و به خوبی در جای خودش قرار گرفته باشد.

 • چک کردن قسمت­های چرمی زین

اگر یک زین چرمی دارید حتما قبل از زمستان آنرا تمیز کنید و برای آن یک کاور تهیه کنید.

آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

زین دوچرخه قسمتی است که می­تواند در زمستان بسیار آسیب­ پذیر باشد مخصوصا اگر از جنس چرم باشد. اگر برای دوچرخه گلگیر نصب نکنید هنگام حرکت گل و لای­ه ای که به وسیله چرخ عقب بلند می­شوند به زین چسبیده وبه مرور باعث کثیفی و پوسیدگی آن می­شود.

برای محافظت از زین دست به کارشوید. قسمت زیرین آن را با یک مسواک تمیز کنید و گل و کثیفی چسبیده به آن را از بین ببرید. برای آن یک کاور حفاظتی تهیه کنید و به این ترتیب از خیس شدن زین نیز جلوگیری کنید. وقتی زین را تا حد امکان بپوشانید چنان چه خیس هم بشود قطعا در حدی است که با گرمای تن خود دوچرخه سوار خشک خواهد شد.

🔴 همچنین بخوانید: تغذیه مناسب دوچرخه سواران در فصل سرما

 • مهر و موم کردن کابل­ ها
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

درپوش انتهای کابل ترمز را عوض کنید، البته انجام این کار ربطی به فصل زمستان ندارد و باید درتمام طول سال از آن غافل نشوید. دقت داشته باشید که درپوشی که انتخاب می­کنید باقطر کابل شما متناسب باشد. درپوش را تعویض کنید اما پیچ لنگری آن را نگه دارید ولی پیش از قرار دادن قطعات جدید حتما آنها را با چند قطره روغن چرب کنید.

محل اتصال کابل وپیچ لنگری را نیز چک کنید چون ممکن است در حین بستن به کابل آسیب برسد، اگر کابل شما نیاز به تعویض داشت سعی کنید جنسی را انتخاب کنید که برای زمستان مقاوم ترباشد.

 • از وسایل فولادی ضد زنگ استفاده کنید.
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

اقلام ساخته شده با فولاد ضد زنگ مانند کابل دنده و ترمز، گیره­ ها و پلاکت­ها و حتی ساچمه­ های استفاده شده دریاتاقان دوچرخه می­توانند در زمستان گزینه ­ی انتخابی مناسبی باشند. معمولا امروزه اکثر تجهیزات ضد زنگ دوچرخه در اندازه ­های ۵، ۶ و ۷ میلیمتری موجود می­باشد. این قطعات را تهیه کنید و پس از روغن کاری آنها را جایگزین کنید.

آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

قطعا یک زنجیر ضد زنگ آنقدر ارزش دارد که شما برای خرید آن بودجه­ ای در نظر بگیرید. چنان چه زنجیرچرخ خود را عوض کردید توصیه میشود از اتصال دهنده­ های پاورلینک استفاده کنید تاهنگامی که قصد تمیز کردن و یا جداسازی زنجیر دوچرخه را دارید کارتان راحت­تر باشد.

کابل­ های ضد زنگ را نیز روی دوچرخه به کارببرید. اما حتما از روغن کریستال استفاده کنید تا از اصطکاک بیش از حد جلوگیری کنید.

 • یک چراغ شب نما روی دوچرخه نصب کنید.
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

شاید این پیشنهاد کمی غیرعادی به نظر برسد امادر فصل زمستان که روزها بسیار کوتاه هستند و حتی ممکن است به خاطر شرایط آب و هوا درطول روز نیز روشنایی کافی وجود نداشته باشد، داشتن یک لامپ شب نما بسیار مفید است.پس چنان­چه یکی از چراغ­ها را دارید دست به کارشوید و آن را روی دوچرخه نصب کنید واگر ندارید به فکر تهیه ­ی آن باشید.  قطعاهنوز هم مغازه ­هایی وجود دارند که این اقلام قدیمی را بفروشند.!

آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

اگر شما جز آن دسته از افرادی نیستید که مایلند دوچرخه خود را تمیز و بدون هیچ گونه چیز اضافه­ ای نگه دارند می­توانیم به شما شب­نماهای چسبی را پیشنهاد کنیم. این نوع شب نماها را می­توانید روی پدال، پشت صندلی،  رینگ ، کمک فنر، بین اسپک­ها و یا حتی روی کلاه خود بچسبانید. و از آنها هنگام دوچرخه سواری در شب­ های زمستانی استفاده کنید.

 • از واکس ماشین برای دوچرخه استفاده کنید.
آمادگی دوچرخه سواری در زمستان

یک روش قدیمی اما مؤثر این است که دوچرخه خودرا با واکس مخصوص پولیش ماشین بپوشانید. مخصوصا لوله ­ی پایین دوچرخه و قسمت­های مربوط به میل لنگ و قاب  پدال­ها. به کمک این کرم حتی می­توان سایر اجزا دوچرخه از جمله اسپک ها را نیز سالم سازی نمود.وقتی که از این کرم استفاده می­کنید مراقب باشید که دوچرخه تمیز باشد. زیرا اگرآلودگی روی سطح دوچرخه باشد به خاطرحالت لغزنده و نمناکی که واکس ایجاد می­کند می­تواند باعث خراش و آسیب شود. کرم را با یک پارچه تمیز پخش کنید و اجازه دهید که خشک شود.

شما همچنین می­توانید از روغن­ های سلیکونی که جدیدا در دسترس قرارگرفته ­اند استفاده کنید. مزیت آنها این است که به تمیزکاری کمتری نیاز دارند اما باید مراقب باشید هرگز آن را روی لنت ترمز و کابل­ های ترمزنریزید زیرا باعث می­شود که ترمزهای دوچرخه مخصوصا در سطوح لغزنده درست عمل نکند.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در پیشنهاد اسپرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…