خانه آموزش آشنایی با قله توچال، بام تهران

آشنایی با قله توچال، بام تهران

0
0
1,870
اسپرتان | آشنایی با قله توچال ، بام تهران

قله توچال در شمال تهران ( بام تهران ) و به ارتفاع ۳۹۶۲ متر که بخشی از دامنه رشته کوه های البرز است. دامنه جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قله آن مشرف به این شهر است.

این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط الراس شرقی-غربی واقع شده است که از سمت شرق به قله های لزون، کلکچال و دارآباد و از سمت غرب به قله شاه نشین و منطقه امامزاده داود منتهی می شود.

قله توچـال از شمال به دره رودخانه‌های جاجرود و شهرستانک و از غرب توسط خط الراس کم ارتفاع‌تری به قلل شمالی کوه‌های استان البرز (کرج) متصل می‌باشد. بلندترین ارتفاع شمال تهران از طریق شانه غربی خود موسوم به هومند به ارتفاع ۳۹۰۰ متر به گردونه ۳۷۰۰ متری شهرستانک و سپس به قله شاه نشین بزرگ به ارتفاع ۳۸۵۰ متر متصل می‌شود و از سمت شرق توسط خط الراس قوسی شکلی پس از تشکیل قلل پیازچال و لزون از طریق گردنه کوتاه لوپهنه به قلل دارآباد ارتباط می‌یابد.

اسپرتان | آشنایی با قله توچالبام تهران

قله از طریق جناح شمالی هومند به قله قزقونچال و یال‌های فرعی منطقه آهاربشم و شهرستانک منتهی می‌گردد این خط الراس شمال توچـال را از طریق قله قلعه دختر و سی چال به گردنه دیزین و سپس به سایر بلندی‌های البرز مرکزی متصل می‌سازد.

توچـال به معنی چال آبگیر و دریاچه‌ کوچک است. چون قله‌ توچال در کنار دریاچه از یخ طبیعی قرار دارد آن را بدین نام خوانده اند.

مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاه ها و جانپناه های توچـال به ترتیب از شرق به غرب دارآباد، کلک چال، شروین، شیرپلا، جانپناه قله توچال، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین توچال، اسپیدکمر و پلنگ چال هستند که همگی آن ها مشرف به تهران هستند. توچال در تقسیمات کشوری جزو استان تهران و شمال شهر تهران به عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است.

موقعیت: قله توچـال از جنوب، به شهر تهران و از شمال به آهار، شکراب و شهرستانک مشرف است.

پیست اسکی و تله کابین: تله کابین توچال دارای سه خط اصلی و سه خط “تله سی یژ” و یک خط “تله اسکی” است. روی هم رفته درازای سه خط اصلی این تله کابین، نزدیک به ۷۵۰۰ متر است که در میان تله کابین های نصب شده در دنیا یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می رود. ایستگاه اول این تله کابین در ارتفاع ۲۰۰۰ متری، ایستگاه دوم در ارتفاع ۲۳۰۰ متری، ایستگاه پنجم در ارتفاع ۳۰۰۰ متری و ایستگاه هفتم در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارند.

کار ساخت تله کابین توچال، در سال ۱۳۵۳ به دست بهمن باتمانقلیچ و با همکاری شرکت فرانسوی «پوما» و شرکت اتریشی «دوپل مایر» آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت.

از سال ۲۰۰۳ مهمان پذیری به نام «هتل توچال» در ایستگاه هفتم تله کابین توچال تکمیل و راه اندازی شده است. نمای این هتل از چوب بوده و به دامنه شمالی توچـال و دامنه جنوبی البرز مرکزی و قلل کلون بسته و خلنو اشراف دارد. قدیمی ترین جانپناه کوهنوردی ایران (اسپید کمر) در جنوب قله توچال و شرق ایستگاه ۵ قرار دارد.

اسپرتان | آشنایی با قله توچال بام تهران

برای راحتی صعودکنندگان و جلوگیری از حوادث مسیر توسط پلکان و طناب ایمن شده است

مسیرهای صعود: قله توچـال، به دلیل نزدیکی به تهران، همواره شمار زیادی صعود کننده دارد. صعود به توچال از مسیرهای مختلفی امکان پذیر است. مهم ترین این مسیرها عبارتند از:
– دربند، شیرپلا، سیاه سنگ، قله توچال (رایج ترین مسیر)
– بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلک چال، دره پیازچال، قله پیازچال، قله توچال
– ولنجک، ایستگاه پنجم تله کابین، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال
– درکه، پناهگاه پلنگ چال، ایستگاه پنجم تله کابین، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال
– دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال
– دربند، دوراهی اوسون، دره اوسون، جان پناه اسپیدکمر، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال (قدیمی ترین مسیر)
– دامنه شمالی و از آهار و شکراب به قله توچال
– دامنه شمالی روستای شهرستانک، قله توچال

برای صعود به توچال مناسب ترین مسیر، عمومی ترین و نزدیک ترین مسیر صعود به قله توچـال از میدان دربند و پناهگاه شیرپلا است. قله توچـال در بیشتر روز سال بروی آن باد شدید وجود دارد و برای صعودهای زمستانه و بهاره به دلیل ناپایداری هوا در قله توچال آب و هوای آن را چک نمایید.

مسیرهای فرود
– ایستگاه ۷ تله کابین توچال، پیاده شدن در ولنجک (سریع ترین و بهترین راه)
– بازگشت از مسیر صعود (کوتاه ترین مسیر)
– برگشت با تله کابین از ایستگاه ۷ تا ایستگاه ۵ ، پیمودن دره اوسون به دربند (راهنما نیاز دارد)

گردآوری :واحد ورزش اسپرتان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر آموزش
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…