خانه ورزش ها آفرود آشنایی با آفرود و انواع آن

آشنایی با آفرود و انواع آن

0
0
1,314
آفرود و انواع آن ، آفرود ورزشی ، اسپرتان ، آفرود

در این مطلب از اسپرتان میخوانید :

آفرود چیست ؟

آفرود سبکی از رانندگی است که مخصوص شرایط سخت و خارج ازجاده میباشد ، به نحوی که نیازمند ماشین های دو دیفرانسیل و یا وسایلی از قبیل موتور های مخصوص افرود میشود.

رانندگی در افرود نیازمند شرایطی از جمله داشتن ماشین مناسب قدرت بدنی مناسب و قدرت تمرکز و تصمیم گیری و دانش فنی میباشد.

معمولا ماشین های دودیفرانسیلی که در کشور برای افرود از انها به کارگیر میشود شامل ماشینهای خانواده ی جیپ.لندروور. تویوتاو…. میباشد.

در ایران با توجه به پتانسیلی که در زمینه ی گردشگری و طبیعت گردی وجود دارد بسیاری از جوانان از تمامی اقشار به سمت این ورزش پر هیجان روی اورده اند

آفرود و انواع آن کدامند:

شامل رانندگی در برف.صخره.باتلاق.کویر و رمل.و کوهستان میشود.که هرکدام نیازمند تجربه و اصول مختلف میباشند.

همچنین در این رشته هرساله مسابقاتی میانه هییتهای دو دیفرانسیل شهرستان های مختلف برگزارمیشود.ومعمولا در کلاس های ۴ و۶و۸ سیلندر و ازاد برگزار میشود.

در آفرود چندین مسیر مختلف وجود دارد که شاید بتوان از آن به عنوان انواع آفرود نام برد. برای مثال آفرود مسیرهای گلی که بیشتر در جنگل است، آفرود کویری که به رانندگی در میان تپه ها و رمل های شنی محدود می شود، آفرود برفی که از اسمش پیداست چیست! آفرود ورزشی و آفرود طبیعتگردی و انواع دیگر.

از مزیت های ایران این است که تقریبا تمام شرایط و انواع آفرود در آن وجود دارد و شما می توانید به این افتخار کنید که بهترین کشور را برای آفرودسواری در اختیار دارید!

آفرود ورزشی

هر چیزی که در آن شرایط مسابقه و رقابت وجود داشته باشد را می توان ورزش نامید؛ آفرود هم از این اصل مستثنی نیست. مسابقات آفرود در سرتاسر ایران برگزار می شود و طرفداران پروپاقرصی هم دارد. کلاس بندی های مسابقات در سطح بین المللی است و راننده ها و خودرو ها نیز دست کمی از مسابقات جهانی ندارند

این مسابقات زیر نظر فدراسیون اتومبیلرانی و جهانگردی برگزار می شود و قانون و اصول خاص خودش را دارد و جایزه هایش هم ارزشمند است. البته مسابقات آفرود از مشکلاتی چون نبود پیست حرفه ای و عدم تامین اعتبار دولتی جهت برگزاری هم رنج می برد تقریبا تمام آفرودرهای مسابقات، امکانات و تجهیزات خودشان را دارند و شخص یا سازمان دیگری برای آن ها هزینه نمی کند. همچنین ایران یکی از مدعیان جهانی مسابقات آفرود هم هست .رود و انواع آن

🔶 بیشتر بخوانید : چگونه برای یک ماجراجویی آفرود آماده شویم؟

آفرود  طبیعت گردی

بسیرای از آفرودر ها، این ورزش را با نگاه مسابقه ای نمی نگرند. خیلی از آفرودسوار ها صرفا طبیعت گردانی حرفه ای هستند که با خودروی خود پا به دل اعماق طبیعت می گذارند و تلاششان بر این است که جز لذت رانندگی، از اعجاز دنیای پیرامونشان هم بهره مند شوند. شما برای آفرودسواری  طبیعت گردی، نیاز به یک خودروی دو دیفرانسیل نسبتا راحت و یک تیم پایه دارید. در حال حاضر تورهای طبیعت گردی زیادی در ایران برگزار می شود که روش آن ها همراه کردن افراد مختلف با خودروهای دو دیفرانسیل گوناگون است و تلاش می کنند با سازماندهی و مدیریت آن ها، شرایط طبیعت گردی و رانندگی خوبی را برای آفرودسوار ها و البته همراهانشان ایجاد کنند.

تورهای طبیعت گردی آفرود به طور معمول بین دو روزه (سبک) تا پنج روزه (سنگین) است و قوانین و اصول خاصی بر آن ها حکمفرماست. بسیاری از برگزارکننده های تور آفرود دارای مجوز بوده و تمام مسافران خود را بیمه حوادث می کنند. این تور ها را یک یا دو تورلیدر حرفه ای و بعضا محلی همراهی می کنند تا مسافران را در مسیریابی و رهایی از برخی مشکلات، از جمله گیر کردن ها یا رفع مشکلات فنی خودرو ها راهنمایی کنند.

👀 پیشنهاد میکنیم ببینید :تست رانندگی با پورشه کاین ۲۰۱۸ در آفرود آزمایش فنی و مقایسه/فیلم

بسیاری از کسانی که تجربه سفر با این تور ها را داشته اند معتقدند هیجان و انرژی این سفر ها تا حدی است که می تواند یک ماه آن ها را سر حال نگه دارد. عجیب اینکه هر چقدر مشکلات و دردسرهای سفر بیشتر باشد، هیجان بیشتری را به همراه دارد.

گردآوری و تدوین : واحد ورزش اسپرتان

آفرود و انواع آن 

  • آفرود و انواع آن ، آفرود ورزشی ، اسپرتان ، آفرود

    آشنایی با آفرود و انواع آن

    در این مطلب از اسپرتان میخوانید :  آفرود و انواع آن کدامست؟آفرود ورزشیآفرود  طبی…
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط سردبیر ورزشی
بارگذاری بیشتر در آفرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

نحوه ی استفاده از کرامپون

فرقی نمی کند بخواهید به قله ی کوه بزرگی برسید یا هنگام کوهنوردی در ارتفاع زیاد از میدان بر…